Rolnictwo - Holandia
imago/blickwinkel/EAST NEWS
Autor Aneta Wasilewska - 1 Lutego 2021

Mniej bankructw w rolnictwie. Holenderscy rolnicy przetrwali poprzedni rok

2020 rok wpłynął na wszystkie branże na całym świecie. Jak się okazuje, rolnictwo w Holandii z kryzysem poradziło sobie dobrze, a jak wynika z danych, podczas minionego roku, mniej branż z sektora rolnego ogłosiło upadłość.

Zgodnie z danymi holenderskiego urzędu statystycznego w Hadze, w 2020 roku upadłość ogłosiły łącznie 2 703 firmy, co stanowi o 16% mniej niż w poprzednim roku.

- Spośród nich tylko 17 dotyczyło sektora rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa. W 2019 roku bankructwo w tej branży ogłosiły 23 podmioty - informuje portal TopAgrar.

Bankructwa w Holandii

Wzrosła natomiast liczba bankructw w branży hotelarskiej i gastronomii. Ich liczba wyniosła 235.

Obrazy RolnikINFO"Akcja wymierzona czysto w reklamę". Kołodziejczak komentuje niedawną pomoc dla rolnikaCzytaj dalej

Zdaniem urzędu statystycznego w Hadze, za mniejszą liczbę bankructw odpowiedzialna jest przede wszystkim pomoc niesiona przedsiębiorcom i rolnikom. W czasie pandemii mogli oni liczyć na holenderski rząd.

Jednocześnie, holenderski bank ABN Amro ogłosił, że pomoc dla branży gastronomicznej nie była wystarczająca.

- Analitycy zwracali również uwagę, że wiele firm prawdopodobnie zrezygnowało z działalności przed bankructwem, aby oszczędzić sobie tej procedury - poinformował portal.

Dane z sektora rolnego

Jak donosi portal, zaledwie w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku liczba upadłości wzrosła prawie o jedną piątą, a dane te dotyczyły wszystkich sektorów.

Jedynym sektorem, w którym odnotowano spadek, był właśnie sektor rolny, gdzie było o 3% mniej zgłoszonych upadłość.

Tymczasem w Polsce przedstawiciele branży rolnej nieustannie apelują o pomoc. Najlepszym przykładem na to jest wniosek Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej do Grzegorza Pudy, o którym więcej można przeczytać >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TopAgrar

Następny artykuł