Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Wyższe ceny za badanie techniczne pojazdów. Podwyżki dotkną również rolników
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 19.06.2024 16:30

Wyższe ceny za badanie techniczne pojazdów. Podwyżki dotkną również rolników

maszyny rolnicze
fot.Pixabay/ WFranz

Cena za badanie techniczne pojazdów od 20 lat pozostaje niezmienna. Taki stan rzeczy nie jest na rękę właścicielom stacji kontroli pojazdów, którzy oczekują waloryzacji opłat. W tym celu udali się z apelem do Ministerstwa Infrastruktury. Resort szuka idealnych rozwiązań zarówno dla przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów, jak i dla właścicieli aut oraz ciągników. O jakiej kwocie za przegląd mowa? Zobaczcie sami.
 

Takie są ceny za przegląd techniczny

Posiadacze samochodów osobowych, ciągników i innych pojazdów, raz do roku są zobowiązani do wykonania przeglądu technicznego swoich pojazdów. Kierowcy muszą mieć zrobiony przegląd pojazdu, wyłącznie ze względów bezpieczeństwa. 

Kwoty w Okręgowych Stacjach Pojazdów od 20 lat są na tym samym poziomie i obecnie wynoszą: 

  • auto osobowe - 98 zł;
  • auto posiadające instalację gazową - 162 zł;
  • ciągnik rolniczy - 63 zł;
  • przyczepy rolnicze - w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej - od 40 zł do 70 zł;
  • motocykl - 62 zł;
  • ciężarówki - 153 zł.
Ceny porzeczek wystrzeliły. Plantatorzy liczą zyski

Przedsiębiorcy chcą wyższych cen za badanie techniczne pojazdu

Powyższe kwoty utrzymują się na tym samym poziomie od 2004 roku. Wówczas płaca minimalna wynosiła jedynie 824 zł. Dziś jest to 4242 zł, dlatego eksperci ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK) uważają, że stawka za przegląd techniczny powinna wzrosnąć nawet do 500 zł. 

Waloryzacji opłat za badanie techniczne, domagają się również przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów. Udali się zatem do Ministerstwa Infrastruktury z apelem o podniesienie kwot.

Wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz poinformował o prowadzonych w resorcie analizach, które mają ocenić zasadność rozpoczęcia zmian w tabeli opłat za badania techniczne pojazdów, w tym ciągników rolniczych i przyczep rolniczych

Kiedy i jakie mogą być realne podwyżki za przegląd techniczny pojazdów?

Ministerstwo Infrastruktury próbuje znaleźć kompromis. Z jednej strony napierają właściciele kontroli pojazdów, z drugiej właściciele pojazdów, którym podwyżki są nie w smak. 

Resort szuka rozwiązań zadowalających obie strony, jednak proponowana kwota 500 zł jest stanowczo za wysoka. Stąd też pomysł właścicieli stacji kontroli pojazdów, by podnieść cenę przeglądu do 246 zł brutto. 

Podczas rozmów w ministerstwie wskazaliśmy, że mając na uwadze zadania jakie wykonują stacje kontroli pojazdów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, aby robić to skutecznie, to badanie techniczne samochodu osobowego powinno kosztować 246 zł brutto. Według nas w ustawie Prawo o ruchu drogowym powinien także pojawić się mechanizm corocznej automatycznej waloryzacji wysokości opłat za badania o wskaźnik inflacji za rok poprzedni, żeby zapobiec sytuacji z którą mamy do czynienia obecnie, tzn. zamrożoną wysokość opłat za badania od 20 lat. Myślę, że w sprawie zmian możemy liczyć na konstruktywny dialog z resortem i współpracę - powiedział w wywiadzie dla serwisu "dziennik.pl" Marcin Barankiewicz z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów. 

Jeśli Ministerstwo Infrastruktury zdecyduje o waloryzacji opłat za badanie techniczne pojazdów, wówczas zmiany w tym zakresie prawdopodobnie zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku.