RolnikInfo.pl > Biznes > Czy Polakom nadal opłaca się zbierać szparagi? Niemieccy rolnicy mówią otwarcie
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:36

Czy Polakom nadal opłaca się zbierać szparagi? Niemieccy rolnicy mówią otwarcie

szparagi niemcy
unsplash.com / fot. Danielle MacInnes

Na zaodrzańskich farmach coraz rzadziej można spotykać naszych rodaków, których najwidoczniej nie zadowala już minimalna pensja godzinowa w wysokości 9,50 euro brutto. 

Coraz mniej Polaków przy zbiorze szparagów w Niemczech

Od wielu lat bardzo wielu Polaków wyjeżdżało do Niemiec na zbiory szparagów. Choć sezon jest krótki, to wiele osób mogło zarobić w tym czasie wystarczającą ilość pieniędzy, by móc podreperować domowy budżet na dłuższy czas.

Rosnące koszty życia w naszym kraju, a najprawdopodobniej również i pandemia koronawirusa wpłynęły na fakt, że w Niemczech coraz rzadziej pojawiają się Polacy chętni do zbioru szparagów. Jest to sytuacja zaskakująca i mocno niekorzystna - przede wszystkim dla samych Niemców. 

Zamiast naszych rodaków, za Odrą pojawiają się teraz głównie Rumuni i Ukraińcy. Mimo to niemieccy rolnicy i tak są w dużych kłopotach, bo rąk do pracy jest jak na lekarstwo. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Ile tak naprawdę można zarobić przy pracy w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji szparagów? Dane różnią się w zależności od gospodarstwa, choć wiadomo, że stawka godzinowa to 9,50 euro brutto, co jest minimalną kwotą na terenie Niemiec.

Dostępne są często również premie finansowe za szybkość i dokładność, więc niewykluczone, że tygodniowy zarobek może sięgnąć nawet 600 euro. Mimo to Polaków coraz rzadziej kuszą perspektywy ciężkiej pracy na polu.

Brakuje polskich pracowników

Jak podaje niemiecka gazeta Bild, w obecnym sezonie w Niemczech może braknąć aż 5 tysięcy pracowników do zbioru szparagów - jest to spowodowane niewielkim zainteresowaniem ze strony Polaków i surowymi kontrolami na granicach. 

Niemieccy rolnicy mierzą się - podobnie jak ich polscy sąsiedzi - z gospodarczymi efektami pandemii koronawirusa, a także z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które destabilizują sytuację w gospodarstwach.

Co ciekawe, rolnicy zza naszej zachodniej granicy nie mogą znaleźć również pracowników wśród swoich rodaków - Niemcy wyraźnie nie wykazują zainteresowania zbiorami szparagów.

Czy za podobną tendencją stoi niski wskaźnik bezrobocia, dobre zarobki w innych branżach, czy też czynnik społeczny - trudno w tej kwestii wyrokować. Jedno jest pewne: rynek pracy sezonowej w rolnictwie przechodzi teraz głębokie zmiany, do których rolnicy będą musieli się z czasem przystosować.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: dw.com, farmer.pl

Tagi: Niemcy Wieś
Powiązane