RolnikInfo.pl
krus

unsplash.com / fot. Loren King

Fatalne dane z 2021 roku. Rolnicy zgłosili ponad 6 tys. wypadków do KRUS

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Dane dotyczące liczby zdarzeń wypadkowych podczas pracy rolniczej nie są w tym roku zbyt optymistyczne: według najnowszej informacji KRUS w pierwszym półroczu 2021 roku rolnicy zgłosili 6 017 zdarzeń wypadkowych. Jest to o 13,5% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Liczba wypadków w rolnictwie systematycznie spadała od 2017 roku, kiedy to w pierwszych dwóch kwartałach KRUS zarejestrowała aż 9 411 zdarzeń wypadkowych.

Wypadki na polskiej wsi: pierwsze półrocze 2021 roku

Nie jest nowością stwierdzenie, iż praca w sektorze rolnym wiąże się z dużym ryzykiem kontuzji. Ma to miejsce zarówno podczas czynności z wykorzystaniem maszyn, jak i w trakcie kontaktu ze zwierzętami gospodarskimi.

Jak przekazała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego w komunikacie z sierpnia 2021 roku, w pierwszym półroczu bieżącego roku wzrosła liczba zgłoszonych przez rolników zdarzeń wypadkowych.

Rolnicy zgłosili wypadki podczas pracy rolniczej do KRUS 6 017 razy, co - w porównaniu do analogicznego okresu z 2020 roku - jest niekorzystnym wynikiem.

W 2020 roku zarejestrowano bowiem o 715 wypadków mniej, co stanowi wynik o 13,5% mniejszy wobec sytuacji z pierwszych dwóch kwartałów 2021 roku.

Szczegóły danych statystycznych

W opublikowanym komunikacie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego poinformowała, iż zakończyła prowadzenie postępowań w kwestii przyznania odszkodowań za poniesione przez rolników uszczerbki na zdrowiu w trakcie pracy.

W sierpniu 2021 roku jednorazowe odszkodowanie przyznano w 5 228 przypadków; wypłaty świadczenia odmówiono 1 786 razy. Warto dodać, że w 163 przypadkach doszło do umożeń postępowania ze względu na rezygnację z roszczeń w inicjatywy rolników.

Wśród wszystkich wymienionych jednorazowych odszkodowań 20 dotyczyło wypadków śmiertelnych, a 11 - trwałej niezdolności do dalszego wykonywania pracy i samodzielnej egzystencji.

KRUS podała, że liczba świadczeń tego typu wzrosła o 1 730 wobec danych z ubiegłego roku.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • PIP kontroluje legalność zatrudnienia w gospodarstwach. Są pierwsze mandaty

  • Wyprzedzał traktor na podwójnej ciągłej. Ciągnik przewrócił się na bok

  • Wzruszający prezent Emilki dla pogorzelców. "Podzielimy się tym, co mamy"

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: krus.gov.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

policja

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest

Czytaj więcej >
puda

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

Czytaj więcej >
rolnik

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja

Czytaj więcej >
grunty - rolnicy

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne

Czytaj więcej >