RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Wojewoda Mazowiecki: "Samorządy zezwalają na budowę ferm i powinny również brać odpowiedzialność za sytuacje kryzysowe"
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:35

Wojewoda Mazowiecki: "Samorządy zezwalają na budowę ferm i powinny również brać odpowiedzialność za sytuacje kryzysowe"

Ptasia grypa - sztab kryzysowy
Mazowiecki Urząd Wojewódzki/Facebook

Wczoraj, 7 maja bieżącego roku, w Ciechanowie w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się spotkanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ognisk ptasiej grypy w Polsce. W spotkaniu wzięli udział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Główny Inspektor Weterynaryjny Bogdan Konopka i Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii lek. wet. Paweł Jakubczak, Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Wasielewski i Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Anna Żebrowska. 

Konferencja prasowa po spotkaniu 

Po spotkaniu odbyła się krótka konferencja prasowa Wojewody Mazowieckiego, podczas której Konstanty Radziwiłł podkreślił, że od kilku tygodni na Mazowszu zauważyć można duży problem w związku z ptasią grypą. Obecnie problem najbardziej dotyczy powiatów: żuromińskiego i powiatu mławskiego (woj.mazowieckie), gdzie odpowiednio wyznaczono ponad 60 i 30 ognisk ptasiej grypy od początku 2021 roku. Jak zaznaczył Radziwiłł ogniska w powiatach żuromińskim i mławskim dotyczą gospodarstw, gdzie w jednym gospodarstwie utrzymywano nawet powyżej 100 tys. sztuk drobiu.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

- Już sama nazwa wysoce zjadliwa grypa ptaków oznacza, że mamy do czynienia z chorobą wirusową, która łatwo się przenosi i rzeczywiście tak jest. W związku z tym, że na terenie tych dwóch powiatów w tych gospodarstwach mamy około 75 milionów kur, indyków i innych ptaków, to oznacza naprawdę duży problem - zaznaczył Konstanty Radziwiłł. 

Wojewoda Mazowiecki podkreślił, że już dziś straty są ogromne i liczone w setkach milionów złotych. Jak zaznaczył Radziwiłł, obecnie problemy pojawiają się na etapie utylizacji zwłok, a ze względu na dotkliwy brak rąk do pracy w gospodarstwach, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy, pomagają osadzeni. Co więcej, nieprzygotowane do tak wielkiej ilości są także zakłady utylizacyjne. Radziwiłł przypomniał, że pojawiają się pomysły tworzenia grzebowisk.

- Głównym postulatem z dzisiejszego zebrania Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego jest właśnie to, że nie chodzi o to, żeby stworzyć w jakimś zakątku grzebowisko dla wszystkich, tylko w tych miejscach, gdzie zakażenia występują, żeby powstawały grzebowiska najbliżej miejsca, gdzie ten problem występuje, żeby ptaków nie trzeba było nigdzie zawozić, a po drugie, żeby "problem był rozwiązany na miejscu" - zaznaczył Wojewoda Mazowiecki. 

Jak podkreślił Wojewoda Mazowiecki, walka z ptasią grypą jest zadaniem dla wszystkich. 

- Władze państwowe nie uchylają się od pomocy, ale wymagamy, prosimy, żeby część odpowiedzialności wzięli na siebie lokalni włodarze, przede wszystkim wójtowie i zamiast stawać na czele protestów przeciwko grzebowiskom, pomogli znaleźć miejsca na swoim terenie - dodał Radziwiłł. 

Ptasia grypa w Polsce 

W Polsce od początku 2021 roku zgodnie z danymi Głównego Lekarza Weterynarii na dzień 28 kwietnia stwierdzono 272 ogniska ptasiej grypy. Najwięcej ognisk do tej pory stwierdzono w gospodarstwach w województwach mazowieckim, wielkopolskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Warto podkreślić, że są to dane Głównego Inspektoratu Weterynarii na podstawie badań przeprowadzonych do dnia 28 kwietnia, oznacza to, że od ponad tygodnia GIW nie wydał żadnego komunikatu w sprawie stwierdzenia nowych ognisk ptasiej grypy w Polsce.  Dla porównania, w 2020 roku stwierdzono 51 ognisk ptasiej grypy na terenie całego kraju, z czego 32. w pierwszym półroczu i 19. w drugim półroczu.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, Mazowiecki Urząd Wojewódzki/Facebook, GIW