Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Tuje będą zdrowo rosnąć, jeśli wykonasz taki zabieg. To już ostatni dzwonek
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 06.07.2024 12:37

Tuje będą zdrowo rosnąć, jeśli wykonasz taki zabieg. To już ostatni dzwonek

dłoń trzymająca tuje
fot. materiały własne

Rosną wysoko, zacieniają i chronią przed wzrokiem wścibskich sąsiadów. Tuje, to piękne i monstrualne krzewy, które wymagają od ogrodnika dwóch potencjalnie ważnych zabiegów. Pierwszy z nich to regularne nawadnianie, a kolejny to nawożenie. Właśnie teraz jest najlepszy czas na dostarczenie krzewom szeregu składników pokarmowych niezbędnych do wzrostu i rozkrzewiania się tui. Podpowiemy czym nawozić tuje w okresie letnim.
 

Tuje potrzebują tego w sezonie letnim

Tuje są krzewami coraz chętniej sadzonymi w ogrodach tuż przy ogrodzeniu. Mieszkańcy mniejszych miejscowości w ten sposób chronią swoją prywatność przed sąsiadami, którzy czasem lubią zajrzeć, co się dzieje na cudzej posesji.

Choć utarło się, że tuje nie wymagają od nas poświęcania zbyt wielkiej uwagi, to jednak nie możemy zapominać o istotnym dla prawidłowego rozkrzewiania się tui zabiegu.

Marzenie o gęstym żywopłocie z krzewów tui jest na wyciągnięcie ręki. Należy pamiętać o podlewaniu, zwłaszcza w okresie suszy oraz o nawożeniu krzewów.

Sezon na ogórki gruntowe w pełni. Ile kosztuje kilogram na giełdzie i od rolnika?

Kiedy nawozić tuje? Najważniejszy jest ten miesiąc

Pielęgnacja tui poprzez nawożenie, to jedna z podstawowych czynności, o których ogrodnik powinien pamiętać. Tuje powinny być nawożone trzy razy do roku: na wiosnę, latem oraz na jesień. Krzewy odwdzięczą się wówczas zdrowymi pędami bez brązowawych zakończeń. Jednak z nawożeniem nie wolno przesadzić, bo krzewy mogą zamierać a w ostateczności uschnąć. Zyskamy wtedy efekt odwrotny do zamierzonego.

Nawożenie na wiosnę pobudza krzewy do wzrostu. Latem pomaga wzmocnić i zagęścić krzewy oraz wymusza na roślinie wytworzenie nowych pędów. Nawożenie jesienią dostarcza roślinie niezbędnych składników, dzięki którym tuje przetrwają zimę.

Spośród wszystkich nawożeń stosowanych w ciągu roku, najważniejsze jest letnie. Nie wolno się spóźnić z aplikacją nawozu, ponieważ opóźnienie może przyczynić się do zdrewnienia łodyg tui, a w gruncie rzeczy ujemne zimowe temperatury zniszczą nasze krzewy. Letnie nawożenie należy przeprowadzić właśnie w tym miesiącu - w lipcu.

Nawóz z azotem do aplikacji pod żywotniki

Szukając w sklepie ogrodniczym odpowiedniego nawozu, warto wybrać taki, który w swoim składzie zawiera azot. To właśnie najważniejszy pierwiastek pozwalający tujom szybko rosnąć. Azotowe nawozy będą idealne dla wszystkich roślin zielonych, gdyż zapobiegają wdawaniu się różnych chorób. 

Najlepiej jednak zaopatrzyć się w nawóz dedykowany wyłącznie dla tuj. Jeśli jednak nie chcemy kupować nawozu, możemy przygotować go samodzielnie. Z pomocą przychodzą fusy z kawy, które możemy rozsypać pod krzewami. 

Dla większego efektu warto fusy przysypać korą z sosny. Kolejnym sposobem jest podlanie żywotnika żelatyną rozpuszczoną z litrem zimnej wody. Uprzednio jednak żelatynę należy rozpuścić w szklance ciepłej wody.