Bydło z terenów objętych pryszczycą ma wciąż trafiać do Polski. Rolnicy chcą natychmiastowych zmian. Główny Inspektorat Weterynarii odnotował nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń wśród dzików. Jest ich trzykrotnie więcej niż w poprzednim roku. Waszyngton zaostrza politykę handlową, rynek to odczuje. Na jakie zagrożenia powinni być gotowi rolnicy?
Pryszczyca, czyli FMD jest chorobą zakaźną, która atakuje zwierzęta parzystokopytne — gospodarskie oraz dzikie. Najbardziej narażone jest bydło, świnie, owce oraz kozy. W Polsce Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi również przygotowuje się na najgorszy scenariusz. W poniedziałek, 31 marca odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. Niedawno potwierdzono kolejne ogniska wirusa tuż za naszą granicą. Nasi sąsiedzi szykują szereg działań dotyczących walki z zakażeniem.
Ze względu na poważne zagrożenie płynące zza granicy, polskie służby musiały podjąć radykalne kroki. Rozpoczęły się intensywne kontrole, które będą wyłapywać wszystkie nieprawidłowości. Niemal cały region został przeszkolony, wiadomo, na co warto być najbardziej wyczulonym. Cała procedura z pewnością jeszcze trochę potrwa.
Polski rząd podjął zdecydowane kroki w odpowiedzi na niepokojące doniesienia zza południowej granicy. Minister rolnictwa wydał rozporządzenie, które ma kluczowe znaczenie dla branży hodowlanej. Jakie konsekwencje niesie ta decyzja i co oznacza dla polskich rolników?
Pierwszy kwartał 2025 roku mija polskim rolnikom wyjątkowo nieciekawie. W ostatnim czasie media huczą nie o jednej, ale aż dwóch chorobach, których skutki mogą być opłakane. Główny Lekarz Weterynarii właśnie wydał komunikat w sprawie jednej z nich. Wiemy, co mogą zrobić rolnicy, aby zapobiegać chorobie.
Przed rolnikami pojawiła się nowa szansa na skorzystanie z dodatkowego wsparcia finansowego. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór wniosków o dopłaty związane z hodowlą zwierząt. Z tej możliwości skorzystają również producenci posiadający mniejsze stada. Aby otrzymać wsparcie, należy spełnić określone wymagania. Kto może ubiegać się o pomoc i do kiedy?
Rolnicy, którzy chcą otrzymać płatności w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”, powinni mieć na uwadze nadchodzące terminy składania wymaganych dokumentów i spełniania określonych warunków. Niedopełnienie obowiązków może prowadzić do zmniejszenia kwoty przysługujących im świadczeń.
Styczeń przyniósł rekordowe ceny bydła, ale luty zapowiada się zupełnie inaczej. Rynek doświadcza dynamicznych zmian, które mogą zaskoczyć hodowców. Czy stawki nadal będą rosły, czy czeka nas spadek cen? Sprawdzamy najnowsze doniesienia z rynku.
Projekt ustawy łańcuchowej wywołuje gorące dyskusje wśród ekspertów i opinii publicznej. Choć jego głównym celem jest ochrona zwierząt, pojawiają się zarzuty dotyczące możliwości nadużyć oraz otwierania drogi do niekontrolowanego przejmowania zwierząt przez organizacje prozwierzęce. Jakie zmiany proponuje nowa ustawa i dlaczego budzi tyle emocji?
W Polsce ma powstać największa w kraju, a zarazem i w Europie zrobotyzowana obora dla krów mlecznych. Ta rewolucyjna inwestycja warta kilkadziesiąt milionów złotych może mieć znaczący wpływ na stan hodowli bydła w Polsce. Znana jest już data rozpoczęcia budowy.
Przez wiele miesięcy mieszkańcy jednej z gmin na północy Polski musieli zmagać się z niecodziennym problemem. Na ich terenach pojawiło się stado dzikich zwierząt, których pochodzenie przez długi czas pozostawało zagadką. Niezwykłe cechy tych stworzeń sprawiały, że tradycyjne metody walki były nieskuteczne. Aż do teraz.
Pierwsze informacje o występowaniu groźnej choroby za zachodnią granicą pojawiły się w pierwszej połowie stycznia. Od tamtej pory wdrożono szereg procedur, które mają na celu zabezpieczenie polskiego bydła i zapobiegnięcie wszelkim konsekwencjom ekonomicznym. Główny Inspektorat Weterynarii wydaje kolejne komunikaty i zwraca się z apelem w stronę hodowców.
Odkryto kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu, który od niemal pół wieku był nieobecny w Polsce — sytuacja staje się coraz bardziej alarmująca. Rolnicy apelują do ministerstwa o to, by wstrzymać transport zwierząt z Niemiec, w związku z ogniskami pryszczycy. Już niedługo owady mogą trafić do żywności i to do produktów, w których wcale się ich nie spodziewamy.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na pismo skierowane przez Małopolską Izbę Rolniczą, dotyczące konieczności zwiększenia wsparcia finansowego hodowli zachowawczej ras rodzimych zwierząt przedstawiło dokładne wytyczne. Wiadomo już, komu przysługuje dofinansowanie. Padły także konkretne kwoty.
