Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Koniec chowu klatkowego. Jedno z państw ma poważne obiekcje
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 20.07.2023 17:00

Koniec chowu klatkowego. Jedno z państw ma poważne obiekcje

kura
unsplash.com

Australijscy producenci jaj wyrażają zaniepokojenie planami wprowadzenia zakazu produkcji jaj klatkowych od 2036 roku. Wielu hodowców uważa, że rząd działa zbyt pochopnie, nie uwzględniając skutków ekonomicznych i trudności inwestycyjnych rolników. Branża drobiarska podkreśla, że systemy wolierowe, choć mają swoje zalety, stwarzają również nowe wyzwania i wiążą się z wyższymi kosztami produkcji.

Ryzyko dla rentowności gospodarstw w Australii

Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP), hodowcy jaj w Australii obawiają się, że obowiązkowe wycofywanie jaj klatkowych i całkowite zaniechanie ich stosowania od 2036 roku doprowadzi do pogorszenia rentowności wielu gospodarstw, które już teraz borykają się z trudnościami ekonomicznymi. Wielu rolników może być zmuszonych do zakończenia działalności. Uczestnicy rynku zapowiadają, że będą domagać się odszkodowań od rządu za poniesione straty.

Równowaga między oczekiwaniami konsumentów a popytem

Branża uważa, że należy uwzględnić oczekiwania grupy konsumentów preferujących alternatywne jaja, ale nie można zapominać, że w Australii nadal istnieje wysokie zapotrzebowanie na jaja klatkowe. Decyzje zakupowe są często podyktowane względami ekonomicznymi, takimi jak inflacja. Konsumenci poszukują produktów spożywczych o najniższych cenach i wysokich standardach jakościowych, a jaja klatkowe spełniają te wymagania. Ważnym czynnikiem, który powinien być uwzględniony, są koszty produkcji oraz ryzyko związane z inwestycjami. Jak przekazuje KIPDiP, nieprzemyślane ingerencje prawne w trudnym i zmieniającym się otoczeniu makroekonomicznym mogą prowadzić do dużych wahań podaży jaj.

Niebezpieczeństwo dla stabilności dostaw

Hodowcy jaj ostrzegają, że nierozważne decyzje prawne mogą prowadzić do niestabilności dostaw jaj. Przykładem są niedawne wydarzenia związane z brakiem jaj na półkach supermarketów, spowodowane wzrostem cen pasz i wystąpieniem grypy ptaków w różnych krajach. Wprowadzenie zakazu produkcji jaj klatkowych wymaga przemyślanej oceny skutków ekonomicznych i uwzględnienia zmieniającej się sytuacji na rynku.

Dyskusja na temat przyszłości chowu klatkowego

Wprowadzenie zakazu produkcji jaj klatkowych budzi obawy wśród australijskich producentów jaj, którzy domagają się rzetelnej oceny skutków ekonomicznych. Warto kontynuować dyskusję na temat oczekiwań konsumentów, kosztów produkcji i stabilności dostaw, aby znaleźć równowagę między dobrostanem zwierząt a rentownością gospodarstw. Ostateczne decyzje należą do władz, które muszą uwzględnić wszystkie istotne czynniki i zminimalizować potencjalne negatywne skutki dla branży drobiarskiej.

Tagi: Jaja Drób Kury