Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Od 16.03 Białoruś zamyka się na polską wieprzowinę. Wszystkiemu winny ASF
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:37

Od 16.03 Białoruś zamyka się na polską wieprzowinę. Wszystkiemu winny ASF

wieprzowina
unsplash.com / fot. Laura Anderson

Powodem zakazu wwozu produktów wieprzowych do naszych wschodnich sąsiadów ma być aktualna sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń w Polsce. 

Wieprzowina nie pojedzie do Białorusi

Afrykański pomór świń już nie po raz pierwszy staje się źródłem utrudnień dla polskich hodowców trzody chlewnej. Tym razem kwestie związane z przywożeniem produktów wieprzowych z Polski podniosła Białoruś.

Białoruski resort rolnictwa i żywności poinformował, że przez pewien czas zabronione będzie transportowanie z Polski produktów wieprzowych. Departament nadzoru weterynaryjnego i spożywczego podał: 

- Zostały one [restrykcje dotyczące wwozu wieprzowiny - przyp. red.] wprowadzone w związku z tym, że w Polsce nadal wykrywane są przypadki ASF.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Dalsze szczegóły sprawy

Dla hodowców trzody chlewnej ważną informacją będzie fakt, że zakaz wwozu na Białoruś obejmuje mięso wieprzowe, żywe świnie czy spermę. Dodatkowo nie będzie można przywozić do Białorusi karm dla zwierząt, które nie zostały poddane obróbce termicznej, a mają w składzie mięso wieprzowe. 

Niestety, to nie koniec restrykcji ze strony białoruskich władz: Polacy nie będą mogli transportować do naszych wschodnich sąsiadów pasz roślinnych i suplementów z szeregu regionów. 

Jest wśród nich województwo warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubelskie, mazowieckie, dolnośląskie, lubuskie, podlaskie i podkarpackie. Na obecną chwilę brak jest informacji precyzujących, do kiedy będzie trwał czasowy zakaz wwozu tego typu produktów do Białorusi. 

Mapa ASF aktualizowana na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce pokazuje, że obszary zagrożenia są zlokalizowane w województwie lubuskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim. 

Obszar objęty ograniczeniami rozciąga się we wschodnim pasie naszego kraju od północnych do południowych krańców. Jest on również wyspowo zlokalizowany w zachodniej Polsce. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: agropolska.pl, GIW