PGR - pieniądze
Iberion - materiały własne
Autor Aneta Wasilewska - 24 Kwietnia 2021

Premier zadecydował. Budżet na inwestycje dla gmin popegeerowskich został zwiększony

Do 360 milionów złotych, decyzją premiera Mateusza Morawieckiego zwiększony został budżet na inwestycje dla gmin popegeerowskich. Jak przekazał podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wiceminister Paweł Szefernaker, wnioski, które już wpłynęły, zostaną rozpatrzone do połowy maja bieżącego roku.

Pierwotnie wsparcie na inwestycje dla gmin popegeerowskich miało wynieść 250 mln zł. Pieniądze pochodzące ze wsparcia, którego inicjatorem było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji gminy, w których kiedyś funkcjonowały PGR-y, mogą przeznaczyć na między innymi na rozbudowę infrastruktury, na budowę, czy rozbudowę kanalizacji, przepompowni, wodociągów, na budowę infrastruktury społecznej.

Jak przekazał podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wiceminister Paweł Szefernaker, premier podjął decyzję o zwiększeniu budżetu do 340 mln zł. Jak wskazał, możliwość zwiększenia budżetu wynikała z poczynionych oszczędności.

Zderzenie motocykla z ciągnikiem rolniczym. Niestety, nie udało się uratować 34-latkaZderzenie motocykla z ciągnikiem rolniczym. Niestety, nie udało się uratować 34-latkaCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Złożono 3,6 tys. wniosków

Nabór wniosków prowadzony był od 4 stycznia do 12 lutego br. Jak powiadomił pod koniec lutego Szefernaker, gminy złożyły ponad 3,6 tys.wniosków na kwotę ponad 5 mld zł. Wiceminister podczas Zgromadzenia zapowiedział, że wyniki naboru będą znane już w połowie maja.

- Wnioski, które wpłynęły do wojewodów, są obecnie opiniowane. Nabór będzie rozstrzygnięty w połowie maja - zaznaczył Paweł Szefernaker.

Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich RP

Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich RP w tym roku odbyło się 22 kwietnia i pierwszy raz przyjęło formułę zdalną. Podczas zgromadzenia pojawiło się 368 delegatów reprezentujących gminy członkowskie i 85 obserwatorów, oraz goście. Jak powiadomił Związek Gmin Wiejskich RP, podczas zgromadzenia uchwalono plan dochodów i wydatków Związku na bieżący rok.

Podczas zgromadzenia prowadzona była także debata "Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich w latach 2021 – 2027 w perspektywie budżetu UE i Umowy Partnerstwa, Krajowego Planu Odbudowy oraz Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej”, w której uczestniczyli między innymi Sebastian Skuza Sekretarz Stanu Ministerstwa Finansów, Ryszard Bartosik z MRiRW, Waldemar Buda Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: MRiRW, MSWiA, Związek Gmin Wiejskich RP

Następny artykuł