Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Giełda w Broniszach. Ceny owoców i warzyw zaskakują
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 29.03.2024 13:40

Giełda w Broniszach. Ceny owoców i warzyw zaskakują

sprzedaż warzyw
fot.Pixabay/Pexels

W sklepach rozpoczyna się przedświąteczny szał zakupów, także na giełdzie w Broniszach ruch zauważalnie wzmożony. Kupujący zaopatrują się w importowane i rodzime warzywa i owoce, które są tańsze względem 2023 roku. Pojawiają się też pierwsze polskie nowalijki. Sprawdźmy, co jest najchętniej kupowane w tym tygodniu w Broniszach i w jakich cenach.

Giedła w Broniszach. Importowane warzywa i owoce tańsze

Do świąt Wielkiej Nocy zostało raptem dwa dni, ale czas na zakupy przedświąteczne jeszcze krótszy. Każdy spieszy po świeże warzywa i owoce w jak najkorzystniejszych cenach.

Nie od dziś wiadomo, że spora część sklepów, bazarów czy nawet straganów zaopatruje się w owoce i warzywa na giełdzie. Zatem zerknijmy do Ożarowa Mazowieckiego i sprawdźmy jak przedstawiają się ceny na giełdzie rolno - spożywczej w Broniszach. Według eksperta rynku, Macieja Kmery, ceny importowanych owoców i warzyw, a także tych rodzimych, są niższe, niż były w ubiegłym roku. 

Pasta pomidorowa z Ukrainy z pleśnią. Jest decyzja IJHARS

Ceny importowanych owoców i warzyw w Broniszach

Owoce pochodzące z importu w porównaniu z tym samym okresem marca ubiegłego roku są zdecydowanie niższe. Co potaniało najbardziej według analiz Macieja Kmery? 

Owoce z importu są tańsze średnio o ok. 17,5 proc., najbardziej potaniały truskawki o ok. 39 %; podrożały kiwi - ponad 41 %. Za sprowadzane warzywa trzeba zapłacić średnio o 17,9 % mniej (o 15,3 %. podrożały bataty, a ponad 43 % tańsze są pomidory) - przekazuje analizy eksperta rynku Macieja Kmery serwis “Farmer.pl”

Tańsze lub stosunkowo niedrogie są:

 • hiszpańskie pomidory - cena waha się od 7 - 8 zł/kg;
 • tureckie pomidory - cena 6 zł/kg;
 • papryka z Holandii - cena 9 zł/kg;
 • ziemniaki z Egiptu - cena 2,65 zł/kg;
 • por z Turcji - cena 3,75 zł/kg;
 • borówki amerykańskie z Maroka i Hiszpanii mają niższe ceny - od 30 - 50 zł/kg;
 • truskawki z Grecji - od 8 - 9 zł/kg.

Nieznacznie wzrosły (lub utrzymują się na wysokim poziomie) jednak ceny importowanych warzyw: 

 • sałata lodowa droższa - cena dochodzi do 5,5 zł/kg;
 • kapusta pekińska drożeje - cena waha się od 4,5 - 5 zł/kg;
 • papryka holenderska i belgijska - cena ok 13 zł/kg;
 • ziemniaki z Cypru - cena ok 4,5 zł/kg;
 • por z Belgii i Francji - w cenie od 4,5 - 5 zł/kg.
   

Ceny krajowych owoców i warzyw na giełdzie w Broniszach

Zbliżające się święta oraz sprzyjająca pogoda to idealny okres dla handlu towarami rolno-spożywczymi. Warto zatem przyjrzeć się również cenom rodzimych owoców i warzyw, sprzedawanych na Broniszach. 

Ceny rodzimych warzyw są tańsze niż przed rokiem o około 10,5 %, natomiast owoce są około 30,9  % droższe niż w 2023 roku. Według przeprowadzonej przez Macieja Kmerę analizy wynika też, że tańsza o połowę jest też rzodkiewka. Droższe nawet o 90 % są ziemniaki odmiany Irga, cena gruszek konferencji poszła w górę o około 4 %, a aż o 75 % podrożały orzechy laskowe. Droższe niż w ubiegłym roku są krajowe pomidory malinowe, jabłka i pieczarki.

Ceny większości odmian jabłek krajowych utrzymują się na niezmienionym poziomie - ok. 2,25 zł/kg. Wyższe ceny jabłek odmian szarlotkowych np. Szarej Renety ok. 3 - 3,5 zł/kg. Dość droga jest krajowa sałata masłowa 6,25 zł/szt.. Utrzymują się niższe od oczekiwanych ceny marchwi 2 - 2,65 zł/kg i cebuli 1,6 - 2 zł/kg, budzi to niepokój wśród plantatorów, którzy ponieśli koszty przechowalnicze - wyjaśniał ekspert Maciej Kmera dla serwisu “Farmer.pl”

Polskie nowalijki już w sprzedaży na giełdzie w Broniszach

Ciepły koniec marca sprawił, że na giełdzie w Broniszach powoli zaczynają pojawiać się pierwsze krajowe nowalijki. I tak oto polska rzodkiewka w hurcie sprzedawana jest po 2,50 zł za pęczek, natomiast szczypiorek po 1,75 zł za pęczek. 

Przed świętami popyt rośnie na korzeń chrzanu, który można nabyć za około 10 - 12 zł/kg. Cena w tym roku jest dużo bardziej atrakcyjna, niż w ubiegłych latach. Na giełdzie pojawiają się też krajowe ogórki szklarniowe, a ich cena waha się między 7 - 8 zł/kg

Źródło: Farmer.pl