RolnikInfo.pl
imgw

unsplash.com / fot. Jonathan Ford (zdj. ilustracyjne)

Ważne: IMGW wydało alert powodziowy drugiego i trzeciego stopnia

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W ostatnim czasie w Polsce nie brakuje deszczowych, chłodnych dni. Choć minęła już połowa maja, to trudno odczuć prawdziwe nadejście wiosny. Na domiar tego IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i trzeciego stopnia w południowej części Polski.

Alert hydrologiczny drugiego stopnia obowiązuje w Zlewni Pilicy do zbiornika Sulejów, w Zlewni Warta Górna od Poraja do Liswarty, w Zlewni Warta Górna do Poraja oraz na części Odry i Wisły. Trzeci stopień zagrożenia obowiązuje natomiast na krótkim odcinku rzeki Mała Wisła.

IMGW wydaje alerty hydrologiczne

W ostatnich czasie widmo suszy brzmi jak absolutna fikcja - opady atmosferyczne, wśród których jest zarówno deszcz, jak i grad, wywołały niemały popłoch wśród rolników. W momencie, gdy ziemia jest bardzo podmokła, trudno planować codzienne prace na roli. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dobrych informacji zarówno dla mieszkańców wsi, jak i mniejszych miast: zwłaszcza w południowej części kraju będą oni mieli bowiem do czynienia z niebezpiecznie podnoszącymi się poziomami wód.

Jak już wspomniano, alerty hydrologiczne drugiego stopnia obowiązują w Zlewni Pilicy do zbiornika Sulejów, w Zlewni Warta Górna od Poraja do Liswarty, w Zlewni Warta Górna do Poraja.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Dodatkowo wezbranie wód z przekroczeniem stanów alarmowych jest wysoce prawdopodobne na Odrze od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, a także na Wiśle od ujścia Raby do ujścia Dunajca. Choć ostrzeżenia te obowiązują do 19 maja 2021 roku włącznie, to niewykluczone, że wysoki poziom wód utrzyma się nieco dłużej. 

Ostrzeżenia trzeciego stopnia

Warto dodać, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił alert hydrologiczny trzeciego stopnia na Wiśle Małej od zbiornika Goczałkowice do ujścia Przemszy. Ostrzeżenie przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów alarmowych obowiązuje do godziny 15:00 w środę 19 maja 2021 roku.

Fragment mapy pochodzącej z portalu IMGW z zaznaczonymi obszarami objętymi alertami pierwszego i drugiego stopnia prezentujemy poniżej: 

Zgodnie z prognozami portalu ventusky.com do końca tygodnia na terenie kraju występować będą lokalne deszcze o charakterze przelotnym i ulewnym. Jeszcze w środę (19 maja) opady atmosferyczne wystąpią na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego.

W czwartek (20 maja) deszcze będą towarzyszyć mieszkańcom południowych krańców Polski. W piątek (21 maja) deszcze spodziewane będą w województwie zachodniopomorskim. Weekend będzie - tu nie ma zaskoczenia - pochmurny i deszczowy - gdyż opadów będziemy mogli się spodziewać praktycznie w całym kraju. 

Temperatura do końca tygodnia pozostanie stabilna - od 10 do maksymalnie 14 kresek powyżej zera we wszystkich regionach Polski. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: imgw.pl, ventusky.com

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej/Zrzutka.pl

Wiadomości

Wieś stanęła w płomieniach. Pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej

Czytaj więcej >
premier

Wiadomości

Premier o rolnictwie podczas konferencji w Balicach: "Jest oczkiem w głowie"

Czytaj więcej >
sylwia spurek

Wiadomości

Europosłanka nie chce, by zwierzęta postrzegano jako jedzenie. Internauci odpowiedzieli

Czytaj więcej >
bijatyka

Wiadomości

Bijatyka byłego radnego PiS i handlarza na targu [WIDEO]

Czytaj więcej >
pogoda

Wiadomości

Pogodowy kataklizm na południu kraju. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >