Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > We wrześniu strajk rolników? Niepokój po spotkaniu z ministrem
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 16.08.2023 15:35

We wrześniu strajk rolników? Niepokój po spotkaniu z ministrem

minister rolnictwa Robert Telus
gov.pl (fotografia ilustracyjna)

Spotkanie między ministrem rolnictwa a przedstawicielami Związku Zawodowego Rolników Korona, które odbyło się 11 sierpnia 2023 roku, zainicjowało trudny dialog w kontekście pomocy dla hodowców trzody chlewnej i małych firm skupowych. Przedstawiciele rolników zapowiedzieli możliwość strajku we wrześniu. Z kolei Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęło stanowisko w kwestii wsparcia dla sektora.

Związek Zawodowy Rolników Korona. Decyzja o strajku w wrześniu

Spotkanie między ministrem rolnictwa, Robertem Telusem a przedstawicielami Związku Zawodowego Rolników Korona miało intensywny przebieg, skupiając się na dwóch kluczowych kwestiach: pomocy dla producentów trzody chlewnej oraz mikro-, małych i średnich firm skupowych. Decyzję dotyczącą ewentualnego strajku rolników zaplanowano na wrzesień. Przedstawiciele rolników oświadczyli, że jej podjęcie będzie zależne od wyników analiz resortowych dotyczących wsparcia dla hodowców trzody chlewnej oraz małych firm skupowych.

Minister wylicza przykłady pomocy dla rolników

Podczas spotkania minister Telus skupił się na danych dotyczących spadku liczby gospodarstw zajmujących się trzodą chlewną, szczególnie tych mniejszych, zaznaczając, że mimo tego zjawiska ogólny stan pogłowia trzody chlewnej w Polsce pozostał stosunkowo stabilny. Szef resortu rolnictwa wskazał na istniejące regulacje, które mogą pomóc rolnikom: programu Locha+ oraz nowych zapisów prawnych ws. chowu na potrzeby własne. 

W kontekście pomocy dla firm skupowych minister poinformował o możliwości uzyskania niskooprocentowanego kredytu płynnościowego w ramach programu wsparcia rządu. Rolnicy wyrażają rozczarowanie wynikami spotkania, podkreślając, że finalna decyzja co do strajku zostanie podjęta we wrześniu po analizie danych resortowych.

Oczekiwania a rzeczywistość: przed rolnikami wyzwania

Związkowcy, niezadowoleni z wyników rozmów, wyrazili swoje obawy poprzez zapowiedź ewentualnego strajku we wrześniu. Minister Telus zobowiązał się do przeprowadzenia analizy sytuacji polskiego sektora hodowli trzody chlewnej do końca sierpnia. Związek podjął także decyzję o zwróceniu się w tej sprawie do Komisji Europejskiej. 

W międzyczasie rolnicy i przedstawiciele sektora rolniczego oczekują na decyzje, które wpłyną na dalszy los i perspektywy branży. 


 

źródło: farmer.pl