RolnikInfo.pl

Jakub Kaminski/East News

Koniec wykorzystywania luki prawnej? PiS szykuje zmiany

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Do Sejmu trafił projekt, dzięki któremu uszczelniony zostanie zakaz handlu w niedzielę - przyznał poseł PiS Janusz Śniadek. Zgodnie z projektem w niedzielę niehandlową będą mogły być otwarte te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważać.

Jak podkreślił poseł, celem przygotowanego projektu jest uszczelnienie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez posła, projekt czeka już w Sejmie na nadanie numeru i podpis marszałek.

Nagminne omijanie zakazu handlu

Śniadek jest zdania, że wykorzystywanie "działalności pocztowej", by ominąć zakaz handlu w niedzielę, jest nagminnie stosowany w kraju. Zmiany zawarte w nowelizacji miałby ukrócić ten proceder. Jak wynika z projektu nowelizacji ustawy, sklepy prowadzące w niedzielę niehandlową działalność, jako placówka pocztowa, będą musiały mieć przeważający (ponad 50%) rodzaj działalności pocztowej.

Kontrolą podziału rodzaju działalności zająć ma się Inspekcja Pracy, która będzie prowadzić ewidencję przychodów z pocztowej i handlowej działalności.

Biedronki otwarte w niedzielę niehandlową

O sprawie omijania zakazu handlu w niedzielę zrobiło się głośno, gdy w minioną niedzielę niehandlową sklepy Biedronka zostały otwarte. Sieć testuje w ten sposób usługę pocztową w niektórych placówkach w kraju, co jest to możliwe dzięki współpracy z Pocztą Polską.

Jeszcze w czwartek, poseł PiiS Jan Mosiński w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl przyznał, że nie jest w stanie zrozumieć działań Poczty Polskiej "nie wszystko przystoi spółce państwowej". Mościński zapowiedział także, że podejmie w sprawie interwencję.

W 2021 roku jedynie w siedem niedziel można zrobić zakupy w supermarketach i galeriach handlowych. Do końca roku niedziele handlowe będą jeszcze 29 sierpnia, 12 i 19 grudnia.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Stodoła stanęła w ogniu. W środku indyki, kozy i gęsi

  • "Rolnicy. Podlasie": Gienek trafił do szpitala. Przerwano nagrania

  • Apel do resortu rolnictwa. Potrzeba urealnienia stawek dopłat do paliwa rolniczego

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródła: wirtualnemedia.pl, PAP

Tagi:

Podobne artykuły

Biznes

"Tam tak samo pracują ludzie". Agrounia skrytykowana za akcje w supermarketach
Czytaj więcej >

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat
Czytaj więcej >

Biznes

Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden
Czytaj więcej >

Biznes

Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić
Czytaj więcej >

Biznes

Dramatycznie niskie ceny jabłek. Sadownicy załamują ręce
Czytaj więcej >

Biznes

GUS: podano wysokość średniego dochodu z jednego hektara za ubiegły rok
Czytaj więcej >
Aneta Wasilewska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]