RolnikInfo.pl > Wiadomości > Potworny pożar strawił sklep. Mieszkańcy wsi organizują pomoc
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:34

Potworny pożar strawił sklep. Mieszkańcy wsi organizują pomoc

pożar
fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie / Facebook

Lokalna społeczność (w tym Koło Gospodyń Wiejskich) postanowiła działać i zorganizowała internetową zbiórkę pieniędzy na odbudowę sklepu we wsi Brzyszów. 

Potworny pożar sklepu w Brzyszowie

Do zaprószenia ognia i pożaru doszło w poniedziałek 10 maja 2021 roku, we wsi Brzyszów nieopodal Częstochowy, położonej na terenie województwa śląskiego.

Jak dowiadujemy się z komunikatu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie na portalu Facebook, dyżurny otrzymał informację o pożarze sklepu Lewiatan chwilę przed godziną 17:00. Na miejsce przyjechało piętnaście zastępów straży pożarnej, liczących łącznie 49 druhów. 

Walka z żywiołem trwała sześć godzin i była najeżona wieloma trudnościami. Jak relacjonują strażacy, ogień objął cały tył zewnętrznej elewacji budynku handlowego, płonęły również urządzenia do klimatyzacji.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-10]

Pożar wywołał niemałe zamieszanie, bowiem gęsty dym wymusił na służbach czasowe zamknięcie ruchu na sąsiedniej ulicy. Poważnym uszkodzeniom uległa drewniana konstrukcja dachu, a budynek został wewnątrz mocno zadymiony

Warto dodać, że w momencie zaprószenia ognia na terenie sklepu Lewiatan znajdowały się trzy osoby pracujące w obiekcie, jednakże zdążyły one opuścić budynek o własnych siłach jeszcze przed przybyciem służb. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał.

Dalsze informacje na temat pożaru

Strażacy zabezpieczyli miejsce pożaru, odłączyli gaz i energię elektryczną, a także podali kilka prądów wody na płonący budynek. Dodatkowo zadbali o wstępne oddymienie wnętrza sklepu.

W dalszej kolejności strażacy ugasili konstrukcję dachową, a także podjęli się rozbiórki poszycia dachu (łącznie około 25 metrów kwadratowych) i podwieszanego sufitu.

Niezwykle niebezpieczne zdarzenie sprawiło, że mieszkańcy okolicy wstrzymali oddech. Lokalne Koło Gospodyń Wiejskich jednak wzięło sprawę w swoje ręce i postanowiło założyć zbiórkę pieniędzy na odbudowanie sklepu, który - jak twierdzą - istotnie przyczynia się do poprawienia jakości życia mieszkańców Brzyszowa.

Warto wspomnieć, że osoby ze wsi przybyły z własnej woli do sklepu, by pomóc właścicielom wynosić na zewnątrz pozostałości towaru i sprzętu.

Wedle wstępnych szacunków, łączne szkody wywołane przez pożar mogą sięgać kwoty nawet miliona złotych. Przyczyna zaprószenia ognia nie jest znana - wyjaśnianiem zdarzenia zajmuje się obecnie policja. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie / Facebook, zrzutka.pl, o2.pl