Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Koronawirus

Koronawirus

COVID-19 (od ang. Coronavirus Disease 2019) – ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

antyczny zegar
26.02.2024 21:34 Zmiana czasu na letni. W tym roku to wyjątkowy dzień

Kiedy budzimy się o poranku i widzimy, że za oknem już świta, a dzień wydłużył się o kolejną godzinę, to znak, że wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu na letni. Mimo że jest to skrócenie czasu spania o godzinę, to człowiek po przestawieniu się na tryb letni ma większą energię witalną - dłuższy dzień i więcej słońca dodaje sił. W tym roku przestawienie zegarka o godzinę do przodu wypadnie w nocy z 30 na 31 marca, to szczególny dzień dla Polaków 

Piotr Molecki/East News
19.03.2022 02:40 Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

- Apeluję do Państwa o zrozumienie problemu, jakim jest zagrożenie dalszego rozwoju pandemii zakażeń SARS-COV-2 oraz współdziałanie w zakresie realizacji sprawowanego nadzoru, prowadzenia badań kontrolnych, a także zwalczania ognisk choroby, jeśli będą one potwierdzane - zwrócił się z apelem do hodowców Główny Lekarz Weterynarii, Mirosław Welz. Jak przekazał Mirosław Welz, Inspekcja Weterynaryjna realizuje zadania z zakresu ochrony zdrowia zwierząt oraz weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego, a do jednego z jej zadań należy prowadzenie nadzoru nad przestrzeganiem wymagań weterynaryjnych.

Marcin Hernik/Flickr
19.03.2022 02:40 Czas na zmianę podejścia. KRIR ws. likwidacji norek

Członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) skierowali do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy pismo w sprawie likwidacji ferm norek. Jak wskazano, należy zmienić podejście do zwalczania koronawirusa, który pojawia się na fermach. Jak informowaliśmy >tutaj< na podstawie badań przeprowadzonych 21 czerwca bieżącego roku w Polsce stwierdzone zostało drugie ognisko w 2021 roku koronawirusa na fermie norek. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, w dwóch gospodarstwach utrzymywano łącznie 8000 samic oraz 29000 młodych norek. Zgodnie z obowiązującymi procedurami, tam, gdzie stwierdza się ognisko koronawirusa, tam zwierzęta zostają uśpione i zlikwidowane. Z takim podejściem nie zgadzają się członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Otwarte Klatki/Flickr
19.03.2022 02:40 Drugi przypadek koronawirusa na fermach norek. 30 tys. zwierząt zostanie zabitych

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, w Polsce stwierdzone zostało drugie ognisko koronawirusa na fermie norek. Jest to pierwsze ognisko w województwie lubelskim.Drugie w 2021 roku ognisko koronawirusa na fermie norek zostało stwierdzone na postawie badań przeprowadzonych w dniu 21 czerwca bieżącego roku.

Nowy Ład - prezentacja
19.03.2022 02:37 Polski Nowy Ład zmieni życie wszystkich rolników w Polsce. Zostało ledwie 6 dni

- Coraz większymi krokami zbliża się moment prezentacji Nowego Ładu, programu Prawa i Sprawiedliwości na nadchodzące lata - zapowiada Natalia Nitek Płażyńska w spocie PiS, który został dziś zaprezentowany.W spocie, dotyczącym Nowego Ładu, usłyszeć można także prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, przypominającego o tym, jak partia rządząca dotrzymuje danego słowa. - Przez ostatnie lata udowodniliśmy, że mamy dobry plan dla Polski i potrafimy go skutecznie realizować. Dotrzymujemy słowa - podkreślił Jarosław Kaczyński. Nie zabrakło także komentarza premiera Mateusza Morawieckiego, którego zdaniem, uprzednio przygotowany przez PiS, plan dla Polski musiał zostać zmieniony ze względu na sytuacje, w której się znaleźliśmy. Jak podkreślił, "życie i zdrowie jest najważniejsze". - Uratowaliśmy ponad 5 milionów miejsc pracy Polaków, przeznaczając około 200 miliardów złotych dla polskich firm - zaznaczył Mateusz Morawiecki. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:[EMBED-3]

minister
19.03.2022 02:36 Minister zdrowia podał, do kiedy trwać będą obostrzenia. Złe wiadomości dla rolników

