RolnikInfo.pl
pogoda

unsplash.com / fot. Robert Katzki

Znaczne ochłodzenie w nocy 14.02. W ciągu tygodnia możliwa niebezpieczna odwilż

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Już w nocy z 14 na 15 lutego spodziewać się możemy ponownego ochłodzenia. W dalszej części tygodnia temperatura ma szansę wzrosnąć nawet do 13 stopni Celsjusza, co - niewykluczone - może wywołać alarmową sytuację na rzekach.

IMGW wydało alerty pogodowe dla sześciu województw w związku z nadchodzącymi silnymi mrozami.

Alerty pogodowe

Do poniedziałku rano (15 lutego) obowiązuje alert pogodowy związany z drastycznym obniżeniem temperatur. Ostrzeżenie obowiązuje dla południowych części województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, a także dla części województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Jakich temperatur możemy spodziewać się w nocy? Alert pierwszego stopnia obejmuje temperatury nawet do -25 stopni Celsjusza, lecz prognostycy zapowiadają, że w wymienionych wyżej regionach termometry wskażą od -6 do -12 stopni Celsjusza.

Jak przekazał IMGW dla portalu interia.pl lokalnie temperatura może spaść do -20 stopni. W południowo-wschodniej części Polski dodatkowo wystąpi wiatr, który będzie wiać z szybkością nawet do 55 km/h.

Całkowita zmiana pogody 

Nadchodzący tydzień nie będzie jednak przedłużeniem białej, mroźnej zimy, z którą mieliśmy do czynienia od początku lutego. IMGW napisał w poście na Twitterze: 

Od środy widoczne będzie zdecydowane ocieplenie napływające z zachodu. Prognozowana jest dodatnia temperatura przez całą dobę, a w weekend możemy spodziewać się (zachód Polski) aż 13 st. C. Może mieć to swoje skutki w sytuacji hydrologicznej - zaznaczono.

Tak nagła zmiana temperatury, przy świadomości, iż wiele obszarów Polski pokrytych jest zalegających śniegiem, nie wróży nic dobrego. IMGW wyraża obawę, iż pokrywa śnieżna błyskawicznie stopnieje, co przy opadach deszczu spotęguje zagrożenie powodziami.

IMGW twierdzi, iż opady wraz z zatorami partii lodu na rzekach mogą stwarzać ryzyko groźnych wezbrań. Podobna sytuacja miała miejsce w 1982 roku, kiedy to w bardzo podobnych okolicznościach doszło do powodzi. Jak pisze Instytut:

Scenariusz taki jest możliwy, ale nie musi się powtórzyć.

Jedno jest pewne: pogoda w kolejnych dniach i tygodniach będzie bardzo zmienna. Możliwe, że po chwili drastycznego ocieplenia na teren Polski ponownie zawita mroźna pogoda. IMGW prosi o śledzenie komunikatów i ostrzeżeń o alertach pogodowych. 

undefined

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: interia.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >