RolnikInfo.pl Uprawy Możesz uprawiać brzoskwinie we własnym ogrodzie. Zrób to, a plony będą obfite
Fot. Dole08/Getty Images/CanvaPro

Możesz uprawiać brzoskwinie we własnym ogrodzie. Zrób to, a plony będą obfite

27 marca 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

Choć truskawki i jabłka wciąż są w gronie najpopularniejszych owoców w Polsce, to coraz częściej pojawia się chęć zasadzenia w ogrodzie czegoś całkowicie nowego. Okazuje się, że przy odrobinie wysiłku możemy w naszym klimacie uprawiać pochodzące z dalekich Chin brzoskwinie. Nie jest to łatwe przedsięwzięcie, a na początku wiosny musimy pamiętać o ważnym działaniu. Jeśli jednak podołamy, roślina odwdzięczy się nam obfitymi plonami.

Owoce w polskich ogrodach

Przydomowe ogródki to świetne miejsce na zasadzenie roślin, które wydadzą nam obfite plony umożliwiające zaoszczędzenie dużych ilości pieniędzy . Dodatkowo dzięki samodzielnej uprawie jesteśmy w pełni świadomi tego, co jemy — to my decydujemy o tym, jakich nawozów użyjemy i co ostatecznie trafi na nasze talerze .

W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost popularności prowadzenia domowego ogródka, trend dotarł również na balkony Polaków mieszkających w centrach miast . Nie da się jednak ukryć, że własne podwórko daje znacznie więcej możliwości — teren umożliwia między innymi zasadzenie pełnowymiarowych drzew .

Polacy uwielbiają spożywać owoce, co widać jasno w statystykach. Analiza Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw wykazała w raporcie „Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców”, że społeczeństwo najchętniej zajada się truskawkami i jabłkami . Tuż za nimi znalazły się również maliny, czereśnie, śliwki, gruszki, banany i borówki.

krzew truskawki.jpg
Fot. bee32/Getty Images/CanvaPro

Znakomitą część wskazanych wyżej owoców możemy uprawiać we własnym ogródku. Wiele wskazuje na to, że najchętniej decydujemy się na uprawę:

  • jabłoni,
  • grusz,
  • pigw,
  • czereśni,
  • śliw,
  • truskawek,
  • malin,
  • borówek.

Nie każdy jednak ma świadomość, że może we własnym ogrodzie posadzić drzewo, które obrodzi owocami uznawanymi za dość egzotyczne . Choć polski klimat wydawałby się niewystarczający, przy odrobinie trudu uda nam się zapracować na obfite plony.

Właśnie pojawiają się w lasach, nie możesz ich jednak zebrać. Za kilogram zapłacisz nawet 440 zł
Podsyp tym truskawki już w marcu. W sezonie krzaki będą uginać się od owoców

Uprawa brzoskwiń w Polsce jest możliwa

Brzoskwinia zwyczajna (Prunus persica) to drzewo liściaste pochodzące z północno-zachodnich Chin. To właśnie tam zostało po raz pierwszy udomowione i było uprawiane ze względu na owoce . Nazwa łacińska, “persica”, nawiązuje bezpośrednio do popularności, którą brzoskwinia uzyskała w Persji. Przez wiele lat uważało się, że w Polsce takie drzewo nie zdoła się utrzymać przez znacznie chłodniejszy klimat . Te obawy są już przeszłością i choć o dobre plony trzeba się postarać, to jak najbardziej możemy je uzyskać we własnym ogrodzie.

Samo sadzenie drzewka warto zaplanować na końcówkę wiosny, aby uniknąć zagrożenia spowodowanego niskimi temperaturami . Warto wykopać wówczas duży dołek, ale sama sadzonka nie powinna znajdować się zbyt głęboko. Najlepiej będą się czuły w południowo-zachodniej i środkowo-zachodniej Polsce, ze względu na mniejsze ryzyko znaczących mrozów . Brzoskwinia wymaga żyznej gleby, która będzie się dobrze nagrzewała o neutralnym pH. Najlepiej będą rosły na łagodnych zboczach z wystawą południową.

drzewo brzoskwinie.jpg
Fot. Karolina Images/CanvaPro

Nie warto jej przelewać — zbyt mokra ziemia jest dla niej szkodliwa. Z nawozów najlepiej sprawdzą się organiczne, takie jak obornik lub kompost . Warto dostarczać drzewku również nawozów azotowych, potasowych i fosforowych, a co cztery lata użyć wapniowego.

