Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Protesty rolników sparaliżują jutro drogi. Mapa strajków
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 19.03.2024 17:23

Protesty rolników sparaliżują jutro drogi. Mapa strajków

strajk rolników 2024
fot. East News, Andrzej Iwańczuk

Zgodnie z zapowiedzianym przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność strajkiem generalnym rolników w całej Polsce, możemy się spodziewać 20 marca blokad wielu miast wojewódzkich, mniejszych miast oraz dróg i autostrad.

Dlaczego rolnicy nadal strajkują?

Przypomnijmy, że strajki rolników związane z otwarciem granicy z Ukrainą rozpoczęły się jeszcze w 2023 roku, natomiast masowe protesty rolników w Unii Europejskiej trwają od stycznia tego roku i dotyczą zarówno niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczy oraz zbóż z Ukrainy, jak i przepisów Zielonego Ładu dla rolnictwa.

Pozorne ustępstwa Komisji Europejskiej, jakie zostały zapowiedziane, nie zadowalają europejskich rolników, zniesienie obowiązku ugorowania do 2027 roku nie nastraja rolników pozytywnie, gdyż spodziewają się oni, że obowiązki te wrócą wraz z nową Wspólną Polityką Rolną od 2028 roku.

W dalszym ciągu brak decyzji o regulacji handlu z Ukrainą i powrotu do kontyngentów sprzed wybuchu wojny.  Unia Europejska nie zdecydowała się również na zakaz importu zbóż z Rosji i Białorusi, o co wnioskowali rolnicy, którzy są świadomi, że sprzedaż ich po cenach dumpingowych skutecznie obniża ceny na europejskiej giełdzie. 
 

Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt. Aż 36 chorób zakaźnych objętych programem

Gdzie można spodziewać się utrudnień?

20 marca może się spodziewać blokad dojazdów do miast i miasteczek oraz utrudnień na autostradach, drogach ekspresowych. Wbrew wcześniejszym planom, nie będzie blokad dróg dojazdowych do miast wojewódzkich, ale ma to też związek z brakiem pozwoleń na zgromadzenie. Rolnicy narzekają na odmowne decyzje włodarzy miast w sprawie organizacji protestów.

Przewidywane utrudnienia na autostradach i drogach ekspresowych:

A2 - będzie zablokowana na wysokościach miejscowości: Góraszki, Stary Konik w województwie mazowieckim. 

A1 - zjazdy i wjazdy na wysokości miejscowości : Częstochowa, Mykanów, Kamieńsk, Giemzów koło Woli Rakowskiej w województwie łódzkim. 

A18  -całkowicie zablokowany będzie  wjazd do Wrocławia, Zablokowany węzeł Iłowa. 

S3 - utrudnienia w ruchu w pobliżu węzłów Myślibórz, Świebodzin Północ, Świebodzin Południe. 

Dokładne dane dotyczące zablokowanych ulic, miejscowości przedstawiają na swoich stronach internetowych Wojewódzkie Komendy Policji. Strajki odbędą się we wszystkich miastach wojewódzkich oprócz Wrocławia i Bydgoszczy, gdzie włodarze miasta nie wydali zgody na zorganizowanie zgromadzeń rolników. 

Mapa strajków udostępniana przez rolników

Najbardziej szczegółową mapą dla użytkowników indywidualnych jest mapa utworzona przez jednego z rolników, który w mediach społecznościowych prowadzi konto CeHa Rolnikiem. Jak powiedział specjalnie dla naszej redakcji:

Świętej  pamięci Andrzej Lepper to przewidział już wiele lat temu. Upomną się o swoje- tak też zrobiliśmy. A latem pojedziemy do Warszawy i mam nadzieję, że rządzący znowu na nas wyślą  swoje oddziały. 

Od początku strajków rolnik ten opracowuje mapę strajków, gromadząc zarówno rolników, którzy na mapie mogą sprawdzić, gdzie jeszcze potrzebne są strajki i jak wesprzeć kolegów z branży. Dla osób niezwiązanych z rolnictwem jest to wskazówka, jakie drogi omijać, jakie utrudnienia w ruchu mogą wystąpić na drogach oraz w jakich godzinach. 

Na godzinę 13.00 w dniu 19 marca mamy na mapie zlokalizowane już 526 miejsc, w jakich rolnicy będą strajkować.