Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Apel do resortu rolnictwa. Potrzeba urealnienia stawek dopłat do paliwa rolniczego
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:41

Apel do resortu rolnictwa. Potrzeba urealnienia stawek dopłat do paliwa rolniczego

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Chociaż Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ) docenia propozycję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w sprawie zmiany dotyczącej stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, zauważa jednak, że należy urealnić stawki dopłat.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych w opinii przygotowanej na prośbę resortu rolnictwa do procedowanego projektu ustawy podkreśla, że liczba litrów ON objęta zwrotem podatku akcyzowego powinna wynieść 126 litrów ON/ha, a nie jak zaproponowano 110 litrów ON/ha. Stawka zaproponowana przez PZPRZ wynika z wyliczeń Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa.

Zaproponowana stawka nie jest wystarczająca

- Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych docenia nową propozycję resortu rolnictwa. Jednocześnie jednak stanowczo apeluje o urealnienie tej stawki do rzeczywistego średniego zużycia, gdyż tylko taki limit rekompensuje rolnikom poniesione nakłady na produkcję rolniczą - wskazano w piśmie do Ryszarda Bartosika, sekretarza stanu w MRiRW.

Jak podkreślono, zaproponowana stawka 110 litrów ON/ha nie jest wystarczająca, a także nie odzwierciedla "realiów pracy w gospodarstwie rolnym".

Nie tylko kwestia stawki wymaga poprawy

Co więcej, PZPRZ zwrócił się także o uproszczenie jednej z procedur, która dotyczy wyliczeń wielkości zwrotu dla gospodarstw, jakie posiada działki na terenie kilku gmin.

- Jeśli producent rolny posiada grunty w kilku gminach, to wniosek o zwrot składa w jednej gminie, w której ma gospodarstwo, a powierzchnię gruntów własnych i dzierżawionych przekłada z wniosku do ARiMR o płatności obszarowe - brzmią zmiany zaproponowane przez PZPRZ.

Dzięki takiej zmianie możliwe będzie obniżenie kosztów obsługi prowadzonej przez gminy (zmniejszając ilość składanych wniosków), a także zmniejszy koszty po stronie rolnika.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: PZPRZ