RolnikInfo.pl
ceny

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ceny żywności będą rosnąć. Nie oznacza to jednak wyższych zarobków dla rolników

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Jedno jest pewne: żywność będzie drożeć. Czy jednak będzie to równoznaczne z tym że do kieszeni rolników trafi więcej pieniędzy? Kwestia jest mocno wątpliwa, głównie ze względu na drastycznie rosnącą inflację w naszym kraju.

Za wzrastające ceny na sklepowych półkach odpowiedzialne są m.in. nowe podatki w Polsce, a także globalna tendencja wzrostu cen produktów spożywczych. 

Ceny żywności będą rosnąć 

Wskaźnik inflacji wyliczany jest nie tylko na podstawie cen żywności, ale również paliw i usług (które finalnie wpływają na podwyższanie wartości inflacji). Jak podaje GUS, w marcu 2021 roku średnie ceny były 3,2% wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

W lutym wskaźnik ten był wyższy o 2,4% w porównaniu do tego samego miesiąca w 2020 roku. Jak widać, inflacja rośnie, a wraz z nią zawartość portfeli Polaków topnieje.

Sprawa może być dotkliwa zwłaszcza dla rolników, którzy na potrzeby pracy w gospodarstwie zużywają więcej paliwa i energii elektrycznej, niż np. przeciętna rodzina mieszkająca w mieście.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Jednocześnie ceny produktów rolno-spożywczych w skupach nie rosną tak, jak ceny żywności na sklepowych półkach. Efekt? Rolnicy wcale się nie bogacą, a coraz częściej balansują na granicy opłacalności swojego biznesu.

Jak zapowiadają eksperci, ceny towarów w 2021 roku będą dalej rosnąć - a jest to bardzo zła informacja zarówno dla konsumentów, jak i producentów żywności.

 Analiza eksperta

Mariusz Dziwulski, ekspert analizujący rynek rolno-spożywczy, skomentował sprawę cen żywności w skali globalnej w swoim wpisie na portalu Twitter: 

Powołując się na dane FAO i PKO Banku Polskiego, Mariusz Dziwulski pokazał, że ceny żywności na świecie wykazują jednoznaczną tendencję rosnącą. W komentarzu do wpisu eksperta głos zabrał Janusz Piechociński, zauważając, że w tym samym czasie średnie ceny w skupach w Polsce spadły o 6%.

Najnowsze dane rynkowe nie są zatem optymistyczne dla rolników, którzy mogą obserwować coraz wyższe ceny w supermarketach, przy jednoczesnych spadkach opłacalności produkcji w swoich gospodarstwach rolnych.

Niestety, na obecną chwilę brakuje prognoz, które wskazywałyby, że sytuacja rolników będzie mogła w najbliższej perspektywie czasowej nieco się poprawić.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: money.pl, Twitter

Podobne artykuły

Jakub Kaminski/East News

Biznes

Koniec wykorzystywania luki prawnej? PiS szykuje zmiany

Czytaj więcej >
brytyjski rolnik

Biznes

Brytyjski rolnik bogaci się w zaskakujący sposób. Wszystko dzięki krowom

Czytaj więcej >
bill gates

Biznes

Bill Gates zainwestował w rolnictwo. Ziemniaki sprzedaje firmie McDonald's

Czytaj więcej >
biedronka - kapusta

Biznes

"Mimo gradobicia, jest pełnowartościowa". Biedronka odkupi kapustę od rolników

Czytaj więcej >
truskawki

Biznes

Od 17 zł/h przy zbiorze truskawek. Skąpstwo rolników czy jedyna rozsądna opcja?

Czytaj więcej >
projekt ustawy

Biznes

Projekt ustawy przyjęty. Ogromne zmiany dla tysięcy rolników

Czytaj więcej >