W piątek miał miejsce w Warszawie kolejny marsz, zorganizowany przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność oraz ogólnopolską NSZZ Solidarność. Punktem kulminacyjnym protestu miała być siedziba Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie oraz budynek Sejmu RP. W marszu wzięli udział politycy PiS, którzy dołączyli do marszu "przeciwko Zielonemu Ładowi". Nie obyło się bez politycznych przepychanek i kontrowersyjnych symboli.
Andrzej Leppper odszedł z tego świata 5 sierpnia 2011 roku w Warszawie. Oficjalna wersja śmierci polityka dla rodziny oraz bliskich współpracowników Leppera jest mało wiarygodna, a wręcz niedopuszczalna. Renata Beger od początku przypuszczała, że w samobójstwo lidera Samoobrony wmieszane mogły być osoby trzecie. Niedawno przyznała, że wolała się wyciszyć z obawy o własne życie.
Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy o wysypaniu obornika przed posesją w gminie Sidra na Podlasiu, która wg pierwszych doniesień miała być miejscem zamieszkania marszałka sejmu, ale jak się potem okazało, była to posesja rodziców Szymona Hołowni. Tym razem do identycznego incydentu doszło w niedzielę, 24 marca, gdzie pod biurami posłów Czarnka i Czeleja czekała niemiła niespodzianka.
Strajk rolników wciąż trwa. W dniu 4 marca br. w Bydgoszczy, grupa kilkudziesięciu rolników postanowiła zablokować wejścia do biur regionalnych PO, PiS i Polskiego Związku Łowieckiego. Ich działanie celowało w przyspieszenie opłacalności produkcji rolnej. Policja nie brała czynnego udziału w zajściu.
Na 6 marca zapowiedziany został kolejny protest w Warszawie. Taką decyzję podjęły organizacje rolnicze, które po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, nie doszły do porozumienia. Lider stowarzyszenia "Oszukana Wieś" Wiesław Gryn, wyjawił już dokładne miejsce demonstracji rolniczych w kolejnym tygodniu.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy, który ma "zmienić ustawę Kodeksu Wykroczeń". Chodzi konkretnie o nowelizację przepisów tak, aby rolnicy nie dostawali mandatów karnych za zakłócanie ciszy nocnej, kiedy sytuacja wymaga pracy w polu po ciemku.
23 stycznia partia Prawo i Sprawiedliwość złożyła pakiet projektów ustaw dotyczących rolnictwa. Zmiany w tym sektorze mają prowadzić do zwiększenia opłacalności produkcji rolnej. Czy polskie flagi będą królować na półkach sklepowych? Jedno jest pewne, rolnicy potrzebują takich zmian.
Przez okres ośmiu lat sprawowania władzy rząd Mateusza Morawieckiego zapowiadał, że mniej zamożna wschodnia część Polski w ciągu 10 lat dogoni albo nawet przegoni znacznie bardziej rozwinięty gospodarczo zachód kraju. Jak dziś przedstawia się sytuacja ekonomiczna w Polsce? Nie jest aż tak kolorowo, jak obiecano.
W środę 6 września PiS przedstawił kolejny punkt swojego programu wyborczego. Nowy pomysł partii jest skierowany do rolników. Według Michała Kołodziejczaka obietnica ta jest bliźniaczo podobna do jednego z postulatów Agrounii.
W sobotę 9 października 2021 roku na spotkaniu w Przysusze odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, podczas której zaprezentowano rolnikom siedem propozycji przewidzianych w ramach Polskiego Ładu. Program społeczno-gospodarczy przygotowany z myślą o obszarach wiejskich i jej mieszkańcach zajmujących się produkcją rolną przedstawił premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szef MRiRW Grzegorz Puda. Siedem propozycji dla rolników i wsi w ramach Polskiego ŁaduPodczas sobotniej (9.10) konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze (woj. mazowieckie) mieszkańcy wsi - w szczególności rolnicy - mogli usłyszeć zapowiadane od dłuższego czasu obiecane im propozycje społeczno-gospodarcze przewidziane w ramach Polskiego Ładu. Siedem zmian istotnych dla rolników zostało przedstawionych przez premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz ministra rolnictwa Grzegorza Pudę. Jakich nowości mogą spodziewać się mieszkańcy polskiej wsi? Na samym początku politycy Prawa i Sprawiedliwości przekazali, że gospodarstwa o powierzchni do 50 hektarów uzyskają dodatek, który sprawi, że dopłaty do każdego hektara będą wyższe niż dotychczasowa średnia unijna. Kolejna kwestia dotyczy emerytury rolniczej - producenci żywności będą mogli korzystać ze świadczeń emerytalnych bez konieczności zbywania gospodarstwa. Warto podkreślić, że pojawi się również wyczekiwany przez rolników nowy system ubezpieczania upraw, z którego będzie mógł skorzystać każdy chętny. Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaznaczono, że gospodarstwa, które będą posiadały ubezpieczenie, otrzymają gwarancję dopłaty 65% do składki ubezpieczeniowej. W ramach zapowiedzi rządu rolnicy mogą spodziewać się także utworzenia Funduszu Gwarancji Strat w Rolnictwie. Jego celem będzie finansowanie wypłat za poniesione straty w gospodarstwach.
Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się w sobotę 9 października 2021 roku w Przysusze, politycy partii rządzącej przedstawili m.in. siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński poruszył również temat bardzo wysokich cen nawozów. - (...) ostatnio, dosłownie w ostatnich dniach, bo te ceny gazu fluktuują, ceny nawozów spadły. Tych najważniejszych, saletrowych, nawet bardzo mocno, bo z 3000 zł/t do 2000 zł/t, czy nawet 1800 zł/t - powiedział szef Prawa i Sprawiedliwości. Konwencja PiS w Przysusze. Jarosław Kaczyński: ceny nawozów spadłyW ostatnim czasie rolnicy zmagają się z drastycznie rosnącymi kosztami produkcji rolnej, a integralną częścią problemu są drożejące nawozy. Producenci rolni są w ogromnych kłopotach - część z nich może nie dysponować odpowiednimi funduszami na nawozy, których ceny wzrosły wobec ubiegłego roku nawet trzykrotnie. Temat wysokich kosztów produkcji rolnej został poruszony podczas ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości zorganizowanej w sobotę 9 października 2021 roku w miejscowości Przysucha na Mazowszu. Prezes Jarosław Kaczyński powiedział odniósł się wtedy do kwestii nawozów: - Zacznę od tego co tak bardzo zabolało ostatnio rolników, tzn. ceny nawozów, które bardzo się podniosły. Podniosły się dlatego, że gwałtownie rośnie cena gazu, ale ten wzrost jest wyższy niż wzrost tej ceny i dlatego musimy podjąć różnego rodzaju działania. Co prawda ostatnio, dosłownie w ostatnich dniach, bo te ceny gazu fluktuują, ceny nawozów spadły. Tych najważniejszych, saletrowych, nawet bardzo mocno, bo z 3000 zł/t do 2000 zł/t, czy nawet 1800 zł/t.
W piątek 1 października 2021 roku Sejm uchwalił ustawę określającą zasady i tryb postępowania przeciwko nieuczciwym praktykom handlowym i sieciom supermarketów, które - kosztem rolników - wykorzystują swoją przewagę kontraktową. W uchwalonych przepisach prawnych znajduje się szesnaście przykładów nieuczciwych praktyk - dziesięć z nich jest zakazanych w sposób bezwzględny, a sześć pozostałych jest dozwolonych tylko w sytuacji, gdy uprzednio zostały ustalone w umowie między nabywcą a dostawcą. Sejm przegłosował nowelizację dotyczącą nieuczciwych praktyk handlowychRolnicy od pewnego czasu bili na alarm, wskazując na szereg popularnych praktyk, w których duże sieci supermarketów wykorzystywały swoją przewagę kontraktową, narażając producentów żywności na znaczne straty finansowe. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, której celem była walka z nieuczciwymi praktykami w handlu produktami rolno-spożywczymi. Prace nad nowelizacją zakończyły się przyjęciem nowych przepisów wskutek głosowania Sejmu z dnia 1 października 2021 roku. W ustawie określono szesnaście praktyk, których naruszenie owocować będzie wszczęciem postępowania ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Dziesięć z wymienionych praktyk zostało zakazany w sposób bezwzględny, pozostałe sześć mogą mieć miejsce, lecz jedynie w sytuacji, gdy zostały ustalone w ramach umowy między dostawcą a nabywcą produktów rolno-spożywczych.
