Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 18.06.2022 02:02

Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady

grzybiarz
pixabay.com / fot. erwin66as

Grzybobranie nie raz było określane polskim sportem narodowym. Zbieranie leśnych przysmaków wymaga jednak nie tylko cierpliwości, ale też dużej wiedzy na temat gatunków grzybów. Mało kto jednak wie, że handlując grzybami, można narazić się na ryzyko kar finansowych.

Okazuje się bowiem, że straganowa sprzedaż grzybów przy drogach jest niezgodna z obowiązującym prawem. Grzybów nie wolno również sprzedawać, jeśli nie dysponujemy specjalnym atestem.

Grzybowy raj z ograniczeniami

Polska jest jednym z niewielu europejskich krajów, który w kwestii zbioru grzybów pozostawia grzybiarzom bardzo dużą wolność działania.

Istnieją kraje takie jak Włochy, gdzie - by legalnie udać się na grzybobranie - trzeba kupować kosztowny abonament. Grzybiarze nie mogą również wynosić z lasu dowolnych ilości grzybów, lecz muszą stosować się do odgórnych limitów (również wtedy, kiedy nie chcą ich sprzedawać).

Jak się jednak okazuje w naszym kraju istnieją pewne zasady, które regulują sprawy związane z handlem grzybami. W przypadku, gdy osoba sprzedająca je ignoruje, naraża się na karę finansową.

Warto pamiętać, że sprzedaż grzybów na przydrożnych straganach przy lesie jest niezgodna z prawem. Handel może być bowiem prowadzony tylko w przeznaczonych do tego miejscach.

W kodeksie wykroczeń czytamy:

>

Grzyby tylko z atestem

Kolejna kwestia związana z handlem grzybami dotyczy uzyskania odpowiedniego atestu. W Polsce do sprzedaży dopuszczonych jest dwadzieścia gatunków grzybów.

By jednak obrót nimi był w pełni bezpieczny, sprzedający powinien posiadać specjalny atest potwierdzający, iż zebrane grzyby nie są trujące.

Atest uprawnia do sprzedaży towaru przez kolejne 48 godzin. Jest on całkowicie darmowy - aby go uzyskać, należy skontaktować się z klasyfikatorem i grzyboznawcą, którzy przejrzą zebrane okazy i wydadzą odpowiedni dokument.

Warto pamiętać, że sprzedaż grzybów w Polsce nie jest objęta podatkiem.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: next.gazeta.pl, zapytajprawnika.pl

Tagi: Grzyby Las