Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Popyt na borówkę amerykańską rośnie, ceny lecą ostro w dół. Gdzie za kilogram mniej niż 20 zł?
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 08.07.2024 19:28

Popyt na borówkę amerykańską rośnie, ceny lecą ostro w dół. Gdzie za kilogram mniej niż 20 zł?

borówka amerykańska
fot. freepik/ Racool_studio

Jak w przypadku wielu drzew i krzewów owocowych, tak i borówka amerykańska obrodziła w tym roku wyjątkowo wcześnie. Sprzyjała jej wiosenna aura, choć przez przymrozki plantatorzy obawiali się o plonowanie. Obecnie na plantacjach trwają zbiory takich odmian jak: Bluecrop, Sierra, Nelson czy Toro. W jakich cenach producenci oferują borówkę? Jest taniej niż na początku sezonu.

Sezon borówkowy w tym roku bardzo wcześnie

Początek roku przyniósł polskim sadownikom, rolnikom i plantatorom wiele niespodzianek. Niestety nie zawsze były one pozytywne. Przymrozki zniszczyły sady, kwitnący rzepak czy plantacje malin oraz borówek. Nawet jagód w lasach jest niewiele, choć to zapewne przez trwającą w kraju suszę.

Plantatorzy borówki obawiali się o swoje krzewy. Jednak mimo wszelkich obaw, zbiory tych pysznych owoców właśnie rozpoczęły się na dobre, a na plantacjach zbierane są już odmiany o średnim tempie dojrzewania typu Bluecrop, Toro, Nelson, Bluegold, Sierra czy Draper. Kończy się natomiast zbiór borówki odmiany Duke. Dojrzewanie borówki amerykańskiej jest przyspieszone o średnio dwa tygodnie.

Segregacja odpadów od stycznia na nowych zasadach. To będzie rewolucja

Rośnie podaż borówek, cena maleje

Ceny borówki na początku sezonu oscylowały w granicach nawet 40 zł za kilogram. Obecnie, kiedy trwają zbiory różnych odmian na wielu plantacjach, ceny powoli spadają. Mniejsze kwoty zachęcają konsumentów do zakupu borówki, niekiedy jako alternatywy dla drogiej jagody leśnej, ale też dla samego smaku owoców. 

Kwoty w różnych rejonach kraju kształtują się na poziomie od 13 zł za kilogram do maksymalnie 18 zł. Najmocniej obniżkę cen borówki zauważa się w centralnej części kraju, czyli w terenach Warki czy Grójca, tam za kilogram plantatorzy liczą od 13-14 zł. Najwięcej zaś trzeba zapłacić w Wielkopolsce, gdzie ceny utrzymują się na poziomie od 15-18 zł/kg borówki, w zależności od jakości owoców.

Borówka amerykańska na giełdzie

Słodkie owoce borówki amerykańskiej można było dziś kupić również na podwarszawkiej giełdzie rolno-spożywczej Bronisze. Średnio za kilogram ceniono 17 zł, jednak przedział cenowy kształtował się na poziomie od 15-20 zł/kg. 

W rynku "Zjazdowa" w Łodzi ceniono dziś borówkę od 10 zł do 16 zł za kilogram, sprzedawana była luzem. Drogie natomiast były owoce konfekcjonowane - od 30 do 40 zł/kg. Na rynku wrocławskim "Tarpiast" borówka była w cenie od 16-21 zł/kg.
 

Sprzedaż borówki amerykańskiej w sieci

Mnóstwo ofert świeżo rwanej borówki amerykańskiej pojawiło się również w Internecie. Owoce oferowane są w sprzedaży na kilogramy, w łubiankach po 3 kg czy w opakowaniach 250 g. Kwoty oczywiście są zróżnicowane, w zależności od danego regionu kraju. Ceny za kilogram zaczynają się od 10 zł do maksymalnie 30 zł za kilogram. Średnia cena za kilogram to około 15 zł.