Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ważne: IMGW wydało alert powodziowy drugiego i trzeciego stopnia
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.05.2021 02:00

Ważne: IMGW wydało alert powodziowy drugiego i trzeciego stopnia

imgw
unsplash.com / fot. Jonathan Ford (zdj. ilustracyjne)

Alert hydrologiczny drugiego stopnia obowiązuje w Zlewni Pilicy do zbiornika Sulejów, w Zlewni Warta Górna od Poraja do Liswarty, w Zlewni Warta Górna do Poraja oraz na części Odry i Wisły. Trzeci stopień zagrożenia obowiązuje natomiast na krótkim odcinku rzeki Mała Wisła.

IMGW wydaje alerty hydrologiczne

W ostatnich czasie widmo suszy brzmi jak absolutna fikcja - opady atmosferyczne, wśród których jest zarówno deszcz, jak i grad, wywołały niemały popłoch wśród rolników. W momencie, gdy ziemia jest bardzo podmokła, trudno planować codzienne prace na roli. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dobrych informacji zarówno dla mieszkańców wsi, jak i mniejszych miast: zwłaszcza w południowej części kraju będą oni mieli bowiem do czynienia z niebezpiecznie podnoszącymi się poziomami wód.

Jak już wspomniano, alerty hydrologiczne drugiego stopnia obowiązują w Zlewni Pilicy do zbiornika Sulejów, w Zlewni Warta Górna od Poraja do Liswarty, w Zlewni Warta Górna do Poraja.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Dodatkowo wezbranie wód z przekroczeniem stanów alarmowych jest wysoce prawdopodobne na Odrze od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, a także na Wiśle od ujścia Raby do ujścia Dunajca. Choć ostrzeżenia te obowiązują do 19 maja 2021 roku włącznie, to niewykluczone, że wysoki poziom wód utrzyma się nieco dłużej. 

Ostrzeżenia trzeciego stopnia

Warto dodać, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił alert hydrologiczny trzeciego stopnia na Wiśle Małej od zbiornika Goczałkowice do ujścia Przemszy. Ostrzeżenie przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów alarmowych obowiązuje do godziny 15:00 w środę 19 maja 2021 roku.

Fragment mapy pochodzącej z portalu IMGW z zaznaczonymi obszarami objętymi alertami pierwszego i drugiego stopnia prezentujemy poniżej: 

Zgodnie z prognozami portalu ventusky.com do końca tygodnia na terenie kraju występować będą lokalne deszcze o charakterze przelotnym i ulewnym. Jeszcze w środę (19 maja) opady atmosferyczne wystąpią na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego.

W czwartek (20 maja) deszcze będą towarzyszyć mieszkańcom południowych krańców Polski. W piątek (21 maja) deszcze spodziewane będą w województwie zachodniopomorskim. Weekend będzie - tu nie ma zaskoczenia - pochmurny i deszczowy - gdyż opadów będziemy mogli się spodziewać praktycznie w całym kraju. 

Temperatura do końca tygodnia pozostanie stabilna - od 10 do maksymalnie 14 kresek powyżej zera we wszystkich regionach Polski. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródła: imgw.pl, ventusky.com

Tagi: Wieś IMiGW