RolnikInfo.pl

Piotr Molecki/East News

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

- Apeluję do Państwa o zrozumienie problemu, jakim jest zagrożenie dalszego rozwoju pandemii zakażeń SARS-COV-2 oraz współdziałanie w zakresie realizacji sprawowanego nadzoru, prowadzenia badań kontrolnych, a także zwalczania ognisk choroby, jeśli będą one potwierdzane - zwrócił się z apelem do hodowców Główny Lekarz Weterynarii, Mirosław Welz.

Jak przekazał Mirosław Welz, Inspekcja Weterynaryjna realizuje zadania z zakresu ochrony zdrowia zwierząt oraz weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego, a do jednego z jej zadań należy prowadzenie nadzoru nad przestrzeganiem wymagań weterynaryjnych.

Nie ma odszkodowania, można dostać nagrodę

Welz przypomniał także, że zgodnie z obecnym stanem prawnym, w przypadku uśmiercenia norek na fermach, gdzie potwierdzono koronawirusa, nie przysługuje odszkodowanie.

- Jednakże osobom, którym nie przysługuje odszkodowanie, a które przyczyniły się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej, wojewódzki lekarz weterynarii, na wniosek powiatowego lekarza weterynarii, może przyznać nagrodę ze środków budżetu państwa - podkreślił Welz

"Negatywny wpływ na ochronę zdrowia"

Jak podkreślił Główny Lekarz Weterynarii, "utrudnianie czynności powiatowego lekarza weterynarii zmierzających do likwidacji ogniska choroby" prowadzić może do tego, że nie będzie podstawy do wypłaty "nagrody dla hodowcy zwierząt".

- Proszę także pamiętać, że brak akceptacji dla likwidacji ognisk choroby może mieć  negatywny wpływ na ochronę zdrowia publicznego - zaznaczono w piśmie.

Dwa ogniska koronawirusa u norek w Polsce

W Polsce do tej pory stwierdzono dwa ogniska koronawirusa u norek. Pierwsze ognisko potwierdzono w powiecie kartuskim, w województwie pomorskim na postawie wyników badań przeprowadzonych 30 stycznia bieżącego roku. W gospodarstwie utrzymywano 5 800 sztuk zwierząt stada podstawowego norek amerykańskich.

Natomiast drugie ognisko stwierdzono na postawie badań przeprowadzonych w dniu 21 czerwca bieżącego roku. Ognisko zostało potwierdzone w dwóch gospodarstwach, znajdujących się pod tym samym adresem w województwie lubelskim, w powiecie Biała Podlaska. W obu gospodarstwach utrzymywano łącznie 8000 samic oraz 29000 młodych norek, więcej na temat drugiego ogniska pisaliśmy >tutaj <.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: GIW

Tagi:

Podobne artykuły

Zwierzęta

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca
Czytaj więcej >

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Kogut zakłócał ciszę nocną. Sąsiedzi zadzwonili na policję
Czytaj więcej >
Aneta Wasilewska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]