RolnikInfo.pl
truskawki

unsplash.com / fot. Henry & Co.

Od 17 zł/h przy zbiorze truskawek. Skąpstwo rolników czy jedyna rozsądna opcja?

4 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Na popularnych stronach internetowych znaleźć już można wiele ogłoszeń, w których plantatorzy oferują pracę przy zbiorze truskawek. Ceny i formy rozliczeń są zróżnicowane - za godzinę rolnicy oferują średnio od 17 do 35 złotych brutto.

W tym samym czasie obserwujemy opóźniający się sezon na truskawki, a równolegle do tego zjawiska - wzrastające ceny krajowych owoców. Czy kwoty oferowane przez rolników są przejawem skąpstwa, czy też jedynej rozsądnej opcji, jaką może wybrać, będąc pracodawcą w trudnych czasach?

Sezon na truskawki

Jeszcze w 2020 roku stawki za zebranie pełnej łubianki truskawek w Polsce wynosiły średnio 3 złote, dzięki czemu - jak przekazuje portal sadyogrody.pl - można było zarobić w miesiąc około 4 tysiące złotych.

Pracodawcy coraz częściej podają w swoich ogłoszeniach stawki godzinowe, zamiast kwot oferowanych za zebranie kilograma owoców. Do tego rolnicy udostępniają pracownikom miejsce do tymczasowego zakwaterowania, a niekiedy oferują zwrot kosztów za podróż z innej części Polski.

dziura

Meksyk: ziemia na polu rolników nagle się zapadła. Tajemnicze zjawisko

CZYTAJ DALEJ


Po przejrzeniu ofert na popularnych portalach ogłoszeniowych możemy zobaczyć, że rolnicy proponują od 17 do nawet 35 złotych brutto za godzinę pracy.

Skąd taka duża rozpiętość? Okazuje się, że na to, ile dany pracownik rzeczywiście zarobi podczas pracy sezonowej, wpływa jego wcześniejsze doświadczenie, szybkość działania i aktualne ceny owoców w skupie.

Ceny truskawek na rynku

Warto zatem przyjrzeć się cenom truskawek na polskim rynku. Wiemy, że niekorzystne warunki pogodowe spowodowały opóźnione dojrzewanie owoców nawet o dwa tygodnie. Fakt ten nie pozostaje bez znaczenia na proces kształtowania się cen produktów.

Jak podaje Business Insider, aktualnie na bazarach można spotkać truskawki spod włókniny i przykryć foliowych. Ich ceny oscylują w granicach od 4 do 12 złotych za kilogram.

Warunkiem decydującym o ich wartości jest m.in. odmiana i sposób sortowania owoców. W miastach na stoiskach targowych za kilogram truskawek trzeba zapłacić od 16 do 20 złotych.

Na polskim rynku pojawia się wiele owoców - w tym truskawek - z południowej Europy. Mimo to również one nie są tanie, czego powodem są wysokie marże.

Wielu konsumentów wskazuje, że od dawna wiosenne ceny owoców i warzyw nie były aż tak wysokie. Czy sytuacja zmieni się, gdy sezon na truskawki w pełni rozkwitnie? Na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli jeszcze nieco poczekać.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Sąd wydał postanowienie ws. zatrzymania Gienka z programu "Rolnicy. Podlasie"

  • Dostawa pod bramę. Rolnik "oddał" porzucone na jego polu śmieci

  • Na ratunek ruszyli policjanci. Pożar stodoły na terenie gospodarstwa rolnego

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl, businessinsider.pl

Podobne artykuły

UOKiK - Tomasz Chróstny

Biznes

Umowy zawierane z rolnikami wzbudziły zastrzeżenia. Prezes UOKiK wszczął postępowanie

Czytaj więcej >
Jaja - Polska

Biznes

Nie tylko na Wielkanoc. Krajowy rynek jaj

Czytaj więcej >
opłacalność gospodarstw rolnych

Biznes

Smutny rekord pobity. Wypłacalność gospodarstw rolnych pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >
mrirw

Biznes

Spółdzielnie energetyczne na wsiach? MRiRW rusza z nowym projektem

Czytaj więcej >
Podatek od mięsa - Sylwia Spurek

Biznes

Propozycja Sylwii Spurek ws. wprowadzenia nowego podatku. "To, co jemy, nie jest prywatną sprawą"

Czytaj więcej >
dom

Biznes

90% właścicieli domów popełnia kluczowy błąd. Wsie czekają pożary?

Czytaj więcej >