RolnikInfo.pl
mrirw

unsplash.com / fot. Anaya Katlego

Komunikat MRiRW ws. wytycznych dla rolników zatrudniających cudzoziemców

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

9 kwietnia 2021 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opublikowały wytyczne adresowane do rolników, którzy w swoich gospodarstwach zatrudniają cudzoziemców przy pracach sezonowych.

Komunikat jest związany z bezpieczną organizacją pracy w gospodarstwach rolnych w kontekście ograniczania ekspansji wirusa SARS-CoV-2. 

Komunikat MRiRW i GIS

W komunikacie, który pojawił się na oficjalnej stronie rządowej, resort rolnictwa podkreśla, że określone procedury mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno rolnikom, jak i osobom pracującym w ich gospodarstwach podczas prac sezonowych.

Jak można dowiedzieć się z wytycznych podanych przez MRiRW i GIS, pracownicy sezonowi z zagranicy muszą mieć możliwość odbycia dziesięciodniowej kwarantanny w warunkach gospodarstwa. Przy odbywaniu kwarantanny rolnik ma w obowiązku zapewnić takim osobom możliwość pracy i pobytu. 

Nie trzeba podkreślać, że jednym z nadrzędnych celów wszelkich procedur związanych z sytuacją epidemiologiczną jest ograniczanie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, które mogą przyczyniać się do transmisji wirusa.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Dzięki zachowaniu odpowiednich rygorów sanitarnych rolnicy nie będą musieli obawiać się o los swoich plonów, a w dalszej perspektywie - płynności finansowej gospodarstwa. Warto zatem mieć na uwadze, że wszelkie wytyczne są zorientowane na bezpieczeństwo rolników i ich biznesów, a nie utrudnienie im codziennego funkcjonowania.

Pandemia koronawirusa zmieniła dotychczasową rzeczywistość we wszelkich aspektach działalności człowieka na całym świecie. Rolnictwo jest jednym z sektorów, który również w znaczący sposób odczuwa negatywne skutki niekorzystnej sytuacji epidemiologicznej. Pamiętajmy, że w kwestii bezpieczeństwa naszego zdrowia wiele zależy od nas samych i od konsekwencji, z jaką stosujemy dostępne środki ostrożności. 

Wytyczne w komunikacie

Jak wynika z tekstu komunikatu, rolnicy muszą zgłosić PPIS listę osób, które przyjechały z zagranicy, mają wykonywać pracę w gospodarstwie i jednocześnie zobowiązane są do odbycia dziesięciodniowej kwarantanny.

Według wytycznych zaleca się, by rolnik zorganizował grupowy transport dla swoich pracowników - jeśli nie jest to możliwe i dany pracownik przyjeżdża do Polski indywidualnie, od momentu przekroczenia granicy do znalezienia się w docelowym miejscu pracy nie mogą upłynąć więcej niż 24 godziny. 

Nie trzeba dodawać, że cudzoziemcy, którzy odbywają kwarantannę na terenie gospodarstwa, przez dziesięć kolejnych dni nie mogą miejsca swojego pobytu. Jak podaje resort rolnictwa i GIS, osoba taka nie może pracować u innego rolnika, nawet jeśli dane pole znajduje się zaraz obok pola aktualnego pracodawcy.  

Warto dodać, że rolnik musi zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pobytu - m.in. pełny węzeł sanitarny oraz wydzielone pomieszczenia. W sytuacji, gdy pracowników jest wielu, rekomenduje się podzielenie ich na dziesięcioosobowe grupy, z których każda będzie posiadała oddzielną kwaterę z oddzielnym wejściem. 

W komunikacie możemy przeczytać, że osoby, które pracują przy zbiorze owoców miękkich, warzyw zielonych spożywanych na surowo oraz przy obróbce żywności powinny przez cały czas nosić maseczki i jednorazowe rękawiczki.

Pełną listę wytycznych podanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Główny Inspektorat Sanitarny można znaleźć pod >tym< linkiem.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: gov.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >