Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Koniec wykorzystywania luki prawnej? PiS szykuje zmiany
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:41

Koniec wykorzystywania luki prawnej? PiS szykuje zmiany

Jakub Kaminski/East News
Jakub Kaminski/East News

Do Sejmu trafił projekt, dzięki któremu uszczelniony zostanie zakaz handlu w niedzielę - przyznał poseł PiS Janusz Śniadek. Zgodnie z projektem w niedzielę niehandlową będą mogły być otwarte te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważać.

Jak podkreślił poseł, celem przygotowanego projektu jest uszczelnienie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez posła, projekt czeka już w Sejmie na nadanie numeru i podpis marszałek.

Nagminne omijanie zakazu handlu

Śniadek jest zdania, że wykorzystywanie "działalności pocztowej", by ominąć zakaz handlu w niedzielę, jest nagminnie stosowany w kraju. Zmiany zawarte w nowelizacji miałby ukrócić ten proceder. Jak wynika z projektu nowelizacji ustawy, sklepy prowadzące w niedzielę niehandlową działalność, jako placówka pocztowa, będą musiały mieć przeważający (ponad 50%) rodzaj działalności pocztowej.

Kontrolą podziału rodzaju działalności zająć ma się Inspekcja Pracy, która będzie prowadzić ewidencję przychodów z pocztowej i handlowej działalności.

Biedronki otwarte w niedzielę niehandlową

O sprawie omijania zakazu handlu w niedzielę zrobiło się głośno, gdy w minioną niedzielę niehandlową sklepy Biedronka zostały otwarte. Sieć testuje w ten sposób usługę pocztową w niektórych placówkach w kraju, co jest to możliwe dzięki współpracy z Pocztą Polską.

Jeszcze w czwartek, poseł PiiS Jan Mosiński w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl przyznał, że nie jest w stanie zrozumieć działań Poczty Polskiej "nie wszystko przystoi spółce państwowej". Mościński zapowiedział także, że podejmie w sprawie interwencję.

W 2021 roku jedynie w siedem niedziel można zrobić zakupy w supermarketach i galeriach handlowych. Do końca roku niedziele handlowe będą jeszcze 29 sierpnia, 12 i 19 grudnia.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródła: wirtualnemedia.pl, PAP