RolnikInfo.pl
ferma kurczak

unsplash.com / fot. Hannah Oliver

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Mieszkańcy gminy Pleszew od pewnego czasu żyją w poczuciu ogromnej niepewności - na terenie Kowalewa ma powstać przemysłowa ferma drobiu. Zgodnie z planami, inwestor chce stworzyć szesnaście kurników na powierzchni 25 hektarów. Rocznie ferma ma produkować osiem milionów kurczaków.

Mieszkańcy okolicy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec planom budowy fermy, wskazując, że dalsze życie w sąsiedztwie kurników będzie nie do zniesienia.

Przemysłowa ferma w Wielkopolsce

Trudno znaleźć kogokolwiek, komu nie przeszkadzałoby bezpośrednie sąsiedztwo wielkich ferm przemysłowych. Nic zatem dziwnego, że mieszkańcy gminy Pleszew w Wielkopolsce otwarcie protestują przeciwko budowie szesnastu wielkich kurników w Kowalewie.

Ferma miałaby rocznie produkować 8 milionów kurczaków zaledwie 550 metrów od zabudowy zagrodowej.

Jak można dowiedzieć się z informacji przedstawionych na facebookowym profilu Stop fermie drobiu w gminie Pleszew, jednorazowo na terenie fermy miałoby przebywać 1,2 miliona zwierząt.

Szacuje się, że roczna ilość produkowanego przez nie obornika sięgałaby poziomu 20 tysięcy ton. Godzinowa ilość zużytej wody wynosiłaby natomiast około 10 metrów sześciennych, czyli tyle, ile łącznie wykorzystują w tym czasie dwie okoliczne miejscowości - Suchorzew i Kowalew.

Batalia o fermę drobiu

Choć inwestor obiecuje utworzenie pasa zieleni izolacyjnej wokół fermy, mieszkańcy obawiają się, że rynek nieruchomości stanie w martwym punkcie i nikt w sąsiedztwie nie będzie w stanie sprzedać swojej działki.

O inwestycji mówi się już 1,5 roku, a w tym czasie mieszkańcy gminy Pleszew stworzyli petycję, pod którą mogą podpisywać się przeciwnicy pomysłu budowania fermy drobiu w okolicy.

Inwestor otrzymał już pozytywną decyzję środowiskową; niedawno miała miejsce również rozprawa administracyjna. Teraz lokalna społeczność oczekuje na finalną decyzję burmistrza w kontrowersyjnej kwestii.

Obawy mieszkańców dotyczą nie tylko rynku nieruchomości, ale też stanu środowiska naturalnego i chorób, które mogą mieć źródło wśród drobiu na fermie.

Czy inwestycja rzeczywiście powstanie? Mieszkańcy z napięciem oczekują na kolejne informacje w sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Tragedia podczas prac polowych: rolnik przygnieciony przez ciągnik

  • W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

  • Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Facebook / Stop fermie drobiu w gminie Pleszew; cenyrolnicze.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

agrounia

"Tam tak samo pracują ludzie". Agrounia skrytykowana za akcje w supermarketach

Czytaj więcej >
grzyby

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >
wielka brytania mleko

Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden

Czytaj więcej >
miód

Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić

Czytaj więcej >