Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zasiłek chorobowy dla ciężarnych rolniczek wydłużony? Jest odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 01.02.2024 13:53

Zasiłek chorobowy dla ciężarnych rolniczek wydłużony? Jest odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa

ciąża kobiety
Pixabay/Robster_91

Pod koniec 2023 roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o zmianę przepisów dotyczących ubezpieczenia z tytułu zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych rolniczek, które są w ciązy. Resort rolnictwa odpowiedział.
 

Zasiłek chorobowy dla ciężarnych rolniczek.

W dniu 29.12.2023 roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o nowelizację przepisów z zakresu ubezpieczenia społecznego rolników, odnoszące się do prawa do zasiłku chorobowego (z tytułu czasowej niezdolności do pracy) dla ubezpieczonych rolniczek, będących w stanie błogosławionym.

KRIR zależy głównie na tym, by został wydłużony okres pobierania zasiłku chorobowego, nawiązującego do podstawowego okresu z aktualnego czasu wynoszącego 180 dni do 270 dni.  Dotyczy to przede wszystkim ubezpieczonych rolniczek, które będąc w ciąży uległy czasowej niezdolności do pracy. 

Krajowa Rada wyszła z propozycją nowelizacji przepisu z art.. 14 ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U z 2023 r., poz. 208 ze zm.), by ubezpieczone rolniczki, które w ciągu 180 dni wyczerpały limit niezdolności do pracy, miały wydłużony ten czas do 270 dni, czyli przez cały okres trwania ciąży. 

Przepisy dotyczące ciągników. Co musi wiedzieć operator maszyny rolniczej?

Co może zmienić nowelizacja?

Celem wydłużenia ciężarnym rolniczkom czasu niezdolności do pracy w gospodarstwie jest głównie brak przymusowego występowania do KRUS z wnioskiem o przedłużenie wypłaty zasiłku chorobowego o ponad 180 dni. 

Warto zaznaczyć, że obecnie rolniczki będące w ciąży, które ubiegają się o przedłużenie tego czasu w placówkach KRUS, są zobowiązane do stawienia się na komisji lekarskiej Kasy i przejście serii badań przez lekarza rzeczoznawcę.

Oprócz tego ciężarna rolniczka powinna do KRUS przedłożyć druk N-14 wypełniony przez swojego lekarza prowadzącego. 

KRIR postuluje, by art.14 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników był analogicznie sformułowany jak przepisy obowiązujące kobiety w ciąży, ubezpieczone w ZUS. Ministerstwo Rolnictwa i rozwoju Wsi w dniu 26.01.2024 roku nadesłało odpowiedź odnośnnie postulatów KRIR.
 

Resort rolnictwa odpowiada KRIR

Z oficjalnych wyjaśnień MRiRW przesłanych do Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych wynika, że:

Jeżeli po wyczerpaniu 180-cio dniowego okresu zasiłkowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy, okres zasiłkowy przedłuża się na czas niezbędny do jej przywrócenia, nie dłużej niż o dalsze 360 dni- czytamy na oficjalnej stronie KRIR

Ministerstwo rolnictwa uważa, że istnieje możliwość wydłużenia czasu niezdolności kobiet rolniczek będących w ciąży, do pracy w gospodarstwie w momencie, kiedy stan ciężarnej nie pozwoli na osobiste stawiennictwo w placówce KRUS.

Lekarz rzeczoznawca KRUS lub komisja lekarska KRUS może rozpatrzyć sprawę i wydać orzeczenie zaocznie bez przeprowadzenia bezpośredniego badania, jeżeli posiadana dokumentacja jest wystarczająca do wydania orzeczenia, a stan zdrowia tej osoby uniemożliwia osobiste stawienie się na badanie. KRUS w szczególnych przypadkach dysponuje również możliwością dokonania wizyty domowej lub szpitalnej w przypadku osób, które same nie mogą stawić się przed lekarzem rzeczoznawcą KRUS lub komisją lekarską KRUS

Ministerstwo na koniec zapewnia, że przeanalizuje kwestię zmiany opisanej przez KRIR procedury.