W niedzielę 19 września 2021 roku w Warszawie odbyły się uroczyste Dożynki Prezydenckie, wieńczące czas żniw. Podczas wydarzenia, w którego trakcie zaprezentowano m.in. misternie wykonane wieńce dożynkowe, obecny był prezydent Andrzej Duda, pierwsza dama Agata Duda i minister rolnictwa Grzegorz Puda. Relacja z Dożynek Prezydenckich pojawiła się również w programie 1 Telewizji Polskiej, gdzie w reportażu w Wiadomościach widzowie mogli usłyszeć, iż tegoroczne żniwa należą do udanych. Dożynki Prezydenckie 2021 Dożynki są zwieńczeniem trudu rolników, a także czasem refleksji i podsumowań minionego sezonu. Uroczystości oficjalnego zakończenia żniw odbyły się już w wielu miejscach w kraju, m.in. w Częstochowie i w Bobolicach. W niedzielę 19 września 2021 roku do Warszawy zjechali rolnicy z całej Polski, by brać udział w Dożynkach Prezydenckich. Podczas spotkania zaprezentowano m.in. okazałe wieńce dożynkowe i tańce ludowe. W trakcie dożynek głos zabrał m.in. szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda: Polsko nie byłoby Cię bez chłopskiego patriotyzmu. Bez pracy i siły polskiego rolnika. Dziękuję Panu Prezydentowi @AndrzejDuda za wsparcie dla polskich rolników. Dożynki Prezydenckie 2021. pic.twitter.com/P3CWAkKw2G— Grzegorz Puda (@GrzegorzPuda) September 19, 2021 Informacja o spotkaniu z rolnikami w Warszawie pojawiła się również na twitterowym profilu prezydenta Andrzeja Dudy: Dożynki to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. W uroczystości bierze udział Para Prezydencka oraz m. in. Szef KPRP, Minister Grażyna Ignaczak-Bandych, Minister @PSzrot oraz Minister @Kwiatkowski_A pic.twitter.com/arGSLXFKzm— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 19, 2021
Od pewnego czasu politycy obiecywali rolnikom uregulowanie prawne niektórych kwestii dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych. 17 września 2021 roku odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Minister rolnictwa Grzegorz Puda skomentował sprawę następująco: – Jesteśmy jednym z pierwszych krajów wdrażających takie rozwiązania. Projektowane przepisy wykraczają poza minimalny zakres ochrony wynikający z dyrektywy UE.Czytanie projektu ustawy ws. ukrócenia przewagi kontraktowejRolnicy od dłuższego czasu sygnalizują, że w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi dochodzi do wielu nieuczciwych mechanizmów, które mają miejsce na linii rolnik-pośrednik. Producenci żywności apelowali do polityków o pochylenie się nad problemem i stworzenie prawnego zabezpieczenia przed niesprawiedliwością w handlu. Na piątek 17 września zapowiedziano pierwsze czytanie ustawy, która ma przyczynić się do likwidowania zjawiska wykorzystywania przewagi kontraktowej w handlu produktami rolno-spożywczymi. Jak podkreśla Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nowe przepisy mają realizować dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej.
Dożynki jasnogórskie trwają w tym roku od piątku 3 września do niedzieli 5 września. Nieobecny na nich był premier Mateusz Morawiecki, jednakże podczas otwarcia 30. Krajowej Wystawy Rolniczej szef MRiRW Grzegorz Puda odczytał jego list adresowany do producentów żywności. Premier Mateusz Morawiecki, powołując się na słowa papieża Jana Pawła II wskazał na istotną rolę rolników w społeczeństwie. W treści listu szef rządu zaznaczył: - Obszary wiejskie to nasza duma. List premiera podczas dożynek jasnogórskichOrganizowane w ostatnim czasie dożynki w różnych miejscach w Polsce nie zawsze spotykają się z aprobatą samych rolników, którzy wskazują, że politycy klasy rządzącej nie zajmują się istotnymi problemami rolnictwa. Od piątku 3 września 2021 roku trwają Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, podczas których przewidziano szereg wystaw i konferencji poświęconych rolnictwu. Ze względu na nieobecność premiera, 30. Krajową Wystawę Rolniczą otworzył szef MRiRW Grzegorz Puda, odczytując uroczysty list Mateusza Morawieckiego do rolników. Napisał w nim m.in.: - Obszary wiejskie to nasza duma. To nasze bogactwo, ale i ważny filar gospodarki. Wiemy, że rolnictwo ma ogromny potencjał, który możemy i powinniśmy wykorzystać. W zaproponowanym przez nas planie gospodarczej odbudowy, Polskim Ładzie, sprawy rolnictwa zostały potraktowane priorytetowo.
Pomimo szeregu negatywnych opinii na temat pracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, licznych protestów i bezskutecznych apeli o dialog, szef resortu Grzegorz Puda cieszy się specjalną nagrodą przyznaną przez telewizję W Polsce. Minister Grzegorz Puda za swoje zasługi dla rolnictwa otrzymał nagrodę Złotej Kamery. Jury, uzasadniając wybór laureata, wskazało m.in., że statuetka jest nagrodą za waleczność urzędującego szefa resortu rolnictwa. Grzegorz Puda otrzymał nagrodę telewizji za walecznośćJak możemy przeczytać na oficjalnym profilu Grzegorza Pudy na portalu Facebook, 30 sierpnia 2021 roku odbyła się gala wręczenia nagród telewizji W Polsce. Z okazji czwartych urodzin stacji wyróżnieniami uhonorowano osoby angażujące się w sprawy Polski. Statuetka Złotej Kamery trafiła m.in. do urzędującego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Prawicowy dziennikarz Michał Karnowski odwołał się do powodów, dla których szef resortu otrzymał opisywane wyróżnienie: - Tak najkrócej to bym powiedział: za waleczność. (...) pan minister Puda to pierwszy minister, który docenił rolę gospodarstw rodzinnych, także tych niewielkich i rozpoczął pracę na rzecz wzmacniania ich pozycji na rynku. (...) Pan minister konsekwentnie jeździ po Polsce, odwiedza rodzinne gospodarstwa, również w małych wioskach, odległych od większych miejscowości. Pilnuje też, by było dość pieniędzy dla rolników poszkodowanych w wyniku strat spowodowanych pandemią, chorobami zwierząt, klęskami żywiołowymi, upadłością pośredników itp. Sam minister Grzegorz Puda fakt otrzymania specjalnej nagrody skomentował następująco:
W niedzielę 29 sierpnia 2021 roku po raz czwarty odbyły się ogólnopolskie dożynki Wdzięczni polskiej wsi pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. W trakcie spotkania w Bobolicach został odczytany list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Polityk stwierdził m.in.: - PiS to jedyna partia, która troskę o wieś wyraża w czynach; żadne inne ugrupowanie nie uczyniło dla wsi, ani nie ma takiego programu rolnego.Słowa Jarosława Kaczyńskiego na dożynkach w BobolicachOgólnopolskie dożynki w Bobolicach są czwartą edycją tego typu wydarzenia. Jego pomysłodawcą i patronem jest premier Mateusz Morawiecki. Sam pomysł spotkania się z rolnikami w niedzielę 29 sierpnia 2021 roku w Bobolicach (woj. zachodniopomorskie) został mocno skrytykowany przez część środowiska, m.in. przez lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka. Sceptycy nie kryją rozżalenia, że premier unika konfrontacji z protestującymi producentami żywności, by kilka dni później świętować dożynki w blasku fleszy. Podczas spotkania w Bobolicach przez posła PiS Joachima Brudzińskiego odczytany został również list prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Lider Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, iż jego partia troskę o wieś wyraża w czynach. Co więcej, wicepremier zaznaczył: - (...) żadne inne ugrupowanie nie uczyniło dla wsi, ani nie ma takiego programu rolnego.
Prezydent Andrzej Duda podpisał 19 sierpnia 2021 roku ustawę z 8 lipca 2021 roku o zmianie ustawy o izbach rolniczych i niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowymi przepisami, wsparcie finansowe m.in. dla izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych i społeczno-zawodowych organizacji rolników z budżetu państwa będzie przedłużone na kolejne lata. Przeznaczanie dotacji celowej dotyczy również rolniczych struktur ponadnarodowych w Unii Europejskiej, stowarzyszeń w Europejskiej Radzie Młodych Rolników i organizacji pracodawców rolnych w GEOPA. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przedłużeniu finansowania izb rolniczych i związków zawodowychW czwartek 19 sierpnia 2021 roku prezydent Andrzej Duda opatrzył swoim podpisem zmiany prawne, które naniesiono na następujące ustawy: - z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych, - z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, - z dnia 7 kwietnia 1989 r. o związkach zawodowych rolników indywidualnych, - z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców.W praktyce oznacza to, że podmioty takie jak izby rolnicze, społeczno-zawodowe organizacje rolników, związki zawodowe rolników i organizacje pracodawców będą otrzymywały dodatkowe finansowane z budżetu państwa.
