RolnikInfo.pl
pestycydy

unsplash.com / fot. P. Long

Naukowcy zbadali jeden z pestycydów. Substancja wpływa na masę ciała

5 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Współczesne rolnictwo, mając na względzie obfite plony i maksymalną efektywność w pracy, nie waha się korzystać z szeregu substancji chemicznych wspomagających rozwój roślin. Pestycydy, niszcząc szkodniki, wpływają również na zdrowie ludzi. Amerykańscy naukowcy przyjrzeli się chloropyrifosowi, który - jak się okazało - najprawdopodobniej przyczynia się do trudności ze spalaniem tłuszczu.

Warto jednak podkreślić, że chloropyrifos jest substancją zakazaną do użytku w krajach Unii Europejskiej i w Kanadzie.

Znany pestycyd i opłakane skutki jego stosowania

Znane powiedzenie mówi, iż jesteśmy tym, co jemy. Badania naukowe po raz kolejny dobitnie pokazują, że popularna mądrość ma odniesienie również do nowoczesnych sposobów ochrony roślin.

Naukowcy z kanadyjskiego McMaster University wzięli pod lupę substancję, która - niegdyś używana jako pestycyd - została od pewnego czasu zakazana do dalszego użytku w krajach Unii Europejskiej i Kanadzie.

Czy chloropyrifos rzeczywiście jest taki straszny jak go malują? Jak podaje portal sadyogrody.pl, badacze zaobserwowali skutki jego działania na myszach. Gdy zwierzęta spożywały produkty, które miały styczność z chloropyrifosem, miały później trudności ze spalaniem tłuszczu ze względu na spowolniony metabolizm.

pogoda

Najnowsza prognoza pogody. Po przymrozkach czas na ocieplenie

CZYTAJ DALEJ

Wynika stąd, że chloropyrifos - nadal stosowany w wielu miejscach na świecie - może mieć związek z problemami otyłości wśród ludzi.

Cała lista zagrożeń dla ludzkiego zdrowia

Chloropyrifos stał się zakazaną substancją w rolnictwie ze względu na fakt, iż może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy, doprowadzając do jego poważnych uszkodzeń.

Kolejnym powodem, dla którego pestycyd zyskał złą sławę, jest stwierdzenie badaczy, iż doprowadza on do niszczenia materiału genetycznego.

Badania dotyczące wpływu chloropyrifosu na problemy z otyłością rzucają dodatkowe światło na szkodliwość substancji stosowanej niegdyś w europejskim i kanadyjskim rolnictwie.

Naukowcy apelują do konsumentów o kupowanie i spożywanie warzyw i owoców tylko z krajów, gdzie stosowanie chloropyrifosu jest zakazane. Jeśli nie mamy tej możliwości, należy pamiętać o bardzo dokładnym myciu produktów przed spożyciem.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Premier w liście na dożynkach jasnogórskich: "Obszary wiejskie to nasza duma"

  • Wiemy, w jakich regionach jest najwięcej grzybów. "Rusza lawina"

  • Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

niemcy

Uprawy

Słabe zbiory plonów w Niemczech. Wszystko przez fatalną pogodę

Czytaj więcej >
policja

Uprawy

Dwóch mężczyzn aresztowanych. W lesie uprawiali konopie indyjskie

Czytaj więcej >
glifosat

Uprawy

Glifosat w gryce i zbożach. Nadchodzą dodatkowe kontrole

Czytaj więcej >
pogoda

Uprawy

Niekorzystne prognozy pogody dla rolników. Czy uda się skosić zboże?

Czytaj więcej >
sad

Uprawy

W nocy z sadu zniknęło 600 drzew. Policja szuka sprawców

Czytaj więcej >
żniwa

Uprawy

Dramat rolników. Żniwa wstrzymane, pola stoją w wodzie

Czytaj więcej >