Brzoskwinia jest narażona na wiele chorób i ataków ze strony szkodników, stąd jej odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważna. Wśród największych zagrożeń wymienia się przede wszystkim :

  • parch brzoskwini,
  • brunatna zgnilizna drzew pestkowych,
  • ryjkowiec śliwkowy,
  • mszyca brzoskwiniowa,
  • tarcznik niszczyciel,
  • skośnik brzoskwiniowy.

Jest jedno istotne schorzenie, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jeśli nad nim zapanujemy, brzoskwinia wyda nam obfite i pyszne plony . Ten oprysk zdziała prawdziwe cuda.

Zobacz: Jeśli trawnik jest w złym stanie po zimie, zrób to natychmiast. Będzie zdrowszy, niż kiedykolwiek

Tak zadbaj o brzoskwinie, aby mieć obfite plony

Jedną z poważnych chorób, która może dotknąć zasadzone drzewko brzoskwini, jest kędzierzawość liści. Spowodowana jest ona przez grzyby , które atakują roślinę we wczesnej fazie jej rozwoju , na początku wiosny, gdy temperatury przekroczą 6 stopni Celsjusza. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów wymienia się przede wszystkim zdeformowane, zgrubiałe i zaczerwienione liście . Po dłuższym czasie zaczynają one opadać, a wraz z nimi hamowany jest cały rozwój drzewa. Grozi to niewydaniem lub znacznym zmniejszeniem plonów, a w skrajnych przypadkach obumarciem rośliny .

Istnieje kilka ważnych sposobów na to, aby zapobiec wystąpieniu kędzierzawości liści brzoskwini. Najważniejsza jest w tym przypadku profilaktyka, która obejmie:

  • cięcie sanitarne porażonych, suchych lub złamanych pędów,
  • oczyszczanie gleby,
  • spulchnianie ziemi,
  • nawożenie.

Już wczesną wiosną warto zastosować również specjalny oprysk, który ochroni drzewko przed kędzierzawością liści. Jeśli w naszym ogrodzie rośnie brzoskwinia, warto już teraz popędzić i zadbać o jej zdrowie w tym sezonie . Jeśli uchronimy ją od ataku grzyba, mamy szansę na bardzo obfite plony, a gałęzie będą się niemal uginały pod ciężarem owoców.

Oprysk powinno się wykonać jeszcze przed rozwinięciem liści. Najlepiej sprawdzą się środki grzybobójcze zawierające takie substancje czynne jak miedź i dodyna . To właśnie dzięki nim roślina zostanie bardzo dobrze zabezpieczona, a ewentualne toczone się w jej wnętrzu infekcje — zaleczone. Warto obserwować otoczenie i pogodę, jaka panuje w okresie opryskiwania brzoskwini. Jeśli deszcze są obfite lub choroby atakują często, warto powtórzyć taki oprysk po około dwóch tygodniach .

Podczas oprysku warto pamiętać o tym, że płynem pokryte powinno być całe drzewo od pnia po końcówki gałęzi. Najlepiej zabrać się za to działanie w bezwietrzny dzień, dzięki czemu będziemy mogli wykonać je precyzyjnie . Wykorzystywany przez nas opryskiwacz musi być czysty, warto również ostrożnie dobierać dawki substancji. Zbyt małe stężenie może nie zadziałać, zbyt duże – uszkodzić roślinę.

Tę roślinę omijaj z daleka. Do złudzenia przypomina pietruszkę, ale jest silnie trująca
Tę roślinę mają tysiące Polaków. Dodaj ten nawóz jeszcze w marcu, efekt zwali cię z nóg
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś