pogoda
unsplash.com / fot. Robert Katzki
Autor Magdalena Więckowska - 14 Lutego 2021

Znaczne ochłodzenie w nocy 14.02. W ciągu tygodnia możliwa niebezpieczna odwilż

Już w nocy z 14 na 15 lutego spodziewać się możemy ponownego ochłodzenia. W dalszej części tygodnia temperatura ma szansę wzrosnąć nawet do 13 stopni Celsjusza, co - niewykluczone - może wywołać alarmową sytuację na rzekach.

IMGW wydało alerty pogodowe dla sześciu województw w związku z nadchodzącymi silnymi mrozami.

Alerty pogodowe

Do poniedziałku rano (15 lutego) obowiązuje alert pogodowy związany z drastycznym obniżeniem temperatur. Ostrzeżenie obowiązuje dla południowych części województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, a także dla części województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Jakich temperatur możemy spodziewać się w nocy? Alert pierwszego stopnia obejmuje temperatury nawet do -25 stopni Celsjusza, lecz prognostycy zapowiadają, że w wymienionych wyżej regionach termometry wskażą od -6 do -12 stopni Celsjusza.

Jak przekazał IMGW dla portalu interia.pl lokalnie temperatura może spaść do -20 stopni. W południowo-wschodniej części Polski dodatkowo wystąpi wiatr, który będzie wiać z szybkością nawet do 55 km/h.

Traktorzysta urządził kulig i uciekał przed policją. Teraz odpowie przed sądemTraktorzysta urządził kulig i uciekał przed policją. Teraz odpowie przed sądemCzytaj dalej

Całkowita zmiana pogody

Nadchodzący tydzień nie będzie jednak przedłużeniem białej, mroźnej zimy, z którą mieliśmy do czynienia od początku lutego. IMGW napisał w poście na Twitterze:

Od środy widoczne będzie zdecydowane ocieplenie napływające z zachodu. Prognozowana jest dodatnia temperatura przez całą dobę, a w weekend możemy spodziewać się (zachód Polski) aż 13 st. C. Może mieć to swoje skutki w sytuacji hydrologicznej - zaznaczono.

Tak nagła zmiana temperatury, przy świadomości, iż wiele obszarów Polski pokrytych jest zalegających śniegiem, nie wróży nic dobrego. IMGW wyraża obawę, iż pokrywa śnieżna błyskawicznie stopnieje, co przy opadach deszczu spotęguje zagrożenie powodziami.

IMGW twierdzi, iż opady wraz z zatorami partii lodu na rzekach mogą stwarzać ryzyko groźnych wezbrań. Podobna sytuacja miała miejsce w 1982 roku, kiedy to w bardzo podobnych okolicznościach doszło do powodzi. Jak pisze Instytut:

Scenariusz taki jest możliwy, ale nie musi się powtórzyć.

Jedno jest pewne: pogoda w kolejnych dniach i tygodniach będzie bardzo zmienna. Możliwe, że po chwili drastycznego ocieplenia na teren Polski ponownie zawita mroźna pogoda. IMGW prosi o śledzenie komunikatów i ostrzeżeń o alertach pogodowych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: interia.pl

Następny artykuł