RolnikInfo.pl

Iberion.pl

KRUS: zostało kilka dni na złożenie oświadczenia o dochodach

26 Maja 2023

Autor tekstu:

Magdalena Maffioli

KRUS przypomina, że czas na złożenie zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 rok upływa 31 maja 2023 roku. 

Termin na złożenie dokumentów dot. pozarolniczej działalności gospodarczej do KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na swojej oficjalnej stronie internetowej wystosowała komunikat przypominający o przekazaniu zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 rok. Sprawa dotyczy – rzecz jasna – tylko tych osób ubezpieczonych w KRUS, które poza typową działalnością rolniczą prowadzą dodatkowy biznes. 

Czego dokładnie dotyczą dokumenty, które należy złożyć w KRUS?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli rolnik lub domownik jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, musi spełnić pewne wymogi dotyczące ubezpieczenia społecznego rolników. W przypadku takiej sytuacji, osoba taka jest zobowiązana do złożenia w Kasie, do 31 maja, zaświadczenia wydanego przez właściwy urząd skarbowy lub oświadczenia potwierdzającego, że w poprzednim roku podatkowym należny podatek dochodowy z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczył określonego limitu.

Wymóg ten wynika z art. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników i dotyczy osób, które równocześnie angażują się w rolniczą działalność i prowadzą działalność gospodarczą spoza sektora rolniczego, na przykład współpracując przy takiej działalności. Celem tego obowiązku jest monitorowanie i uregulowanie sytuacji ubezpieczeniowej rolników, którzy mają dodatkowe źródło dochodu poza rolnictwem. Wprowadzenie terminu składania dokumentów do 31 maja ma na celu zapewnienie odpowiedniego czasu na dopełnienie formalności i uniknięcie ewentualnych konsekwencji związanych z niedotrzymaniem tego obowiązku.

W praktyce oznacza to, że rolnicy lub domownicy, którzy łączą rolę rolnika z działalnością gospodarczą, powinni być świadomi tego wymogu i złożyć odpowiednie dokumenty do Kasy do wskazanego terminu. W ten sposób można skutecznie uregulować swoje zobowiązania ubezpieczeniowe i uniknąć ewentualnych problemów związanych z nieprzestrzeganiem przepisów.

Ile wynosi kwota graniczna dochodu za 2022 rok?

W bieżącym roku, czyli 2023, ustalono, że roczna kwota graniczna dla podatku dochodowego z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, dotycząca roku podatkowego 2022, wynosi 3 723 zł. Ważne jest, aby mieć świadomość, że przekroczenie tej kwoty granicznej lub niezłożenie wymaganego zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej do 31 maja 2023 r., będzie miało poważne konsekwencje w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników.

W przypadku przekroczenia obowiązującej kwoty granicznej podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy z tytułu działalności pozarolniczej lub niewłaściwego złożenia wymaganego zaświadczenia lub oświadczenia w odpowiednim terminie, czyli do 31 maja 2023 r., ubezpieczenie społeczne rolnika/domownika zostanie zakończone z dniem, do którego powinno być złożone takie zaświadczenie lub oświadczenie w Kasie. W celu uniknięcia takiej sytuacji, ważne jest przestrzeganie terminów i obowiązków związanych z podatkiem dochodowym i ubezpieczeniem społecznym rolników, aby utrzymać ciągłość ochrony społecznej i uniknąć ewentualnych komplikacji prawnych i finansowych.

Tagi:

KRUSRolnictwoPieniądze

Podobne artykuły

Wiadomości

Wysokość dopłat do paliwa. Jasna deklaracja szefa MRiRW
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zmiany w kwestii dopłaty do nawozów. Minister rolnictwa zapowiedział
Czytaj więcej >

Wiadomości

Od 1.06. nowa granica dochodów dla zawieszenia emerytury lub renty w KRUS
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mikrobiogazownie: zaproszenie na bezpłatne warsztaty dla rolników
Czytaj więcej >

Wiadomości

KRUS: 31.05 to ostatni dzień na złożenie ważnego oświadczenia
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostatni moment na złożenie wniosku. 812 tys. rolników poprosiło o wsparcie
Czytaj więcej >
Magdalena Maffioli

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Produkujesz jaja lub drób? Od 9.06 rusza nabór wniosków o dopłaty
Czytaj więcej >
Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Wiemy, ilu producentów zboża złożyło wnioski o dotacje od 1.06
Czytaj więcej >
Wiadomości

Magdalena Maffioli

Tylko 21 dni na złożenie wniosku. Rusza nowa forma pomocy dla rolników
Czytaj więcej >
Wiadomości

Magdalena Maffioli

Pomoc dla rolników? KE przesądziła w trzech sprawach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Magdalena Maffioli

Nieoficjalne: KE zdecydowała ws. importu zboża z Ukrainy
Czytaj więcej >
Wiadomości

Magdalena Maffioli

Dopłaty 2023: wiemy, ilu rolników zawnioskowało do 2 czerwca
Czytaj więcej >