Ponad 60% badanych negatywnie ocenia zaprzestanie prac PiS nad „Piątką dla zwierząt” - wynika z badania przeprowadzonego przez Biostat w lipcu bieżącego roku dla Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Stowarzyszenie Otwarte Klatki podzieliło się wynikami badania opinii społecznej w sprawie hodowli zwierząt na futro. Jak wynika z badań przeprowadzonych na grupie 1000 osób: 71,9% Polaków uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer nie powinno być dopuszczalne,prawie 60% badanych negatywnie ocenia zaprzestanie prac PiS nad "piątką dla zwierząt",51,6% badanych negatywnie ocenia działania obecnego rządu pod kątem działań na rzecz ochrony zwierząt.
Ekipa rządząca nie ustaje w kreśleniu kolejnych planów dotyczących zmian w Polsce. Tym razem prezes PiS Jarosław Kaczyński zawitał do Rypina, by opowiedzieć o nowościach, jakie czekają małe miasta i wsie w ramach implementowania założeń Nowego Ładu. Jarosław Kaczyński wskazał, że program Nowego Ładu ma za zadanie m.in. zagwarantować rolnikom opłacalność produkcji, bezpieczeństwo finansowe, rozwijanie nowoczesnych technologii w walce z kataklizmami, a także budowę i remonty placówek edukacyjnych. - Zupełnie zmieni się życie na polskiej prowincji - powiedział polityk na spotkaniu w Rypinie. Prezes PiS zapowiada potężne zmiany na polskiej wsiJarosław Kaczyński w ramach promowania Nowego Ładu podróżuje po całej Polsce - w niedzielę (11.07) przybył do Rypina w województwie kujawsko-pomorskim, by opowiedzieć o tym, jakie zmiany rząd przewiduje dla mieszkańców wsi i małych miast. Nowy Ład ma pomóc w odbudowaniu gospodarki po kryzysie wywołanym koronawirusem - choć początkowo unijne fundusze na pomoc polskiej wsi miały wynosić zaledwie 1% Krajowego Funduszu Odbudowy, to wskutek protestów plany te zostały zarzucone, a tematyka rolnicza zaczęły coraz częściej pojawiać się na ustach polityków PiS. W Rypinie Jarosław Kaczyński zapowiedział, że istnieje oddzielny program dla rolnictwa. Co oznaczałoby to w praktyce? Prezes PiS chce m.in., by rolnicy nie byli okradani przez dużych przedsiębiorców. Zapobiec temu ma otrzymywanie pieniędzy przez rolników za towar z góry na rachunek powierniczy. Inną zapowiadaną zmianą będzie rozwinięcie rolniczego handlu detalicznego, dzięki któremu gospodarze będą mogli łatwo sprzedawać swoje towary w różnych częściach kraju.
- Sprawa polskiej wsi. Musimy tutaj uczynić bardzo wiele. Jest wiele pomysłów - mówił dziś Jarosław Kaczyński podczas niedzielnego spotkania Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Kaczyński, poruszając zagadnienia związane z planami Prawa i Sprawiedliwości, zaznaczył, że w sprawie polskiej wsi przygotowana przez posła Jarosława Sachajko została agenda. - Jest tam wiele dobrych pomysłów. Niektóre z nich są trudne do realizacji, niektóre trzeba przedyskutować, ale z całą pewnością te dobre trzeba wcielić w życie - zaznaczył Kaczyński.
- Myśmy dla polskiej wsi uczynili bardzo wiele, ale można powiedzieć, że to ciągle za mało - mówił dziś Jarosław Kaczyński, zapowiadając powstanie Polskiego Ładu dla polskiej wsi i polskich rolników. Dziś odbył się VI Kongresu Prawa i Sprawiedliwości, na którym przemawiał ponownie wybrany szef PiS, Jarosław Kaczyński.
- Rolnictwo jest fundamentem, podstawą naszej gospodarki. Na wsi mieszka około 40% polskiej ludności. Jest wiele problemów, wiele zaniedbań i zaniechań. Polski Ład, środki rządowe i unijne mają spowodować rozwój polskiego rolnictwa - mówił dziś podczas konferencji prasowej Lech Kołakowski. Poseł Lech Kołakowski, który na jesień opuścił Prawo i Sprawiedliwość wrócił do klubu, jako przedstawiciel Partii Republikańskiej. Dziś podczas wspólnej konferencji z Jarosławem Kaczyńskim i Adamem Bielanem, Lech Kołakowski zwrócił uwagę na problemy i potrzeby polskiej wsi.