Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > W marcu odnotowano największy wzrost sprzedaży ciągników od 4 lat
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:33

W marcu odnotowano największy wzrost sprzedaży ciągników od 4 lat

traktor
unsplash.com / fot. Loren King

W marcu 2021 roku rolnicy kupili aż 1417 nowych traktorów. Jak widać, nawet w obliczu kryzysu gospodarczego, polscy rolnicy nie zatrzymują się w rozwijaniu swoich gospodarstw. 

Rolnicy kupują maszyny na potęgę

Już w marcu pisaliśmy o lutowych wzrostach liczby sprzedanych maszyn rolniczych. Wtedy to sprzedano 25% nowych pojazdów więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie. W lutym rolnicy zdecydowali się na kupno 847 nowych ciągników - eksperci, podsumowując miesiąc, wskazywali, że podobnej sytuacji na rynku nie było od dłuższego czasu. 

Dane z marca dalece pobiły lutowy poziom sprzedanych ciągników, dochodząc do liczby 1417. Jak podaje portal sadyogrody.pl, ostatni raz z podobną sytuacją na rynku maszyn rolniczych mieliśmy do czynienia na koniec 2017 roku, kiedy sprzedano prawie 2,5 tysięcy pojazdów.

Ten mocny wzrost był jednak podyktowany zmianami homologacyjnymi - jeszcze przed tym bardzo wysoki poziom zainteresowania maszynami rolniczymi miał miejsce w 2014 roku. 

W marcu 2021 roku kupiono 570 sztuk traktorów więcej niż w lutym tego samego roku. Od stycznia do marca sprzedano w sumie 2874 sztuk pojazdów, co jest jednocześnie zaskakującym, ale i bardzo pozytywnym sygnałem na rynku.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Lokowanie kapitału

Większe zainteresowanie maszynami rolniczymi wynika m.in. z faktu wyższych cen płodów rolnych. W marcu sprzedano 304 sztuki pojazdów marki New Holland, co - po raz kolejny - uplasowało tę firmę na pierwszym miejscu wśród najbardziej popularnych traktorów na rynku w Polsce.  

Na drugim miejscu znalazł się John Deere ze 159 sprzedanymi maszynami. Podium zamyka Deutz-Fahr - na maszyny tej firmy zdecydowało się 151 rolników.

Powolne wzrosty sprzedaży maszyn rolniczych zaczęły być zauważalne w styczniu. W lutym nabrały nieco większego rozpędu, lecz dopiero marzec pokazał prawdziwy apetyt polskich rolników na nowe inwestycje. 

Czynnikiem, który mógł wpłynąć na chęć lokowania pieniędzy w maszynach, jest poczucie niezadowolenia z lokat bankowych. Zamiast przetrzymywać na nich oszczędności, rolnicy ufają, że lepiej opłaci się im inwestycja w nowoczesny sprzęt.

Posiadanie niezawodnych maszyn z pewnością ułatwia pracę, a także wpływa na jej szybkość i efektywność. Czy w kwietniu polscy rolnicy kupią jeszcze więcej traktorów niż w marcu? Z niecierpliwością będziemy czekać na podsumowanie danych w kolejnym miesiącu. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Martin&Jacob, sadyogrody.pl