Jak przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej 14 kwietnia 2021 roku, dotychczasowe obostrzenia zostaną w większości przypadków utrzymane do 25 kwietnia. Hotele będą natomiast zamknięte do 3 maja 2021 roku. Restrykcje utrzymaneWedle decyzji rządu, obowiązujące obostrzenia mające uchronić przed zapaścią polskiej służby zdrowia w walce z koronawirusem mają być przedłużone do 25 kwietnia 2021 roku.Jest tutaj jeden wyjątek, bowiem od poniedziałku 19 kwietnia dzieci będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli. W ogromie przytłaczających informacji jest to pozytywna wiadomość - rolnicy będą mogli oddać swoje pociechy na kilka godzin pod opiekę nauczycieli, by móc skupić się na coraz bardziej intensywnych pracach w gospodarstwie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Kolejna informacja nie jest jednak pocieszająca - jak stwierdził minister Adam Niedzielski podczas konferencji o godzinie 10:30, hotele pozostaną zamknięte do 3 maja 2021 roku.Brak zapotrzebowania na żywność w tego typu obiektach ma negatywny wpływ na sytuację rolników - zarówno tych, którzy specjalizują się w produkcji zwierzęcej, jak i roślinnej.

Krajowy Plan Odbudowy - ostateczna wersja
19.03.2022 02:35 "Uwzględniliśmy propozycje rolników". Krajowy Plan Odbudowy przesłany do KE

W miniony piątek Rada Ministrów przyjęła projekt Krajowego Planu Odbudowy, natomiast dzisiaj dokument został przesłany do Komisji Europejskiej. Podczas dzisiejszej konferencji przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów Waldemar Buda powiadomił, że przed południem odbyło się spotkanie komisji, na którym przedyskutowano raz jeszcze szczegóły KPO. - Co się w nim znajduje? To wszystko, co mogli Państwo już zobaczyć, ponieważ Rada Ministrów w piątek 30 kwietnia zatwierdziła ten plan. Przede wszystkim są w nim wszystkie uwagi, które przedstawiła nam Lewica, które wynegocjowaliśmy, są uwagi, które wypłynęły w ramach konsultacji społecznych, przede wszystkim dotyczące samorządów i rolnictwa - zaznaczył Buda. Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przyznał, że na dziś Krajowy Plan Odbudowy nie podlega już żadnej weryfikacji. Buda zaapelował także, by jutro wszyscy zagłosowali nad ratyfikacją, żeby już w okresie letnim skorzystać z pierwszych środków, jakie mogą napłynąć do Polski. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ziemniaki - radny
19.03.2022 02:34 Sosnowiec: Radny rozwiezie mieszkańcom ziemniaki. "Jeden dobry uczynek napędza inne"

- Zadzwonił do mnie rolnik, który stracił sezon. Restauracje się zamknęły i jego plony pójdą na marne. Mimo tego ten Pan chciałby przekazać nam 15 ton ziemniaków. Może brzmi to trochę groteskowo, ale mnie urzekło. Mało tego Pan jest z innego województwa, a chciałby je tu za darmo przywieźć - byle pomóc. Także tego, mamy jakiś pomysł na 15 ton kartoflanego szczęścia? - zapytał internautów Łukasz Litewka, radny Miasta Sosnowiec. Pomysłów było co niemiara. Ostatecznie stanęło na tym, że rolnik przyjedzie do Sosnowca, by razem z radnym będą jeździć po mieście i sprzedawać ziemniaki. Co więcej, część z 15 ton ziemniaków zostanie przekazana także do ZOO na Kazimierzu. Ziemniaki będą rozwożone po mieście czerwonym "ogórkiem", który został podarowany radnemu. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]