Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Wyłudził ponad 870 tys. złotych na sprzęt rolniczy. Policja szuka innych pokrzywdzonych w sprawie
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 30.06.2024 13:35

Wyłudził ponad 870 tys. złotych na sprzęt rolniczy. Policja szuka innych pokrzywdzonych w sprawie

zatrzymanie oszusta
fot. podglądowe Policja Podlaska

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z Ostrołęki, szukają kolejnych pokrzywdzonych w głośnej sprawie wyłudzania potężnych kwot na poczet zaliczek i sprowadzania maszyn rolniczych z USA. 29-letni mieszkaniec Łomży Mateusz M., oszukał 3 osoby na przełomie 2022-2023 roku, na kwotę ponad 870 tys. złotych. Podejrzany został zatrzymany, grozi mu do 15 lat odsiadki w więzieniu.
 

Oszukał 3 osoby na setki tysięcy złotych

Na policję zgłosiło się trzech poszkodowanych z Ostrołęki, którzy wpłacili grube pieniądze pośrednikowi zajmującym się rzekomo sprowadzaniem ciągników i innych sprzętów rolniczych z USA. Początkowo poszkodowani uważali ofertę Mateusza M. za atrakcyjną i podpisywali z nim umowy. Na poczet zaliczek wpłacili w sumie 871 tys. złotych.

Trzech rolników przejrzało na oczy, kiedy kontakt z pośrednikiem urwał się, a sprzętów rolniczych do tej pory nie ujrzeli na oczy. Ta sytuacja miała miejsce w sierpniu 2022 roku i trwała aż do marca 2023 r. Funkcjonariusze ostrołęckiej policji zajęli się sprawą i rozpoczęły się poszukiwania wyłudzacza pieniędzy.

"Rolnicy.Podlasie" Andrzej kontra belarka. Internauci trafnie wytypowali zwycięzcę

Mateusz M. odnaleziony. Przyznał się do winy

Ostrołęccy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją natrafili na trop, który zaprowadził ich do mieszkańca Łomży - Mateusza M. 29-letni mężczyzna został zatrzymany. Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, jednak złożone przez niego wyjaśnienia nie zupełnie zgadzały się ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym. 

Wobec podejrzanego został zastosowany izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności nawet do 15 lat - podaje prokuratura w Ostrołęce.

Okazało się, że oszust nie poprzestał wyłącznie na wyłudzaniu pieniędzy na sprzęt rolniczy. Wiosna tego roku Mateusz M. zaoferował pewnej kobiecie pośrednictwo w uzyskaniu odszkodowania za wypadek, w którym życie stracił jej mąż. Wdowa zaufała 29-latkowi, a ten podszywając się pod prokuratora z Ostrołęki, zażądał od niej pieniędzy. Kobieta łącznie przekazała Mateuszowi M. 554 tysiące złotych. 

Poszkodowanych może być wielu. Policja szuka pozostałych oszukanych

W toku śledztwa Prokuratura ustaliła, iż oszukanych przez Mateusz M. może być dużo więcej, niż zakładano pierwotnie. Od roku 2022 do 2024 włącznie, oszust wyłudził od niczego nieświadomych ludzi łącznie niemal 1,5 mln złotych. Obecnie został zatrzymany i osadzony na 3 miesiące do aresztu. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.

Ostrołęcka policja wystosowała apel do potencjalnie wykorzystanych przez Mateusza M. ofiar, które mogły przekazać ogromne kwoty oszustowi. 

W związku z uzyskiwanymi na bieżąco informacjami, że ofiar przestępstw popełnianych przez Mateusza M. może być więcej, zwracamy się z apelem do mieszkańców naszego kraju o zgłaszanie się osób pokrzywdzonych do Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce, telefon 029 764 21 21 lub do najbliższej jednostki policji, w celu złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Pozwoli to na pociągnięcie Mateusza M. do odpowiedzialności karnej. - informuje Komenda Miejska Policji w Ostrołęce.

Każdy, kto został oszukany przez 29-latka z Łomży, może skontaktować się z policjantami z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KMP w Ostrołęce pod nr telefonu 47 704 15 00 lub do dyżurnego ostrołęckiej policji, dzwoniąc pod nr 47 704 14 24. Sprawa ma charakter rozwojowy.