Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Główny Lekarz Weterynarii: Kolejne ognisko ptasiej grypy
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:40

Główny Lekarz Weterynarii: Kolejne ognisko ptasiej grypy

Jai79/Pixabay
Jai79/Pixabay

Do 338 wzrosła liczba ognisk ptasiej grypy w Polsce od początku 2021 roku - wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii.

Na podstawie wyników badań przeprowadzonych w dniu 28 czerwca bieżącego roku, Główny Lekarz Weterynarii stwierdził 338 ognisko ptasiej grypy.

Kolejne ognisko ptasiej grypy w województwie mazowieckim

Ognisko numer 338 zostało stwierdzone w gospodarstwie niekomercyjnym zlokalizowanym w miejscowości Wola Prażmowska w gminie Prażmów, powiat piaseczyński, w województwie mazowieckim. W gospodarstwie utrzymywano łącznie 106 sztuk drobiu.

- W gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE - wskazano w komunikacie.

Oznacza to, że drób zostaje poddany zabiciu i utylizacji, dodatkowo dookoła ogniska ustanawiany jest obszar zapowietrzony i zagrożony.

Ptasia grypa w 2021 roku

Od początku roku w Polsce stwierdzono 338 ognisk ptasiej grypy. Łącznie we wszystkich gospodarstwach utrzymywano łącznie 11 473 997 sztuk drobiu. Do tej pory najwięcej ognisk w bieżącym roku potwierdzono w województwach: mazowieckim (128), wielkopolskim (91), warmińsko-mazurskim (36).

Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, w Polsce w 2021 roku potwierdzono także 88 przypadków ptasiej grypy wśród dzikich ptaków.

>

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny