Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

krus
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 1 września 2021 roku obowiązują nowe stawki przychodów, które mogą przyczynić się do zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych - taką informację podała na swojej stronie internetowej Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Opisywane zmiany zostały ogłoszone w komunikacie z 11 sierpnia 2021 roku przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

KRUS: istotne zmiany dla emerytów i rencistów

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego opublikował w ostatnim czasie stawkę średniego miesięcznego wynagrodzenia, jakie otrzymywał statystyczny Polak w drugim kwartale 2021 roku. Wyniosło ono 5 504,52 złote.

Na tej podstawie zmianie musiały ulec kwoty miesięcznego przychodu, które wpływają na zmniejszenie lub nawet zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Na oficjalnej stronie internetowej KRUS powiadomiono:

>

Emerytury rolnicze w Polsce

Wielu rolników wskazuje na fakt, że emerytury, które otrzymują, są zatrważająco niskie i nie pozwalają na godne życie. Do końca lutego 2021 roku rolnicy otrzymywali emeryturę podstawową w wysokości 1200 złotych.

Od marca 2021 roku, zgodnie z nowymi przepisami, najniższa możliwa emerytura rolnicza została podwyższona do poziomu 1250 złotych.

Warto przypomnieć, że świadczenia emerytalne, które wpływają na konta rolników, składają się z tzw. części składkowej i części uzupełniającej.

To, jak wysoka będzie część składkowa, zależy od tego, jak długo dany rolnik odkładał pieniądze w KRUS i w jakiej wysokości otrzymuje emeryturę podstawową.

Część rolników otrzymuje również część uzupełniającą emerytury w sytuacji, gdy nie pracuje już zawodowo w gospodarstwie. Kwota ta wynosi wtedy od 85 do 95% emerytury podstawowej.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: krus.gov.pl, infor.pl