Pierwszy dzień świąt w miejscowości Gródek w województwie podlaskim okazał się dramatyczny dla jednego z rolników. W nocy ogień pochłonął oborę, a wraz z nią życie kilkudziesięciu zwierząt. Na miejscu działało siedem zastępów straży pożarnej.
Końcówka 2024 roku to czas refleksji nad minionym okresem oraz spojrzenia w przyszłość. Jak radził sobie sektor mleczarski w 2024 roku i jakie wyzwania czekają go w 2025 roku? Pojawiły się dwie poważne przeszkody, z którymi branża musiała się zmierzyć.
Do tej pory Polska była wolna od choroby niebieskiego języka (Bluetongue), która jest chorobą zwierząt przeżuwających. Wywołują ją wirusy przenoszone m.in. przez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek. Sprawa jest poważna, bowiem Polska nie posiada zarejestrowanej szczepionki zwalczającej chorobę, a zwierzę, u którego ją wykryto, musi zostać poddane ubojowi. Zobacz, jakie są charakterystyczne objawy choroby niebieskiego języka.
Dramatyczna akcja gaśnicza miała miejsce w nocy z 29 na 30 października w jednym z gospodarstw rolnych na terenie województwa mazowieckiego. Służby ratunkowe przez kilka godzin walczyły z żywiołem. Poszkodowany został 63-letni gospodarz. Zwierzęta przebywające w oborze nie przeżyły starcia z ogniem. Straty oszacowano na wiele tysięcy złotych.
Około 20 zastępów straży pożarnej zmierzyło się w dniu wczorajszym w opanowaniem i ugaszeniem pożaru, który wybuchł w oborze na terenie wsi Sulejewo. W budynku o wymiarach 20 na 10 metrów przebywało bydło, składowano tam także siano.
Do wypadku doszło w poniedziałek 23 września w miejscowości Galew, w powiecie pleszewskim. Młody mężczyzna został poważnie pogruchotany przez byka. Sytuacja miała miejsce podczas załadunku bydła. 32-latek trafił do szpitala.
Gospodarz z Austrii doznał w ostatnim czasie potężnej straty. Cztery sztuki jego krów i dwa cielaki nagle padły, a pięć krów poroniło. Rolnik chcąc doszukać się winowajcy tych strat, postanowił przebadać martwe zwierzęta. Okazało się, że zabijało je pożywienie, a dokładniej siano i to, co się w nim znajdowało. Jaki związek ma to z psami? Rolnik zamierza walczyć z właścicielami czworonogów, pokazując im fotografię padłych krów i nie tylko.
Rolnik z Podlasia kolejny raz doprowadza internautów do szewskiej pasji. Andrzej Onopiuk w nowym filmie na kanale "Gienek i Andrzej Plutycze", pokazuje widzom jak dzięki ładowarce Kingway, praca w rolnictwie jest prostsza i szybsza. W tym filmie testował ją do przewożenia zboża, którym potem nakarmił swoje krowy. No i się zaczęło…
38-letniemu mieszkańcowi gminy Kotlin, postawiono zarzuty dotyczące znęcania się nad zwierzętami. Sprawą zaniedbania czworonogów, zajęła się na początku lipca policja, która wraz z asystą pracowników Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej weszła na posesję rolnika. Widok, jaki tam zastali był straszny.
Na co dzień jest rolniczką, która ma pod swoją opieką 3 tysiące krów. Teraz jednak jej celem życiowym jest zdobycie złotego medalu w biegu na 1500 m podczas Olimpiady w Paryżu.
Sobotnie popołudnie zaczęło się dla jednej z rodzin zamieszkałych w woj. kujawsko-pomorskim dramatycznie. W miejscowości Czamanin-Kolonia doszło wówczas do wybuchu pożaru w budynku gospodarczym, w którym znajdowało się bydło, zbiorniki z olejem napędowym oraz przyczepa ze zbożem. Z ogniem walczyło 12 zastępów straży pożarnej. W pożarze zginęło bydło.
Groźna burza, jaka 13 lipca przeszła w gminie Werbkowice, dla Bożeny i Andrzeja Cisłów stała się prawdziwym koszmarem. W wyniku uderzenia pioruna rolnicy stracili połowę stada krów mlecznych. Strata jest dla nich tak ogromna, że zdecydowali się poprosić o wsparcie ludzi dobrej woli.
Niebezpieczne zjawiska pogodowe nadal przetaczają się nad naszym krajem. Tylko w ubiegłym tygodniu wiele budynków zostało bez dachów czy elewacji. Silny wiatr pozrywał dachy z ciągników, drzewa z korzeniami. Rolnicy w ciągu kilku chwil stracili uprawy, a nawet zwierzęta porażone przez piorun.
Romuald Rubinowicz znany w mediach społecznościowych jako Romek Zaklinacz Byków staje się inspiracją i wzorem dla młodego pokolenia. Jego historia uczy zapomnianych dziś wartości ciężkiej pracy, uporu i życzliwości.