Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Jesteś producentem drobiu? Spodziewaj się ważnego listu
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 12.06.2024 19:15

Jesteś producentem drobiu? Spodziewaj się ważnego listu

białe kury
fot. Pixabay/ bohdanchreptak

Rozpoczęła się wysyłka "Deklaracji strat w związku z wystąpieniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków". Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wyśle listy z deklaracją do producentów drobiu, którzy w czasie występowania w kraju wysoce zjadliwej grypy ptaków, czyli w okresie od 9 sierpnia 2021 roku do 3 sierpnia 2023 roku prowadzili gospodarstwa. Co znajduje się w deklaracji? Co należy zrobić z tą deklaracją? Zostańcie z nami. 
 

Czym objawia się wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków?

Niegroźny dla ludzi lecz bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw utrzymujących hodowlę drobiu- tak w skrócie opisuje się wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków. Chorobę tę wywołuje wirus typu A, z którego najcięższą postacią jest podtyp H5 oraz H7. Wirus ten rozprzestrzenia się poprzez zarażone dzikie ptaki, choć czasami przyczynia się do tego i człowiek. 

Objawy kliniczne wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków to głównie biegunka, obrzęk zatok podoczodołowych, sinica grzebienia i dzwonków, silna depresja i duszność, obrzęki na głowie, szyi i stawach skokowych, zarzucanie głowy na grzbiet, brak koordynacji ruchowej, gwałtowny spadek lub utrata jaj.  Bywa też, że drób pada nagle, bez widocznych objawów wirusa. Niestety, śmiertelność wśród ptaków dochodzi do 100%.

Afrykański pomór świń w Polsce. Potwierdzono 4 nowe ogniska ASF

KOWR wysyła deklaracje do producentów drobiu

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, iż rozpoczęła się wysyłka listów z deklaracją dotyczącą strat w związku z występowaniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków. Deklaracje otrzymają producenci drobiu, którzy od 9 sierpnia 2021 roku do 3 sierpnia 2023 roku prowadzili gospodarstwa:

  • w zakresie działalności nadzorowanej, o której mowa w art. 1  pkt  1  lit. h  lub  lit. n ustawy z  dnia  11  marca  2004  r.  o  ochronie  zdrowia  zwierząt  oraz zwalczaniu  chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1075, z późn. zm.),
  • które znajdowało się na obszarze objętym ograniczeniami ustanowionym zgodnie z art. 21 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, oraz 
  • ponieśli z tego tytułu straty, z zastrzeżeniem, że nie ubiegają się albo nie przyznano im wsparcia z budżetu państwa, ubezpieczenia lub budżetu UE oraz w stosunku do których powiatowy lekarz weterynarii, na podstawie art. 48b ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, nie wydał nakazu, w drodze decyzji, zabicia lub uboju drobiu oraz nie zakazał utrzymywania w gospodarstwie drobiu.
     

Co zrobić z deklaracją od KOWR?

KOWR informuje, że każdy producent drobiu, który otrzymał ową deklarację powinien ją złożyć wraz z załącznikami w Oddziałach Terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, właściwych ze względu na adres lokalizacji stada. 

Deklaracje należy złożyć w terminie do 31 lipca 2024 roku. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • listownie;
  • bezpośrednio w oddziale KOWR;
  • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP;
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej jako skan (format PDF) na adresy e-mail poszczególnych OT KOWR, które dostępne są na stronie KOWR.