RolnikInfo.pl
mrirw

commons.wikimedia.org / fot. Ryzhkov Sergey

MRiRW szykuje nową pomoc dla rolników. Odszkodowania będą lada dzień?

6 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

MRiRW kończy prace nad nowym rozwiązaniem prawnym. Ma ono gwarantować pomoc rolnikom, których zwierzęta musiały być wybite wskutek wykrycia wirusa COVID-19. O sprawie poinformował w sobotę (6 lutego) "Nasz Dziennik".

MRiRW było krytykowane przez środowiska rolnicze za to, że nałożyły wymóg wybicia całego stada norek amerykańskich w przypadku wykrycia koronawirusa, jednakże bez żadnych odszkodowań ze strony państwa.

MRiRW i pomoc dla właścicieli ferm 

Niestety, problem koronawirusa na fermach norek zawitał również do Polski. Zgodnie z obowiązującym prawem, w przypadku wykrycia wirusa COVID-19 w stadzie, należy wybić wszystkie zwierzęta tego gatunku na fermie.

Można powiedzieć, że temat związany z fermami norek amerykańskich wywołuje duże emocje już od czasów zaproponowanej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - tzw. piątki dla zwierząt.

We wrześniu 2019 roku w sondażu przeprowadzonym przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat na zlecenie Stowarzyszenia Otwarte Klatki okazało się, że 73,1% Polaków uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer nie powinno być w Polsce dopuszczalne.

Na obecną chwilę tzw. piątka dla zwierząt znajduje się w sejmowej zamrażarce, a działające fermy norek mają poważne kłopoty z koronawirusem. Jak donosi Nasz Dziennik, prace nad nowymi przepisami uwzględniającymi hodowców norek w rządowej pomocy są na ukończeniu.

Odszkodowania lada moment? 

Czy to jednak oznacza, że za wybicie całego stada danemu hodowcy norek będzie należało się finansowe odszkodowanie? Wszystko na to wskazuje, choć informacje pozyskane przez Nasz Dziennik nie wskazują tego precyzyjnie. Dyrektor departamentu komunikacji MRiRW Małgorzata Książyk powiedziała:

- W resorcie trwają końcowe prace nad rozwiązaniami prawnymi regulującymi kwestie przyznania pomocy hodowcom wdrażającym działania wynikające z rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 grudnia 2020 r. w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek.

W przypadku działań wdrażanych na podstawie rozporządzenia MRiRW należy podkreślić, iż chodzi o wybicie całego stada zwierząt, w którym potwierdzono obecność koronawirusa. 

W ustawie, która przyznaje hodowcom zwierząt różnych gatunków odszkodowania za wybijanie stad w związku ze zlokalizowaniem choroby, nie znajduje się zapis o wirusie COVID-19. Z tego względu właściciele ferm norek nie mogli do tej pory liczyć na żadne rekompensaty od państwa.

Sprawa jest w toku, a w najbliższych dniach najprawdopodobniej będziemy mogli spodziewać się nowych wiadomości w kwestii rekompensat dla hodowców. 

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: m.naszdziennik.pl, farmer.pl, PAP

Podobne artykuły

MRiRW - dopłaty do nasion

Finanse i Prawo

MRiRW: Dopłaty do nasion nie mogą być wyższe

Czytaj więcej >
ARiMR - nabór

Finanse i Prawo

Zbliża się koniec naboru w ARiMR. Tylko do 26 lutego można ubiegać się o pomoc

Czytaj więcej >
KRUS - waloryzacja

Finanse i Prawo

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

Czytaj więcej >
KRUS

Finanse i Prawo

Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - odszkodowania zające

Finanse i Prawo

Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa

Czytaj więcej >
KRUS- zasiłek opekuńczy

Finanse i Prawo

KRUS: zasiłek opiekuńczy został przedłużony

Czytaj więcej >