RolnikInfo.pl
puda

Rolnik Info - mat. własne; Piotr Molecki/East News

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

7 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

4 i 5 sierpnia 2021 roku rolnicy pod kierownictwem Agrounii protestowali w Rękoraju - ich celem jest m.in. uzyskanie państwowej pomocy niezbędnej do zwalczenia ASF, a także zmiana przepisów dotyczących sprzedaży świń z obszarów zajętych wirusem afrykańskiego pomoru świń. Szef Agrounii Michał Kołodziejczak apelował o rozmowę do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Niestety, prośby rolników o spotkanie nie zostały wysłuchane.

Agrounia po strajku w Rękoraju zapowiedziała rychłe blokady dróg w całym kraju. Tymczasem minister Grzegorz Puda w krytycznych słowach odniósł się do protestu w Rękoraju, mówiąc:

- Proszę pozwolić, że nie będę komentował postulatów, bo wczoraj na tych protestach te postulaty były tak rozmyte i tak szeroko rozumiane, że ciężko się do tego odnieść.

Minister Puda komentuje sprawę protestu rolników w Rękoraju

W tym samym czasie, kiedy rolnicy i zwolennicy Agrounii blokowali drogę krajową numer 12 w Rękoraju, minister Grzegorz Puda publikował na Twitterze fotografie z wizytacji gospodarstw ekologicznych na Lubelszczyźnie.

Choć, jak twierdzi Michał Kołodziejczak, zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda, byli wielokrotnie informowani o protestach i proszeni o rozmowę, żaden z polityków nie zareagował na ponawiane apele.

żniwa

Dramat rolników. Żniwa wstrzymane, pola stoją w wodzie

CZYTAJ DALEJ

6 sierpnia 2021 roku Grzegorz Puda był gościem Sygnałów dnia Programu 1 Polskiego Radia, gdzie usłyszał następujące stwierdzenie dziennikarza Programu 1 Polskiego Radia Henryka Szrubarza:

- Rolnicy z Agrounii drugi dzień protestowali wczoraj pod Piotrkowem. Zapowiadają dalsze protesty. Szef Agrounii Michał Kołodziejczak mówił: "Sytuacja polskiego rolnictwa jest tragiczna".

Minister odparł:

- Każdy ma prawo w Polsce do protestów. Proszę zwrócić uwagę, że większość z postulatów, które zostały przez rolników przedstawione, zostały spełnione. My, jako podmiot, który jest odpowiedzialny za te działania, przygotowaliśmy pakiet rozwiązań, strategicznych rozwiązań nie tylko na dzisiaj, ale i na przyszłość, jeśli chodzi o walkę z ASF-em. W tym pakiecie, przypomnę, jest pięć filarów.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że 50 milionów zostanie przeznaczonych na bioasekurację dla hodowców trzody chlewnej, natomiast 150 milionów złotych na dopłaty do produkcji zwierzęcej.

Krytyczne słowa wobec protestujących

- Proszę pozwolić, że nie będę komentował postulatów, bo wczoraj na tych protestach te postulaty były tak rozmyte i tak szeroko rozumiane, że ciężko się do tego odnieść. Warto posłuchać samych słów niektórych osób, które brały udział w tym proteście. Jeśli państwo uważają, że najlepszym wyjściem jest obrażanie, obelgi, można powiedzieć swego rodzaju opluwanie osób, które mogą im pomóc, myślę, że nie jest to najlepszy kierunek.

Minister Puda zakwestionował również fakt, jakoby protestujący rolnicy pod egidą Agrounii mieli rzeczywiście reprezentować polską wieś.

Na podstawie wywiadu, którego minister Grzegorz Puda udzielił na antenie Programu 1 Polskiego Radia trudno oczekiwać, by politycy partii rządzącej mieli w najbliższym czasie spotkać się z protestującymi rolnikami i porozmawiać na temat problemów polskiego rolnictwa.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Kołodziejczak w mocnych słowach o premierze. Zapowiada paraliż kraju

  • Emilia Korolczuk na odsiecz potrzebującym. Apel o adopcję wiejskich kotów

  • Lasy Państwowe. Wraca plan otwarcia sieci sklepów, hoteli i restauracji

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: polskieradio.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >