Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Potwierdzono 8 ognisk. ASF już w pięciu województwach
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:40

Potwierdzono 8 ognisk. ASF już w pięciu województwach

unsplash.com / fot. Kameron Kincade
unsplash.com / fot. Kameron Kincade

W Polsce od początku roku stwierdzono 8 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Do tej pory ogniska zostały potwierdzone już w pięciu województwach.

Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie badań przeprowadzonych od 22 do 25 czerwca bieżącego roku stwierdzone zostały ogniska ASF u świń numer 6-8.

Trzy nowe ogniska ASF

Ognisko ASF u świń numer 6 w 2021 roku stwierdzono w miejscowości Marianka Mroczeńska, gmina Baranów, powiat kępiński, województwo wielkopolskie. W gospodarstwie utrzymywano 132 tuczniki.

Natomiast ognisko ASF u świń numer 7 w 2021 roku stwierdzono w miejscowości Hrebenne, gmina Horodło, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie. W gospodarstwie utrzymywano łącznie 12 świń, w tym 2 lochy, 4 prosięta, 6 tuczników.

Ognisko numer 8 potwierdzono w miejscowości Wólka Księżnicka, gmina Mielec, powiat mielecki, województwo podkarpackie. W gospodarstwie utrzymywano łącznie 39 świń, w tym 2 lochy, 13 prosiąt, 15 warchlaków, 9 tuczników.

Jak wskazano w komunikacie, służby weterynaryjne wdrożyły procedury związane z likwidacją ognisk ASF, co oznacza, że świnie zostały uśmiercone i poddane utylizacji. Dodatkowo w promieniu 10 km od wyznaczonych ognisk ustanowiono obszary zagrożony i zapowietrzony.

ASF w Polsce w 2021 roku - pięć województw z ogniskami

Do tej pory w Polsce stwierdzono 8 ognisk ASF w następujących województwach:

  • lubuskim - 1 ognisko,

  • wielkopolskim - 2 ogniska,

  • łódzkim - 3 ogniska,

  • lubelskim - 1 ognisko,

  • podkarpackim - 1 ognisko.

>

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: GIW