RolnikInfo.pl
traktor

unsplash.com / fot. Loren King

W marcu odnotowano największy wzrost sprzedaży ciągników od 4 lat

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Na rynku panują głównie niekorzystne nastroje, a wielu przedsiębiorców wstrzymało się z większymi inwestycjami. Z tego względu liczba sprzedanych traktorów w marcu 2021 roku jest bardzo zaskakująca - jak podaje agencja Martin&Jacob, w ostatnim miesiąc

W marcu 2021 roku rolnicy kupili aż 1417 nowych traktorów. Jak widać, nawet w obliczu kryzysu gospodarczego, polscy rolnicy nie zatrzymują się w rozwijaniu swoich gospodarstw. 

Rolnicy kupują maszyny na potęgę

Już w marcu pisaliśmy o lutowych wzrostach liczby sprzedanych maszyn rolniczych. Wtedy to sprzedano 25% nowych pojazdów więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie. W lutym rolnicy zdecydowali się na kupno 847 nowych ciągników - eksperci, podsumowując miesiąc, wskazywali, że podobnej sytuacji na rynku nie było od dłuższego czasu. 

Dane z marca dalece pobiły lutowy poziom sprzedanych ciągników, dochodząc do liczby 1417. Jak podaje portal sadyogrody.pl, ostatni raz z podobną sytuacją na rynku maszyn rolniczych mieliśmy do czynienia na koniec 2017 roku, kiedy sprzedano prawie 2,5 tysięcy pojazdów.

Ten mocny wzrost był jednak podyktowany zmianami homologacyjnymi - jeszcze przed tym bardzo wysoki poziom zainteresowania maszynami rolniczymi miał miejsce w 2014 roku. 

W marcu 2021 roku kupiono 570 sztuk traktorów więcej niż w lutym tego samego roku. Od stycznia do marca sprzedano w sumie 2874 sztuk pojazdów, co jest jednocześnie zaskakującym, ale i bardzo pozytywnym sygnałem na rynku.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Lokowanie kapitału

Większe zainteresowanie maszynami rolniczymi wynika m.in. z faktu wyższych cen płodów rolnych. W marcu sprzedano 304 sztuki pojazdów marki New Holland, co - po raz kolejny - uplasowało tę firmę na pierwszym miejscu wśród najbardziej popularnych traktorów na rynku w Polsce.  

Na drugim miejscu znalazł się John Deere ze 159 sprzedanymi maszynami. Podium zamyka Deutz-Fahr - na maszyny tej firmy zdecydowało się 151 rolników.

Powolne wzrosty sprzedaży maszyn rolniczych zaczęły być zauważalne w styczniu. W lutym nabrały nieco większego rozpędu, lecz dopiero marzec pokazał prawdziwy apetyt polskich rolników na nowe inwestycje. 

Czynnikiem, który mógł wpłynąć na chęć lokowania pieniędzy w maszynach, jest poczucie niezadowolenia z lokat bankowych. Zamiast przetrzymywać na nich oszczędności, rolnicy ufają, że lepiej opłaci się im inwestycja w nowoczesny sprzęt.

Posiadanie niezawodnych maszyn z pewnością ułatwia pracę, a także wpływa na jej szybkość i efektywność. Czy w kwietniu polscy rolnicy kupią jeszcze więcej traktorów niż w marcu? Z niecierpliwością będziemy czekać na podsumowanie danych w kolejnym miesiącu. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Martin&Jacob, sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

ciągnik

Maszyny

Traktorzysta holował samochód. Do akcji wkroczyła policja

Czytaj więcej >
wypadek rolnik

Maszyny

Wypadek podczas zrywania orzechów. Mężczyzna spadł na kosiarkę konną

Czytaj więcej >
traktory

Maszyny

Wysoki popyt na traktory nie ulega zmianie. Podsumowanie wrześniowych statystyk

Czytaj więcej >
ciągnik

Maszyny

Zderzenie dwóch ciągników na drodze. Rolnicy byli nietrzeźwi

Czytaj więcej >
agritech

Maszyny

Sektor agritech rośnie w siłę. Rolnicy coraz częściej sięgają po drony i roboty

Czytaj więcej >
traktor lokomotywa

Maszyny

Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

Czytaj więcej >