RolnikInfo.pl
alert pogoda

unsplash.com / fot. Michał Mancewicz

Alert RCB dla mieszkańców ośmiu województw. Ostrzeżenie przed nawałnicami

28 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Po serii niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które przetoczyły się nad Polską w ostatnim czasie, kolejne dni i noce nie będą najprawdopodobniej należały do spokojnych. Jak przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, do mieszkańców ośmiu województw przesłano SMS-y z informacją o tym, że w nocy z 28 na 29 lipca 2021 roku wystąpić mogą gwałtowne burze i nawalne deszcze.

Wedle informacji przekazanych za pośrednictwem alertu RCB wiemy, że nawałnic i gradu mogą spodziewać się mieszkańcy województw: świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Alert RCB dla mieszkańców ośmiu województw

Lato jest w pełnym rozkwicie, a w tym samym czasie trwają wakacje i intensywny czas żniw. Rolnicy nie mogą jednak liczyć na spokój ze strony zjawisk pogodowych - najnowszy alert RCB ostrzega przed niebezpieczną aurą na terenie ośmiu województw.

Gwałtowne burze, ulewne deszcze, porywisty wiatr, a nawet opady gradu z dużym prawdopodobieństwem wystąpią na terenie następujących województw: świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Na twitterowym profilu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa możemy przeczytać zalecenia dotyczące tego, w jaki sposób odpowiednio przetrwać czas nawałnic. Ważne jest, by podczas burzy czy ulewnego deszczu pozostać w bezpiecznym schronieniu i nie wychodzić na zewnątrz.

ursus

77-latek nie ustąpił pierwszeństwa. Ursus rozsypał się w drobny mak

CZYTAJ DALEJ

Zawczasu warto również pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu przedmiotów na podwórkach, obejściach i balkonach, które mogą zostać porwane przez wiatr i wywołać dodatkowe szkody.

Dodatkowo należy przygotować się na okresowy brak energii elektrycznej, a co za tym idzie - również internetu.

Pogoda na kolejne dni

Warto dodać, że alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa będzie obowiązywał na terenie wymienionych województw od godziny 20:00 28 lipca 2021 roku do godziny 8:00 dnia następnego.

Na podstawie map prognostycznych portalu ventusky.com wiemy, że deszcz pojawi się na terenach południowej Polski dopiero w weekend (31.07-1.08).

W czwartek (29.07) w całym kraju temperatura będzie oscylowała w granicach 25-26 stopni Celsjusza, za wyjątkiem północno zachodniej części kraju i południowych krańców, gdzie termometry wskażą około 23-24 kreski powyżej zera.

W piątek (30.07) upały przesuną się na południową połowę Polski - na północy prognozuje się temperaturę od 22 do 24 stopni Celsjusza.

W weekend nastąpi lekkie ochłodzenie - w sobotę (31.07) będzie ono odczuwalne we wszystkich częściach kraju za wyjątkiem wschodnich granic i wyniesie od 22 do 25 stopni Celsjusza.

Jeszcze chłodniej w niedzielę (1.08), kiedy to w województwie łódzkim, świętokrzyskim i małopolskim termometry wskażą w dzień tylko 16 kresek powyżej zera.


Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • GUS: rolnik zarabia średnio 5,7 tys. zł. Pracownicy porzucają branżę na potęgę

  • Plutycze: Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" spotkał się z bohaterem "Rolnik szuka żony"

  • Zderzenie kombajnu i samochodu osobowego. Policjanci zwrócili się do rolników

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Twitter / Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ventusky.com

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
piątka dla zwierząt

Wiadomości

Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Czytaj więcej >