RolnikInfo.pl
grzyby

pixabay.com / fot. moritz320

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

29 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Sezon na grzyby już trwa, choć przyznać trzeba, że tegoroczna aura negatywnie wpłynęła na wiele gatunków rosnących w leśnym runie. W polskich lasach brakuje niektórych odmian grzybów; w przypadku kurek podobnie złej sytuacji na rynku nie było od czterdziestu lat - mówi w rozmowie z Business Insider Łukasz Kazberuk, prezes Ogólnopolskiej Izby Eksporterów Runa Leśnego.

Ratunkiem dla przemysłowego zbioru grzybów może być tzw. złoty trójkąt kurek, który znajduje się między Białymstokiem, białoruską Lidą i litewskimi Druskiennikami.

Trudna sytuacja na rynku grzybów

Tegoroczny sezon nie sprzyja rozwojowi grzybów w lasach: upały na początku lata opóźniły o kilka tygodni sezon na kurki, a obecne spadki temperatury mogą doprowadzić do ich szybkiego zaniku.

Choć inne gatunki grzybów, takie jak borowiki, całkiem dobrze znoszą chłodniejszą aurę, to branża przyznaje, iż aktualna sytuacja na rynku jest wyjątkowo trudna.

Prezes Ogólnopolskiej Izby Eksporterów Runa Leśnego Łukasz Kazberuk w rozmowie z Business Insider przyznał, że podaż na kurki - najpopularniejszy gatunek grzyba w europejskiej gastronomi - jest dużo mniejsza niż popyt.

Jeszcze do niedawna ceny kurek kształtowały się nawet na poziomie 45-60 złotych za kilogram. W bieżącym tygodniu wartość kurek spadła do 25-30 złotych. Warto jednak pokreślić, że w ubiegłym roku ceny były o połowę niższe.

ursus

Tragedia podczas prac polowych: rolnik przygnieciony przez ciągnik

CZYTAJ DALEJ

Jedynym ratunkiem dla przemysłowego zbioru grzybów jest złoty trójkąt kurek, który rozpościera się między Białymstokiem, białoruską Lidą i litewskimi Druskiennikami. Choć w tym roku w polskich lasach dość trudno jest znaleźć miejsca obfitujące w kurki, to we wspomnianym trójkącie klimat sprzyja im dużo bardziej.

mapa

Złoty trójkąt kurek

Dlaczego obszar między Białystokiem, Lidą i Druskiennikami wyróżnia się większą ilością grzybów nawet w sezonach, które - obiektywnie rzecz ujmując - nie sprzyjają rozwojowi kurek?

Jak tłumaczy Łukasz Kazberuk dla Business Insider, pogranicze Polski, Białorusi i Litwy wraz z obfitością lasów iglastych przypomina nieco rosyjską tajgę z tą różnicą, że w złotym trójkącie kurek panują wyższe temperatury.

Polska jest istotnym graczem na europejskim rynku grzybów. Według Głównego Urzędu Statystycznego grzyby (nie uwzględniając pieczarek), które zostały sprzedane przez nasz kraj w pierwszym półroczu 2021 roku są warte 96,8 milionów złotych.

Dokąd najczęściej wysyłane są grzyby z polskich lasów? Wedle aktualnych statystyk są to przede wszystkim Niemcy. W 2021 roku nasi zachodni sąsiedzi kupili grzyby o wartości 27,5 milionów złotych (w tym kurki - 3,7 milionów złotych).

Całkowita wartość eksportu polskich kurek w bieżącym roku wyniosła 3,9 milionów złotych.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Lasy Państwowe: zachowanie nietoperzy wskazuje, że lato dobiegło końca

  • Rolnik nie wrócił do domu. Został wciągnięty przez maszynę

  • Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: businessinsider.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

marka

Biznes

Znana firma wkracza na wieś. Z jej usług korzystają miliony Polaków

Czytaj więcej >
mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzybiarz

Biznes

Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady

Czytaj więcej >