RolnikInfo.pl
WPR - Polska

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/Polski głos podczas AGRIFISH w Brukseli

Grzegorz Puda ws. WPR. Polska nie poprze utrudnień dla rolników i administracji krajowych

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W dniach 22-23 marca bieżącego roku w Brukseli odbyło się posiedzenie AGRIFISH, czyli Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. W spotkaniu uczestniczył między innymi Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Podczas spotkania przedstawiciele unijnych ministerstw rolnictwa i rybołówstwa debatowali nad reformami Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. W tym kontekście jednym z głównych tematów było przygotowanie Krajowych Planów Strategicznych dla Wspólnej Polityki Rolne. Głos w sprawie propozycji zaproponowanych w czasie negocjacji z Parlamentem Europejskim zabrał Grzegorz Puda, jasno przestawiając stanowisko Polski.

Obecnie prowadzone są negocjacje z Parlamentem Europejskim odnośnie tego, jak wyglądać będzie reforma Wspólnej Polityki Rolnej. Podczas spotkania polski minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział, że w czasie trwania negocjacji z PE, Polska nie będzie godzić na takie założenia, które "utrudniać będą przygotowanie i wdrażanie planów strategicznych WPR oraz zwiększą obciążenia dla rolników i administracji krajowych". 

W dokumencie przygotowanym na posiedzeniu AGRIFISH, który został poparty między innymi przez stronę Polską, wskazano, że niezbędne jest uproszczenie WPR.

- Doceniamy zalecenia Komisji dotyczące przygotowania Krajowych Planów Strategicznych. Traktujemy je kierunkowo, a nie jako zobowiązanie. Zalecenia będą pomocne przy określaniu kierunku zmian, które będą wspierać interwencje planów strategicznych. Nie mogą one natomiast przesądzać o celach – cele określą same państwa, uwzględniając własne uwarunkowania, możliwości i potrzeby - wskazał Grzegorz Puda. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Co jest ważne? Definicja "rolnika aktywnego"

Podczas spotkania Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) przez stronę portugalską została poruszona sprawa, która ma także znaczenie dla Polski. Mianowicie - ustanowienie definicji "aktywnego rolnika". Potrzeba ustanowienia definicji była zgłaszana już przez Krajową Radę Izb Rolniczych pod koniec zeszłego roku, o czym pisaliśmy >tutaj<. Jak wskazywał Zarząd KRIR, przeprowadzenie Powszechnego Spisu Rolnego było dobrym momentem na to, żeby wprowadzić nową definicję. >Tutaj< przeczytać można najważniejsze kwestie, które Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poruszyło w odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

Jednak potrzebę wprowadzenia definicji "rolnika aktywnego" zauważyć można nie tylko w ministerstwie czy KRIR. W ostatnich tygodniach rolnicy za pośrednictwem mediów społecznościowych, a właściwie Twiittera poruszają ten temat razem z Januszem Wojciechowskim, unijnym komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju wsi. O żywej dyskusji, w której poruszonych zostało wiele aspektów, które składają się na definicję "rolnika aktywnego" można przeczytać >tutaj<. 

Kwestia współpracy ws. ochrony roślin 

Podczas pierwszego dnia spotkania rady debatowano także nad środkami ochrony roślin. Zdaniem zebranych podczas spotkania ministrów niebywale ważnym czynnikiem w tej kwestii będzie postawienie na współprace państw należących do UE. Jak przedstawiono, zarówno zmiany klimatyczne, jak i postępująca globalizacja, przynoszą ze sobą ryzyko rozprzestrzeniania się szkodników, które negatywnie mogą wpływać na uprawy. Zgodnie z zapowiedziami, Polska chętnie przystąpi do wypracowania takich rozwiązań, które wpłyną na ulepszenie mechanizmów rejestrowania makroorganizmów w zakresie ochrony roślin. 

Wspólna Polityka Rolna 

Wspólna polityka rolna łączy w sobie przedsięwzięcia związane z rolnictwem, które podejmowane są przez Unię Europejską. Jej głównymi filarami są dopłaty bezpośrednie i rozwój obszarów wiejskich. Zgodnie z Reformą Wspólnej Polityki Rolnej po 2023 roku każde państwo, należące do UE jest zobligowane do przygotowania Planu Strategicznego dla WPR.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku przygotowywaniem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej do 2027 do 15 lutego bieżącego roku prowadziła konsultacje społeczne, w których czasie rolnicy i wszyscy przedstawiciele sektora rolniczego mogli zgłaszać swoje uwagi. Zgodnie z zapowiedziami MRiRW zgłoszone uwagi będą brane pod uwagę przy tworzeniu ostatecznego Planu Strategicznego. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródła: MRiRW, Wikipedia, Rada Unii Europejskiej, Plan Strategiczny dla WPR

Podobne artykuły

Marcin Hernik/Flickr

Finanse i Prawo

Czas na zmianę podejścia. KRIR ws. likwidacji norek

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

ARiMR: Ostatni moment na złożenie wniosku

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Wsparcie dla kół gospodyń wiejskich za promowanie szczepień. Ruszył nabór

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Ministerstwo rolnictwa przygotowało nowelizację ustawy. Szykują się ułatwienia dla rolników

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Ostatnie dni naboru. Restrukturyzacja małych gospodarstw

Czytaj więcej >
IGOR STEVANOVIC  SCIENCE PHOTO LIBRARY

Finanse i Prawo

Interwencja samorządu rolniczego. "Zgłaszane wątpliwości są niezasadne"

Czytaj więcej >