Powraca temat obowiązku rejestracji kur. ARiMR stawia sprawę jasno
Nie dalej jak rok temu, hodowcy drobiu nerwowo reagowali na wieści o konieczności zgłaszania chociażby jednej kury czy kaczki do systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Sytuację wówczas opanowano i sprawa przycichła. Teraz temat wraca na nowo, w związku ze zmianą przepisów, które wejdą w życie od 1 lipca. Czy faktycznie trzeba będzie rejestrować nawet minimalne sztuki drobiu? Agencja Rolna wypowiedziała się w tej sprawie.
Media informują o nowym obowiązku dla posiadaczy drobiu
Sprawa sprzed roku dotycząca obowiązkowego rejestrowania drobiu w gospodarstwach utrzymujących nawet po kilka sztuk kur, wraca jak bumerang. Już wtedy było to dla rolników i hodowców absurdem, a media obecnie powracają do tematu i wywołują dezorientację.
Ma to ścisły związek ze zmianą przepisów od 1 lipca 2024 roku, które według mediów jasno określają, że wszyscy posiadacze drobiu , bez względu na ilość, będą musieli zgłosić zwierzęta w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czy przekazywana przez krajowe media informacja jest prawdziwa?
Resort rolnictwa informował o zasadach rejestracji drobiu na własny użytek
Gospodarze mieszkający na wsiach i utrzymujący dla swojego użytku drób, mogą wydawać się poirytowani kwestią rejestracji nawet jednej kury. Mało kto jest zadowolony, kiedy rząd dokłada kolejnej papierkowej roboty, a co za tym idzie, dodatkowych kosztów.
W lutym 2023 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyraziło się jasno, iż rolnicy hodujący drób dla swojego użytku , nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani też w Krajowej Bazie Danych ARiMR.
Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji. - poinformowało w komunikacie z 17 lutego 2023 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Agencja Rolna dementuje pogłoski o obowiązku rejestracji nawet jednej kury
Nagłośnienie obowiązku rejestracji kur w związku ze zmianą przepisów od 1 lipca 2024 roku, stało się viralem. Według "Faktu" taki obowiązek miałby zapewnić sprawowanie lepszej kontroli nad zdrowiem ptactwa czy hodowlą. Z drugiej strony rolnicy uważają, że taki pomysł budzi rozgoryczenie, a w wielu przypadkach jest niemożliwy do wyegzekwowania. Co na to Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
Osoby, które utrzymują drób wyłącznie na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować. Przypominamy, że aby zarejestrować hodowlę drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, najpierw trzeba uzyskać numer zatwierdzenia (Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny) nadawany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Jeżeli lekarz uzna, że hodowla nie spełnia warunków do przyznania jej numeru WNI np. jest zbyt mała, wówczas nie nada go. To oznacza, że taka hodowla nie zostanie zarejestrowana w systemie IRZ prowadzonym przez ARiMR. -takie wyjaśnienie głośnej sprawy otrzymał "Tygodnik Poradnik Rolniczy" w rozmowie z Centralą ARiMR w Warszawie.