Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > KRUS wypłaci rolnikom dodatkowe pieniądze. Ile można dostać "do ręki"?
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 12.04.2024 14:29

KRUS wypłaci rolnikom dodatkowe pieniądze. Ile można dostać "do ręki"?

rozłożone banknoty
fot. materiały własne Iberion

Dobra wiadomość dla rolników. Już w kwietniu KRUS wypłaci dodatkową gotówkę w ramach płatności świadczeń emerytalno-rentowych. Będzie to tzw. "trzynastka", którą uprawnieni świadczeniobiorcy otrzymają wraz z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Kwota 13 emerytury będzie równa 1.780,96 zł brutto. Jednak nie każdemu będzie się ona należeć.  

13-stka już w tym miesiącu

Już w kwietniu, uprawnieni świadczeniobiorcy otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne od Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Trzynasta emerytura ma zostać wypłacona rolnikom w terminie płatności emerytalno-rentowych. To oznacza, że rolnicy seniorzy dodatkowy zastrzyk gotówki dostaną wraz z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Ciekawostką jest to, że tzw. 13-stka jest opodatkowana.

Świadczenie to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jest od niego odprowadzana składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Poza zaliczką na podatek dochodowy oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne z dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane żadne potrącenia i egzekucje. - podaje KRUS w oficjalnym komunikacie

Anna Bardowska nagle zniknęła z Instagrama. Fani nie kryli zaniepokojenia

Dla kogo "trzynastka"?

W tym roku rolnicy emeryci/renciści otrzymają w ramach świadczenia niemalże 1800 zł brutto. Jednak nie każdy uprawniony świadczeniobiorca będzie mógł cieszyć się z dodatku do emerytury lub renty. KRUS wyjaśnia:

Świadczenie to przysługuje osobom, które na dzień 31 marca 2024 r. mają prawo do rolniczej emerytury lub renty, okresowej emerytury rolniczej bądź rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. - czytamy w komunikacie KRUS
 

Kwota trzynastej emerytury dla rolników

Według oficjalnego komunikatu KRUS wynika, że tzw. 13-stka zostanie wypłacona seniorom z urzędu, to oznacza, że rolnicy nie będą musieli składać wniosków o to świadczenie. W związku z marcową waloryzacją emerytur, kwota świadczenia wynosząca 1588,44 zł (kwota z marca 2023 r.) również została podniesiona.

„Trzynasta emerytura” przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom w takiej samej wysokości (bez względu na wysokość pobieranego świadczenia), tj. w wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca 2024 r. wynosi 1.780,96 zł brutto - informuje KRUS

Trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury, zatem w kwietniu rolnicy "do ręki" otrzymają 1620,67 zł dodatkowo. Uprawnieni świadczeniobiorcy o przyznaniu 13-stki zostaną poinformowani listownie.