Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Naukowcy zbadali jeden z pestycydów. Substancja wpływa na masę ciała
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Naukowcy zbadali jeden z pestycydów. Substancja wpływa na masę ciała

pestycydy
unsplash.com / fot. P. Long

Współczesne rolnictwo, mając na względzie obfite plony i maksymalną efektywność w pracy, nie waha się korzystać z szeregu substancji chemicznych wspomagających rozwój roślin. Pestycydy, niszcząc szkodniki, wpływają również na zdrowie ludzi. Amerykańscy naukowcy przyjrzeli się chloropyrifosowi, który - jak się okazało - najprawdopodobniej przyczynia się do trudności ze spalaniem tłuszczu.

Warto jednak podkreślić, że chloropyrifos jest substancją zakazaną do użytku w krajach Unii Europejskiej i w Kanadzie.

Znany pestycyd i opłakane skutki jego stosowania

Znane powiedzenie mówi, iż jesteśmy tym, co jemy. Badania naukowe po raz kolejny dobitnie pokazują, że popularna mądrość ma odniesienie również do nowoczesnych sposobów ochrony roślin.

Naukowcy z kanadyjskiego McMaster University wzięli pod lupę substancję, która - niegdyś używana jako pestycyd - została od pewnego czasu zakazana do dalszego użytku w krajach Unii Europejskiej i Kanadzie.

Czy chloropyrifos rzeczywiście jest taki straszny jak go malują? Jak podaje portal sadyogrody.pl, badacze zaobserwowali skutki jego działania na myszach. Gdy zwierzęta spożywały produkty, które miały styczność z chloropyrifosem, miały później trudności ze spalaniem tłuszczu ze względu na spowolniony metabolizm.

Wynika stąd, że chloropyrifos - nadal stosowany w wielu miejscach na świecie - może mieć związek z problemami otyłości wśród ludzi.

Cała lista zagrożeń dla ludzkiego zdrowia

Chloropyrifos stał się zakazaną substancją w rolnictwie ze względu na fakt, iż może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy, doprowadzając do jego poważnych uszkodzeń.

Kolejnym powodem, dla którego pestycyd zyskał złą sławę, jest stwierdzenie badaczy, iż doprowadza on do niszczenia materiału genetycznego.

Badania dotyczące wpływu chloropyrifosu na problemy z otyłością rzucają dodatkowe światło na szkodliwość substancji stosowanej niegdyś w europejskim i kanadyjskim rolnictwie.

Naukowcy apelują do konsumentów o kupowanie i spożywanie warzyw i owoców tylko z krajów, gdzie stosowanie chloropyrifosu jest zakazane. Jeśli nie mamy tej możliwości, należy pamiętać o bardzo dokładnym myciu produktów przed spożyciem.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: sadyogrody.pl