RolnikInfo.pl > Wiadomości > KRUS: 31.05 to ostatni dzień na złożenie ważnego oświadczenia
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 30.05.2023 18:00

KRUS: 31.05 to ostatni dzień na złożenie ważnego oświadczenia

pieniądze w portfelu
Biznes Info

31 maja 2023 r. to nie tylko koniec miesiąca, ale również ostateczny termin składania zaświadczeń dotyczących rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r. Czas na złożenie dokumentów się kurczy, dlatego warto pamiętać o spełnieniu tego obowiązku podatkowego, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i sankcji.

KRUS przypomina o terminie składania dokumentów

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina rolnikom o nieuchronnym terminie składania zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego za 2022 r. od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami, rolnik lub domownik prowadzący dodatkową działalność gospodarczą mają obowiązek złożyć dokumenty w Kasie do 31 maja.

Wysokość rocznej kwoty granicznej

Dla roku 2022 ustalono, że roczna kwota graniczna podatku dochodowego wynosi 3723 zł. Oznacza to, że jeśli kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczy tej granicy, rolnik może złożyć odpowiednie zaświadczenie lub oświadczenie.

Konsekwencje niedopełnienia obowiązku

Nieprzekroczenie obowiązującej kwoty granicznej lub niezłożenie wymaganych dokumentów w terminie do 31 maja 2023 r. będzie miało negatywne skutki dla ubezpieczenia społecznego rolników. Ubezpieczenie zostanie zakończone z dniem, do którego rolnik lub domownik był zobowiązany złożyć zaświadczenie lub oświadczenie w Kasie.

Termin zbliża się nieubłaganie, dlatego rolnicy powinni pamiętać o spełnieniu tego ważnego obowiązku podatkowego, aby uniknąć utraty ubezpieczenia społecznego.