RolnikInfo.pl
Jan Krzysztof Ardanowski - rolnicy

KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News

Wojciechowski: "Lepsze dla wsi i rolnictwa byłoby 30 x więcej 20-x mniejszych ferm, bez klatek"

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

- Chów klatkowy w PL to 40 mln kur w 469 fermach, średnio ponad 80 tys. kur w jednej. Imponująca skala, ale lepsze dla wsi i rolnictwa byłoby 30 x więcej 20-x mniejszych ferm, bez klatek. Żeby choć z pięciu rolników w gminie mogło z tego żyć, a nie tylko jeden na powiat - napisał Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa za pośrednictwem Twittera, kolejny raz prowokując do dyskusji.

W dyskusji wielokrotnie głos zabierał Janusz Wojciechowski, wskazując na to, że obecnie należy ukształtować politykę rolną w taki sposób, by "nie wymiotły" zwyczajnego rolnictwa. Internauci komentujący wypowiedz unijnego komisarza, zastanawiali się nie tylko nad tym, gdzie większa ilość mniejszych ferm miałoby powstać (dziś stawianie ferm łączy się z protestami mieszkańców), a także nad tym, ile sama taka transformacja może kosztować. 

Poruszona została także kwestia odchodzenia od hodowli klatkowej.

- Mówię o wspieraniu odchodzenia od klatek, nie o zakazie. Jestem zwolennikiem zachęt, nie zakazów. Marchewka, nie kij - zanzaczył Janusz Wojciechowski. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Kwestia "bez klatek" 

Jak zaznaczył Janusz Wojciechowski, dla wsi i rolnictwa byłoby, gdyby były nie tylko więcej mniejszych ferm, ale i gdyby nie było klatek. Kwestia ta ostatnio została poruszona przez unijnego komisarza ds. rolnictwa w Brukseli podczas wysłuchania komitetu obywatelskiego "Koniec Epoki Klatkowej". Wojciechowski wyraził wtedy pełne wsparcie dla odejścia od hodowli klatkowej, zaznaczając, że istnieje wiele funduszy unijnych, jakie można wykorzystać w procesie przechodzenia transformacji z chowu klatkowego na rzecz alternatywnych metod. 

Znowu na Twitterze, tym razem pod postem organizacji Otwarte Klatki, Janusz Wojciechowski zaznaczył, że zmiana będzie w interesie nie tylko zwierząt, ale i samych rolników. Unijny komisarz kolejny raz powtórzył, że hodowla klatkowa jest jedną z części "wyścigu na intensywność", czyli zwiększaniu masowej produkcji, co zdaniem Wojciechowskiego jest niebezpieczne dla rolników. 

- To wyścig, który zabija małe i średnie gospodarstwa rodzinne. Trzeba go ograniczać - zaznaczył. 

Natomiat jeżeli chodzi o kwestię związaną z propozycją komitetu obywatelskiego "Koniec Epoki Klatkowej" - Komisja Europejska ma podjąć ostatecznej decyzji o odejściu od hodowli klatkowej w ciągu trzech miesięcy. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: Twitter, Next.Gazeta

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

marka

Biznes

Znana firma wkracza na wieś. Z jej usług korzystają miliony Polaków

Czytaj więcej >
mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >