Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Najdroższa wołowina świata. Stać na nią najbogatszych
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 01.06.2024 07:32

Najdroższa wołowina świata. Stać na nią najbogatszych

wołowina
fot.Unsplash, Paras Kapoor

Najbardziej luksusowym i jednym z najdroższych mięs na świecie jest pochodząca z Japonii wołowina wagyu. Co sprawia, że mimo nadzwyczaj wysokiej ceny cieszy się takim zainteresowaniem? 

Smak i właściwości na wagę złota

Wołowina z polskich ubojni, od polskich rolników może kosztować w sklepach od kilkudziesięciu do ponad 100 złotych za kilogram. Tymczasem japońska wołowina wagyu kosztuje w Polsce w zależności od rodzaju danego kawałka mięsa kosztuje od 700 do nawet 1200 złotych za 1 kg! 

Co więcej ma swoich odbiorców, którzy są skłonni zapłacić za nią każdą cenę, argumentując, że ten niesamowity smak jest wart każdej złotówki. Wołowina ta jest uznawana za rarytas wśród mięs. Dodatkowo ma swój wyjątkowy skład z wysoką zawartością białka i żelaza oraz jest bogata w kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 i tłuszcze jednonienasycone.

ARiMR: Ruszył nabór wniosków na dopłaty do materiału siewnego

Sekret jakości japońskiej wołowiny

Kluczem do sukcesu tej wołowiny jest na samym początku odpowiednią rasa bydła. Na miano wołowiny wagyu może zasłużyć jedynie mięso od jednak z czterech ras bydła wywodzącego się z Japonii. Są to rasy: Kuroge Washu, Akage Washu, Mukaku Washu oraz Nihon Tankaku Washu. 

W żywieniu krów stosowane są jedynie pasze ekologiczne, na dietę zwierząt składają się zboża, ziemniaki, ryż, rośliny strączkowe. Odpowiednie certyfikaty dla pasz zwiększają cenę żywienia, a co za tym idzie również mięsa. Bydło nie przebywa w zamknięciu, a na pastwiskach, które w Japonii są trudno dostępne i wpływa to na wzrost cen mięsa. 

Bydło rośnie wolniej niż inne rasy, osiągnięcie wymaganej wagi zabiera więcej czasu i nakładów na żywienie. Rolnicy japońscy odbierają więc w cenie mięsa koszty poniesione przez czas hodowli zwierząt na wołowinę wagyu. Wolniejsze tempo wzrostu sprawia, że wołowina ma pełniejszy, bardziej dojrzały smak i wyjątkową teksturę. 

Sekret ceny wołowiny wagyu

Japonia jako kraj związany z własnym dziedzictwem oraz wysoką jakością stawiają na zapewnienie konsumentom najwyższych standardów jakości wołowiny wagyu. Osiągają to poprzez staranne kontrole partii mięsa, które musi mieć odpowiednią zawartość tłuszczu, charakterystyczną marmurkowatość oraz łatwość cięcia. Doświadczeni i dobrze opłacani inspektorzy podnoszą nie tylko jakość otrzymanego przez konsumenta produktu, ale także jego cenę. 

Japończycy są dumni ze swoich ras bydła, więc poprzez utrudnianie dostępu do nasienia byków spośród czterech wymienionych wcześniej ras osiągają dominację nad innymi krajami, co skrupulatnie wykorzystują ustanawiając ceny monopolowe. Wiąże się z tym także konieczność importu tej wołowiny z kraju Kwitnącej Wiśni, dokładając do ceny zarówno cła, jak u koszty transportu, pozwoleń i obsługi. 

Źródło: portal money.pl