Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.06.2022 02:02

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

puda
Rolnik Info - mat. własne; Piotr Molecki/East News

4 i 5 sierpnia 2021 roku rolnicy pod kierownictwem Agrounii protestowali w Rękoraju - ich celem jest m.in. uzyskanie państwowej pomocy niezbędnej do zwalczenia ASF, a także zmiana przepisów dotyczących sprzedaży świń z obszarów zajętych wirusem afrykańskiego pomoru świń. Szef Agrounii Michał Kołodziejczak apelował o rozmowę do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Niestety, prośby rolników o spotkanie nie zostały wysłuchane.

Agrounia po strajku w Rękoraju zapowiedziała rychłe blokady dróg w całym kraju. Tymczasem minister Grzegorz Puda w krytycznych słowach odniósł się do protestu w Rękoraju, mówiąc:

- Proszę pozwolić, że nie będę komentował postulatów, bo wczoraj na tych protestach te postulaty były tak rozmyte i tak szeroko rozumiane, że ciężko się do tego odnieść.

Minister Puda komentuje sprawę protestu rolników w Rękoraju

W tym samym czasie, kiedy rolnicy i zwolennicy Agrounii blokowali drogę krajową numer 12 w Rękoraju, minister Grzegorz Puda publikował na Twitterze fotografie z wizytacji gospodarstw ekologicznych na Lubelszczyźnie.

Choć, jak twierdzi Michał Kołodziejczak, zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda, byli wielokrotnie informowani o protestach i proszeni o rozmowę, żaden z polityków nie zareagował na ponawiane apele.

6 sierpnia 2021 roku Grzegorz Puda był gościem Sygnałów dnia Programu 1 Polskiego Radia, gdzie usłyszał następujące stwierdzenie dziennikarza Programu 1 Polskiego Radia Henryka Szrubarza:

- Rolnicy z Agrounii drugi dzień protestowali wczoraj pod Piotrkowem. Zapowiadają dalsze protesty. Szef Agrounii Michał Kołodziejczak mówił: "Sytuacja polskiego rolnictwa jest tragiczna".

Minister odparł:

- Każdy ma prawo w Polsce do protestów. Proszę zwrócić uwagę, że większość z postulatów, które zostały przez rolników przedstawione, zostały spełnione. My, jako podmiot, który jest odpowiedzialny za te działania, przygotowaliśmy pakiet rozwiązań, strategicznych rozwiązań nie tylko na dzisiaj, ale i na przyszłość, jeśli chodzi o walkę z ASF-em. W tym pakiecie, przypomnę, jest pięć filarów.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że 50 milionów zostanie przeznaczonych na bioasekurację dla hodowców trzody chlewnej, natomiast 150 milionów złotych na dopłaty do produkcji zwierzęcej.

Krytyczne słowa wobec protestujących

- Proszę pozwolić, że nie będę komentował postulatów, bo wczoraj na tych protestach te postulaty były tak rozmyte i tak szeroko rozumiane, że ciężko się do tego odnieść. Warto posłuchać samych słów niektórych osób, które brały udział w tym proteście. Jeśli państwo uważają, że najlepszym wyjściem jest obrażanie, obelgi, można powiedzieć swego rodzaju opluwanie osób, które mogą im pomóc, myślę, że nie jest to najlepszy kierunek.

Minister Puda zakwestionował również fakt, jakoby protestujący rolnicy pod egidą Agrounii mieli rzeczywiście reprezentować polską wieś.

Na podstawie wywiadu, którego minister Grzegorz Puda udzielił na antenie Programu 1 Polskiego Radia trudno oczekiwać, by politycy partii rządzącej mieli w najbliższym czasie spotkać się z protestującymi rolnikami i porozmawiać na temat problemów polskiego rolnictwa.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: polskieradio.pl