Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Wojciechowski: "Lepsze dla wsi i rolnictwa byłoby 30 x więcej 20-x mniejszych ferm, bez klatek"
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 24.04.2021 02:00

Wojciechowski: "Lepsze dla wsi i rolnictwa byłoby 30 x więcej 20-x mniejszych ferm, bez klatek"

Jan Krzysztof Ardanowski - rolnicy
KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News

W dyskusji wielokrotnie głos zabierał Janusz Wojciechowski, wskazując na to, że obecnie należy ukształtować politykę rolną w taki sposób, by "nie wymiotły" zwyczajnego rolnictwa. Internauci komentujący wypowiedz unijnego komisarza, zastanawiali się nie tylko nad tym, gdzie większa ilość mniejszych ferm miałoby powstać (dziś stawianie ferm łączy się z protestami mieszkańców), a także nad tym, ile sama taka transformacja może kosztować. 

Poruszona została także kwestia odchodzenia od hodowli klatkowej.

- Mówię o wspieraniu odchodzenia od klatek, nie o zakazie. Jestem zwolennikiem zachęt, nie zakazów. Marchewka, nie kij - zanzaczył Janusz Wojciechowski. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Kwestia "bez klatek" 

Jak zaznaczył Janusz Wojciechowski, dla wsi i rolnictwa byłoby, gdyby były nie tylko więcej mniejszych ferm, ale i gdyby nie było klatek. Kwestia ta ostatnio została poruszona przez unijnego komisarza ds. rolnictwa w Brukseli podczas wysłuchania komitetu obywatelskiego "Koniec Epoki Klatkowej". Wojciechowski wyraził wtedy pełne wsparcie dla odejścia od hodowli klatkowej, zaznaczając, że istnieje wiele funduszy unijnych, jakie można wykorzystać w procesie przechodzenia transformacji z chowu klatkowego na rzecz alternatywnych metod. 

Znowu na Twitterze, tym razem pod postem organizacji Otwarte Klatki, Janusz Wojciechowski zaznaczył, że zmiana będzie w interesie nie tylko zwierząt, ale i samych rolników. Unijny komisarz kolejny raz powtórzył, że hodowla klatkowa jest jedną z części "wyścigu na intensywność", czyli zwiększaniu masowej produkcji, co zdaniem Wojciechowskiego jest niebezpieczne dla rolników. 

- To wyścig, który zabija małe i średnie gospodarstwa rodzinne. Trzeba go ograniczać - zaznaczył. 

Natomiat jeżeli chodzi o kwestię związaną z propozycją komitetu obywatelskiego "Koniec Epoki Klatkowej" - Komisja Europejska ma podjąć ostatecznej decyzji o odejściu od hodowli klatkowej w ciągu trzech miesięcy. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródła: Twitter, Next.Gazeta