RolnikInfo.pl
szparagi niemcy

unsplash.com / fot. Danielle MacInnes

Czy Polakom nadal opłaca się zbierać szparagi? Niemieccy rolnicy mówią otwarcie

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Niemieccy rolnicy mierzą się z kolejnym poważnym problemem podczas szukania pracowników do zbioru szparagów. Choć sezon już ruszył, nadal brakuje rąk do pracy. Dla niemieckich rolników rzeczywistość jest druzgocąca, bo - jak się okazuje - Polakom coraz mniej opłaca się praca sezonowa dla producentów szparagów.

Na zaodrzańskich farmach coraz rzadziej można spotykać naszych rodaków, których najwidoczniej nie zadowala już minimalna pensja godzinowa w wysokości 9,50 euro brutto. 

Coraz mniej Polaków przy zbiorze szparagów w Niemczech

Od wielu lat bardzo wielu Polaków wyjeżdżało do Niemiec na zbiory szparagów. Choć sezon jest krótki, to wiele osób mogło zarobić w tym czasie wystarczającą ilość pieniędzy, by móc podreperować domowy budżet na dłuższy czas.

Rosnące koszty życia w naszym kraju, a najprawdopodobniej również i pandemia koronawirusa wpłynęły na fakt, że w Niemczech coraz rzadziej pojawiają się Polacy chętni do zbioru szparagów. Jest to sytuacja zaskakująca i mocno niekorzystna - przede wszystkim dla samych Niemców. 

Zamiast naszych rodaków, za Odrą pojawiają się teraz głównie Rumuni i Ukraińcy. Mimo to niemieccy rolnicy i tak są w dużych kłopotach, bo rąk do pracy jest jak na lekarstwo. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Ile tak naprawdę można zarobić przy pracy w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji szparagów? Dane różnią się w zależności od gospodarstwa, choć wiadomo, że stawka godzinowa to 9,50 euro brutto, co jest minimalną kwotą na terenie Niemiec.

Dostępne są często również premie finansowe za szybkość i dokładność, więc niewykluczone, że tygodniowy zarobek może sięgnąć nawet 600 euro. Mimo to Polaków coraz rzadziej kuszą perspektywy ciężkiej pracy na polu.

Brakuje polskich pracowników

Jak podaje niemiecka gazeta Bild, w obecnym sezonie w Niemczech może braknąć aż 5 tysięcy pracowników do zbioru szparagów - jest to spowodowane niewielkim zainteresowaniem ze strony Polaków i surowymi kontrolami na granicach. 

Niemieccy rolnicy mierzą się - podobnie jak ich polscy sąsiedzi - z gospodarczymi efektami pandemii koronawirusa, a także z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które destabilizują sytuację w gospodarstwach.

Co ciekawe, rolnicy zza naszej zachodniej granicy nie mogą znaleźć również pracowników wśród swoich rodaków - Niemcy wyraźnie nie wykazują zainteresowania zbiorami szparagów.

Czy za podobną tendencją stoi niski wskaźnik bezrobocia, dobre zarobki w innych branżach, czy też czynnik społeczny - trudno w tej kwestii wyrokować. Jedno jest pewne: rynek pracy sezonowej w rolnictwie przechodzi teraz głębokie zmiany, do których rolnicy będą musieli się z czasem przystosować.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: dw.com, farmer.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

marka

Biznes

Znana firma wkracza na wieś. Z jej usług korzystają miliony Polaków

Czytaj więcej >
mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >