RolnikInfo.pl
mrirw

commons.wikimedia.org / fot. Ryzhkov Sergey

MRiRW szykuje nową pomoc dla rolników. Odszkodowania będą lada dzień?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

MRiRW kończy prace nad nowym rozwiązaniem prawnym. Ma ono gwarantować pomoc rolnikom, których zwierzęta musiały być wybite wskutek wykrycia wirusa COVID-19. O sprawie poinformował w sobotę (6 lutego) "Nasz Dziennik".

MRiRW było krytykowane przez środowiska rolnicze za to, że nałożyły wymóg wybicia całego stada norek amerykańskich w przypadku wykrycia koronawirusa, jednakże bez żadnych odszkodowań ze strony państwa.

MRiRW i pomoc dla właścicieli ferm 

Niestety, problem koronawirusa na fermach norek zawitał również do Polski. Zgodnie z obowiązującym prawem, w przypadku wykrycia wirusa COVID-19 w stadzie, należy wybić wszystkie zwierzęta tego gatunku na fermie.

Można powiedzieć, że temat związany z fermami norek amerykańskich wywołuje duże emocje już od czasów zaproponowanej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - tzw. piątki dla zwierząt.

We wrześniu 2019 roku w sondażu przeprowadzonym przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat na zlecenie Stowarzyszenia Otwarte Klatki okazało się, że 73,1% Polaków uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer nie powinno być w Polsce dopuszczalne.

Na obecną chwilę tzw. piątka dla zwierząt znajduje się w sejmowej zamrażarce, a działające fermy norek mają poważne kłopoty z koronawirusem. Jak donosi Nasz Dziennik, prace nad nowymi przepisami uwzględniającymi hodowców norek w rządowej pomocy są na ukończeniu.

Odszkodowania lada moment? 

Czy to jednak oznacza, że za wybicie całego stada danemu hodowcy norek będzie należało się finansowe odszkodowanie? Wszystko na to wskazuje, choć informacje pozyskane przez Nasz Dziennik nie wskazują tego precyzyjnie. Dyrektor departamentu komunikacji MRiRW Małgorzata Książyk powiedziała:

- W resorcie trwają końcowe prace nad rozwiązaniami prawnymi regulującymi kwestie przyznania pomocy hodowcom wdrażającym działania wynikające z rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 grudnia 2020 r. w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek.

W przypadku działań wdrażanych na podstawie rozporządzenia MRiRW należy podkreślić, iż chodzi o wybicie całego stada zwierząt, w którym potwierdzono obecność koronawirusa. 

W ustawie, która przyznaje hodowcom zwierząt różnych gatunków odszkodowania za wybijanie stad w związku ze zlokalizowaniem choroby, nie znajduje się zapis o wirusie COVID-19. Z tego względu właściciele ferm norek nie mogli do tej pory liczyć na żadne rekompensaty od państwa.

Sprawa jest w toku, a w najbliższych dniach najprawdopodobniej będziemy mogli spodziewać się nowych wiadomości w kwestii rekompensat dla hodowców. 

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Wiadomość dla rodziców. ARiMR rozpoczęła wypłacać dopłaty na komputery

  • W gospodarstwie produkcja trwała w najlepsze. KAS oniemiała, gdy odkryła prawdę

  • Przyjechali z gnojowicą wesprzeć lidera strajków. Zaskakujący finał w Piotrkowie Trybunalskim

Źródło: m.naszdziennik.pl, farmer.pl, PAP

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
jakie podatki płacą rolnicy

Jakie podatki płacą rolnicy?

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy

Czytaj więcej >