RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. P. Long

Naukowcy zbadali jeden z pestycydów. Substancja wpływa na masę ciała

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Współczesne rolnictwo, mając na względzie obfite plony i maksymalną efektywność w pracy, nie waha się korzystać z szeregu substancji chemicznych wspomagających rozwój roślin. Pestycydy, niszcząc szkodniki, wpływają również na zdrowie ludzi. Amerykańscy naukowcy przyjrzeli się chloropyrifosowi, który - jak się okazało - najprawdopodobniej przyczynia się do trudności ze spalaniem tłuszczu.

Warto jednak podkreślić, że chloropyrifos jest substancją zakazaną do użytku w krajach Unii Europejskiej i w Kanadzie.

Znany pestycyd i opłakane skutki jego stosowania

Znane powiedzenie mówi, iż jesteśmy tym, co jemy. Badania naukowe po raz kolejny dobitnie pokazują, że popularna mądrość ma odniesienie również do nowoczesnych sposobów ochrony roślin.

Naukowcy z kanadyjskiego McMaster University wzięli pod lupę substancję, która - niegdyś używana jako pestycyd - została od pewnego czasu zakazana do dalszego użytku w krajach Unii Europejskiej i Kanadzie.

Czy chloropyrifos rzeczywiście jest taki straszny jak go malują? Jak podaje portal sadyogrody.pl, badacze zaobserwowali skutki jego działania na myszach. Gdy zwierzęta spożywały produkty, które miały styczność z chloropyrifosem, miały później trudności ze spalaniem tłuszczu ze względu na spowolniony metabolizm.

Wynika stąd, że chloropyrifos - nadal stosowany w wielu miejscach na świecie - może mieć związek z problemami otyłości wśród ludzi.

Cała lista zagrożeń dla ludzkiego zdrowia

Chloropyrifos stał się zakazaną substancją w rolnictwie ze względu na fakt, iż może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy, doprowadzając do jego poważnych uszkodzeń.

Kolejnym powodem, dla którego pestycyd zyskał złą sławę, jest stwierdzenie badaczy, iż doprowadza on do niszczenia materiału genetycznego.

Badania dotyczące wpływu chloropyrifosu na problemy z otyłością rzucają dodatkowe światło na szkodliwość substancji stosowanej niegdyś w europejskim i kanadyjskim rolnictwie.

Naukowcy apelują do konsumentów o kupowanie i spożywanie warzyw i owoców tylko z krajów, gdzie stosowanie chloropyrifosu jest zakazane. Jeśli nie mamy tej możliwości, należy pamiętać o bardzo dokładnym myciu produktów przed spożyciem.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Premier w liście na dożynkach jasnogórskich: "Obszary wiejskie to nasza duma"

  • Wiemy, w jakich regionach jest najwięcej grzybów. "Rusza lawina"

  • Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres red[email protected]

Źródło: sadyogrody.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Uprawy

GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce
Czytaj więcej >

Uprawy

Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości
Czytaj więcej >

Uprawy

Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?
Czytaj więcej >

Uprawy

WIORiN: przeprowadzono badania pozostałości pestycydów w płodach rolnych
Czytaj więcej >

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron
Czytaj więcej >

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]