Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Niekorzystne prognozy pogody dla rolników. Czy uda się skosić zboże?
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Niekorzystne prognozy pogody dla rolników. Czy uda się skosić zboże?

pogoda
unsplash.com / fot. Raychel Sanner

W pierwszej części bieżącego tygodnia pogoda nie zawsze będzie łaskawa dla rolników z wszystkich części Polski. Ustąpienie opadów atmosferycznych ma dopiero nastąpić w drugiej połowie tygodnia. Po wielu gwałtownych zjawiskach pogodowych prognozy mogą nieco zaskoczyć - IMGW nie wydał żadnych ostrzeżeń na nadchodzące dni.

Nie zmienia to jednak faktu, że dokończenie żniw może okazać się niemałym wyzwaniem dla wielu rolników, których pola nadal stoją w wodzie.

Pogoda na żniwa w kolejnych dniach

Rolnicy już od pewnego czasu z ostatnimi resztkami nadziei czekają na poprawę pogody i dokończenie żniw.

W przestrzeni internetowej nie brakuje głosów rozgoryczonych gospodarzy, którzy pokazują fotografie czerniejącego zboża lub kiełkujących ziaren w kłosach.

Czy w bieżącym tygodniu rolnicy będą mieli szansę dokończyć żniwa? Jak relacjonuje portal ventusky.com, pierwsza część tygodnia nie będzie należała do wyjątkowo słonecznych.

Choć w poniedziałek (09.08) w Polsce nie spadnie ani kropla deszczu, to przez dwa kolejne dni wyjechanie kombajnem w pole będzie dla wielu rolników praktycznie niemożliwe.

We wtorek (10.08) deszcze spowiją województwo zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, a także częściowo łódzkie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie.

W środę (11.08) opady przesuną się na wschód kraju, głównie na teren województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Deszcze pojawią się również na Górnym i Dolnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej.

Druga połowa tygodnia

Od czwartku (12.08) sytuacja pogodowa zacznie się nieco polepszać. Tego dnia nie prognozuje się żadnych opadów atmosferycznych na terenie naszego kraju. Podobna aura utrzyma się w piątek (13.08).

Weekend (14-15.08) nie pozostanie całkowicie bezdeszczowy, lecz rolników pocieszyć może fakt, że opady będą przelotne i na niewielkich obszarach. Lekki deszcz może wystąpić w okolicach Wrocławia, Łodzi i Warszawy.

Czy rolnikom uda się zrealizować powzięte plany i dokończyć żniwa bez strat wywołanych zbyt dużą wilgotnością środowiska? Tego na razie nie wiadomo - mimo wszystko życzymy wszystkim gospodarzom obfitych plonów i bezchmurnego nieba.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: ventusky.com

Tagi: Pogoda IMiGW