ardanowski
commons.wikimedia.org / fot. Adam Kraina
Autor Magdalena Więckowska - 21 Lutego 2021

Ardanowski zapowiedział dyskusję ws. KRUS. 23 lutego spotkanie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich

Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich zapowiedział, iż we wtorek 23 lutego będą podjęte rozmowy na temat zabezpieczenia społecznego rolników i ich rodzin. Zabezpieczenie to jest związane z funkcjonowaniem systemu KRUS.

Były minister rolnictwa stwierdził, że Rada chce przyjrzeć się temu, w jaki sposób funkcjonuje system zabezpieczenia społecznego rolników. Ardanowski dodał, iż będą wzięte pod uwagę postulaty organizacji rolniczych w sprawie świadczeń emerytalnych.

Ardanowski o zabezpieczeniu społecznym rolników i ich rodzin

Przedmiotem dyskusji Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich ma być funkcjonowanie systemu zabezpieczenia rolników. Były minister rolnictwa zapowiedział w imieniu członków Rady:

- Chcemy też poznać zamierzenia rządu w kwestii prac nad ustawą o rodzinnym gospodarstwie rolnym.

Jan Krzysztof Ardanowski ponadto dodał:

Rolnicy pozytywnie ocenili 2020 rok. Badania nie pozostawiają wątpliwościRolnicy pozytywnie ocenili 2020 rok. Badania nie pozostawiają wątpliwościCzytaj dalej

- Prezydent Andrzej Duda w czasie kampanii wyborczej, spotykając się z rolnikami i ich organizacjami, zadeklarował - i ta deklaracja znalazła się w porozumieniu podpisanym przez prezydenta z Solidarnością Rolników Indywidualnych - że zgłosi projekt zmian legislacyjnych dotyczących funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego rolników, tak, żeby uniknąć ewentualnych nadużyć, a jednocześnie w szczególny sposób chronić gospodarstwa rolne.

Dyskusja na temat świadczeń emerytalnych rolników

Kolejny ważnym dla rolników punktem są świadczenia emerytalne. Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, iż poddane dyskusji mają być postulaty, by rolnicy, który nabywają prawo do świadczeń emerytalnych z tytułu wieku i długości okresu składkowego, nie musieli oddawać swojego warsztatu pracy, jakim w ich wypadku jest gospodarstwo rolne.

Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich odniósł się do pewnej analogii:

- Wydaje się to krzywdzące, że przedstawiciele innych grup, którzy zajmowali się na przykład rzemiosłem, mieli własne firmy, byli chociażby taksówkarzami, chcąc uzyskać prawo do świadczenia, nie muszą pozbywać się swego warsztatu pracy, ponieważ prawo do emerytury jest nabywane ze względu na długość okresu opłacania składek i odpowiedni wiek - stwierdził.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, powołując się na stanowisko prezydenta, iż ważne jest, by w rolnictwie następowała wymiana pokoleniowa, a miejsce starszych rolników zajmowali ludzie młodzi.

- Chodzi o to, żeby młodzi ludzie przejmowali gospodarstwa i chcieli pozostać w rolnictwie.

By uzyskać taki efekt, potrzebne są pogłębione analizy, by wiedzieć, w jaki sposób zachęcić starszych rolników do przekazywania gospodarstw młodszym. Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że liczy w tym zakresie na pewne propozycje ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl, PAP

Następny artykuł