Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Ukraina zakazuje importu polskiego drobiu i jaj
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 15.07.2023 08:00

Ukraina zakazuje importu polskiego drobiu i jaj

Kura
unsplash.com

Główny Inspektorat Weterynarii opublikował wczoraj informację o zakazie importu do Ukrainy jaj i drobiu pochodzących z Polski. Powód jest jeden.
 

Rzekomy pomór drobiu na Podlasiu

Służby weterynaryjne potwierdziły w Polsce ognisko rzekomego pomoru drobiu po prawie 49 latach od ostatniego pojawienia się tej choroby w obrębie terytorium państwa. W czwartek, 13 lipca 2023 r. podlaski wojewoda wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu na terenie powiatu białostockiego i wysokomazowieckiego.
 

Ukraina obawia się choroby

Jak podaje GIW, w związku z wystąpieniem w województwie podlaskim ogniska rzekomego pomoru drobiu, władze Ukrainy decyzją z dnia 13 lipca 2023 r. wprowadziły zakaz importu z całego terytorium Polski jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz produktów i surowców pochodzących z drobiu.

Produkty zwolnione z zakazu importu

Wyjątek stanowią jednak produkty, które zostały przetworzone metodą gwarantującą zniszczenie czynnika wywołującego daną chorobę, zgodnie z wymogami dotyczącymi importu na obszar celny Ukrainy żywych zwierząt, a także ich materiału reprodukcyjnego, produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, paszy, siana, słomy, a także produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz produktów pochodnych przyjętymi Rozporządzeniem Ministra Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy nr 553 z dn. 16.11.2018 r.

Źródło: wetgiw.gov.pl

Tagi: Kury Ukraina